Aby przedsiębiorca mógł osiągnąć wyznaczone cele, może przydać się dodatkowe finansowanie firmy. Czasami jest konieczne, aby kredytować także bieżące wydatki i zapłacić za potrzeby firmy. Na szczęście uzyskanie pożyczki na biznes nie jest wcale trudne. Przedstawiamy informacje, które na pewno w tym pomogą.
Oferty pożyczek dla firm
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Kredyt firmowy a pożyczka dla firm
Zarówno kredyt, jak i pożyczka skutkuje wpłatą na rachunek bankowy – jaka jest więc między nimi różnica? Pożyczka polega na przekazaniu określonej kwoty pieniędzy lub rzeczy, która musi zostać przez pożyczkobiorcę zwrócona w określonym czasie. Kredyt to zawarcie umowy kredytowej, na podstawie której bank udziela środków kredytobiorcy. W dokumencie zawarte są informacje takie jak pożyczona kwota, czas spłaty, cel, na który konsument ma przeznaczyć pieniądze.
Pożyczka będzie lepsza, jeśli potrzebujesz niewielką ilość pieniędzy na konto firmowe i jesteś w stanie spłacić dług w krótkim czasie. Charakteryzuje się także mniejszymi wymaganiami wobec konsumenta niż w przypadku zaciągnięcia kredytu. Otrzymać pożyczkę możesz nie tylko z banku, lecz także od firmy pożyczkowej. Jeśli decydujesz się na tę opcję, wiedz, że najczęściej dodatkowe środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, co nie jest gwarancją przy kredycie.
Kredyt dla firmy to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebna jest większa pomoc finansowa, a przedsiębiorcy będzie wygodniej spłacać ją regularnymi, ustalonymi wcześniej ratami. Tutaj jednak pomóc nam mogą jedynie banki.
Popularna opcja to kredyt obrotowy. Polega on na zabezpieczeniu płynności finansowej. Jest szczególnie pomocny dla biznesów sezonowych, borykających się ze zmniejszoną aktywnością w niektórych miesiącach czy porach roku. Oprocentowanie to około 6–8 procent w rocznie. Otrzymać kredyt może niemal każdy przedsiębiorca, o ile jego działalność nie jest początkująca.
Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, po otrzymaniu od banku pozytywnej decyzji kredytowej można zainwestować w ubezpieczenie spłaty kredytu.
Kto może wziąć pożyczkę lub kredyt dla firmy?
Aby zdobyć finansowanie, sprawdź, jakie są wymagania dla firm. Każdy przedsiębiorca, którego zdolność kredytowa na to pozwala, może starać się o pożyczkę czy kredyt, pod warunkiem że ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wielkość działalności nie ma znaczenia, może być jednoosobowa lub zatrudniać wielu pracowników. Otrzymać kredyt mogą mikro-, małe, średnie i duże firmy. Wcześniej jednak pożyczkodawca sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Najczęściej wymagane przez banki jest ukazanie przychodów biznesu z ostatniego roku czy ostatnich kilku miesięcy (na przykład z ostatnich 3 miesięcy), ważny może być też przeciętny miesięczny dochód. Dobrze mieć przygotowaną KPiR – księgę przychodów i rozchodów Twojej firmy.
Nowe firmy także mogą starać się o dofinansowanie. Wtedy jednak pożyczkodawca może poprosić o udokumentowanie prognozowania dochodów działalności gospodarczej oraz o precyzyjny biznesplan.
Jak otrzymać pożyczkę dla firm online?
Jeśli spełniasz warunki wymienione w punkcie powyżej, następnym krokiem jest przygotowanie listy banków lub instytucji pozabankowych, z którymi rozważasz współpracę. Warto zapoznać się z rankingami oraz porównywarkami pożyczek dla firm.
Kiedy już zdecydujesz się na pożyczkodawcę, wymagane będzie złożenie wniosku na określoną kwotę kredytu. W nim wpisujesz potrzebną kwotę i sugerujesz okres spłaty. Aby wypełnić taki wniosek, potrzebne będą:
- dokumenty finansowe,
- zaświadczenia z ZUS i US (o zaleganiu/niezaleganiu podatkowym),
- propozycja zabezpieczenia finansowego.
Następnie pozostaje jedynie czekać na rozpatrzenie wniosku.
Wniosek online
Możesz wniosek o kredyt firmowy załatwić bez wychodzenia z domu. Wówczas zaciągniesz pożyczkę firmową wygodnie online nawet w ciągu 15 minut. Jest to niemała wygoda, szczególnie jeśli chodzi o pożyczkę dla firm online, których właściciele spędzają dużo czasu przed komputerem, albo dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Świadczenia finansowe przez Internet to najczęściej cecha pożyczek pozabankowych, chociaż niektóre banki mają już w swojej ofercie tę usługę. Proces wnioskowania o pożyczkę przez Internet jest bardzo prosty, zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek online za pomocą strony internetowej usługodawcy. Pożyczkę dla firm online zaciągniesz szybko i łatwo, dlatego to dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanych trudności.
Kwota i koszt pożyczki na rozwój firmy. Najważniejsze opłaty i prowizje
Najczęściej zadawane pytania na ten temat to m.in. „ile mogę pożyczyć”? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście kwoty pożyczki będą wyższe dla dużych, a niższe dla mikro-, małych i średnich firm. Niektóre banki oferują kredyty nawet do 3 mln złotych, zazwyczaj są to jednak mniejsze sumy. Dobra wiadomość dla małych firm: możliwe są pożyczki na nieduże kwoty, na przykład 10 000 złotych.
Prowizja, która jest naliczana w ramach pożyczki, wynosi zazwyczaj około 2,5% w skali, natomiast oprocentowanie może bardzo się różnić w zależności od usługodawcy. Marża w bankach o najlepszych ofertach dla firm to około 3–4%.
Czas spłaty zależy od indywidualnej umowy z pożyczkodawcą, ale często może on trwać nawet kilka lat. Sposób spłaty to również kwestia indywidualna. Harmonogram rat powinien być dostosowany do Twoich przychodów oraz prognozowań biznesowych. Warto wcześniej ustalić, jakie mogą być konsekwencje w przypadku niedotrzymania terminu.
Pożyczka na firmę – czy warto?
Przed pożyczeniem pieniędzy pamiętaj, że jest to dług, który prędzej czy później należy spłacić. To zawsze wiąże się z ryzykiem. Możliwe jednak, że zastrzyk gotówki to dokładnie to, czego Twój biznes potrzebuje do rozwoju, a pożyczka nie tylko się zwróci, ale będzie trafioną w dziesiątkę inwestycją. Wiele zależy od biznesplanu i włożonej pracy.
Przedsiębiorcy planującemu skorzystanie ze świadczenia finansowego pomoże także znajomość poszczególnych terminów:
- BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego. Zajmuje się m.in. pożyczkami unijnymi.
- BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Tam można szukać pomocy dotyczącej pożyczek, kredytów i dotyczącej ich bankowości.
- Gwarancja de minimis – udzielana przez BGK polega na zabezpieczeniu kredytu i jego spłaty. Jest to forma pomocy publicznej dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Z tego artykułu dowiesz się: