Naukę oszczędzenia i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi warto wdrażać u dziecka już od najmłodszych lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka. To nie tylko praktyczne narzędzie do gromadzenia oszczędności, lecz także doskonała okazja do nauki o wartości pieniądza i budowania zdrowych nawyków. Jak funkcjonuje konto osobiste dla najmłodszych, jakie korzyści ze sobą niesie i jakie są dostępne oferty w poszczególnych bankach?
Konto dla młodych w banku – czym jest i jak działa?
Konto bankowe dla dziecka jest to specjalnie zaprojektowany rodzaj rachunku bankowego, stworzony z myślą o najmłodszych użytkownikach, którzy nie przekroczyli 18 roku życia. Może on służyć jako konto oszczędnościowe, które umożliwia gromadzenie środków pieniężnych oraz ułatwia przyswajanie podstawowych zasad zarządzania finansami.
Konto dla dziecka to produkt bardzo podobny do tradycyjnego rachunku osoby dorosłej. Umożliwia przede wszystkim gromadzenie środków na rachunku bankowym, wysyłanie przelewów w aplikacji mobilnej, a także dokonywanie wpłat i wypłat gotówki z bankomatów. Wszystko dzieje się pod ścisłą kontrolą rodzica, który może w każdej chwili skontrolować konto swojej pociechy, ustalić limity i zatwierdzić transakcje.
Istnieją dwa rodzaje kont dla dzieci – dla najmłodszych poniżej 13 roku życia oraz dla niepełnoletnich, których wiek mieści się w granicach między 13 a 17 lat. Niemniej jednak w obu przypadkach do założenia takiego rachunku konieczna jest obecność i zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. W przypadku konta dla dziecka poniżej 13 roku życia rachunek pozostaje własnością osoby dorosłej.
Konto dla dziecka przez internet – czy warto założyć rachunek oszczędnościowy dla najmłodszych?
Rachunek oszczędnościowy dla dzieci to opcja, która pozwoli wprowadzić dziecko w świat finansów. Posiadanie własnego konta w banku w wieku od 13 lat daje dziecku poczucie niezależności i uczy rozsądnego wydawania i kontrolowania finansów, a także zachęca do zbierania środków na realizację celów lub marzeń. Samo założenie i prowadzenie takiego rachunku jest niezwykle proste i może mieć pozytywny wpływ na przyszłe zarządzanie funduszami przez Twoje dziecko. Zdecydowana większość instytucji finansowych oferuje darmowe konta dla młodzieży, co oznacza, że rodzic nie ponosi żadnych kosztów za otworzenie i prowadzenie rachunku dziecka. Jakiekolwiek opłaty zwykle mają charakter warunkowy – jeśli dziecko aktywnie korzysta z konta, nie należy martwić się ewentualnymi kosztami. Chcesz założyć dziecku konto? Sprawdź nasz ranking!
Zadbaj o przyszłość dziecka! Konto dla nastolatków powyżej 13 roku życia
Na rynku można znaleźć zdecydowanie więcej ofert kont w banku dla młodszych pociech do 13 roku życia. Niemniej jednak instytucje finansowe wciąż rozszerzają swoje usługi, umożliwiając otworzenie rachunku osobistego dla nastolatków w starszym wieku (od 13 do 18 roku życia). Dzieje się tak dlatego, że dziecko po ukończeniu 13 roku życia uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych i może być uprawnione do zawarcia umowy o konto, a co za tym idzie, przejmuje część odpowiedzialności za prowadzenie swojego konta.
Konta bankowe dla młodzieży między 13 a 18 rokiem życia są bardzo podobne do rachunków dorosłych i stanowią ich odpowiedniki. Przy otwarciu konta nastolatek uzyskuje dostęp do internetowego wglądu w swoje finanse, otrzymuje kartę płatniczą, możliwość zalogowania się do aplikacji mobilnej oraz korzystania z szeregu produktów, w tym może otworzyć konto oszczędnościowe. Nie może jednak zaciągać kredytów i innych zobowiązań. Podobnie jednak jak w przypadku konta dla dzieci poniżej 13 lat, tutaj rodzic lub opiekun prawny również ma całkowity wgląd w finanse dziecka, ustala limity. Jako rodzic możesz zobaczyć dokładną historię transakcji dziecka w swojej bankowości internetowej czy nawet zamówić kartę płatniczą dla dziecka lub kartę przedpłaconą dla dziecka. Dzięki licznym ofertom banków możesz założyć konto osobiste i zapewnić dobrą przyszłość dziecka.
Nastolatek po ukończeniu 18 roku życia automatycznie przechodzi na standardowe konto indywidualne dla dorosłych. Warto jednak wiedzieć, że banki oferują korzystne warunki umowy dla klientów do 26 roku życia.
Chcesz założyć konto dla dziecka? Czym powinien się charakteryzować taki rachunek?
- niskie prowizje;
- darmowe przelewy;
- brak opłaty za otwarcie i prowadzenie konta dziecka w bankowości online;
- niskie opłaty za kartę
Konto bankowe dla dziecka od urodzenia – na czym polega?
Obecnie istnieje również możliwość założenia tzw. konta dla dziecka od urodzenia, co oznacza otworzenie rachunku bankowego w momencie przyjścia na świat pociechy, gdy tylko nadany zostanie numer PESEL. Takie konto może posłużyć do gromadzenia środków pieniężnych na przyszłość, które rodzic lub opiekun prawny może w regularnych bądź okresowych kwotach przelewać. Kiedy dziecko osiągnie odpowiedni wiek, otrzymuje podłączoną kartę do konta. Warto zauważyć, że nie jest to karta debetowa, lecz jedynie płatnicza. Opiekun prawny ma nieograniczony dostęp do konta dziecka za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, gdzie może ustalać dzienne limity transakcji, wpłat, wypłat czy zatwierdzać płatności. Z kolei dziecko mogło będzie uczyć się racjonalnego zarządzania finansami.
Dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku 13 lat, a konkretniej ich rodziców, dostępne są dwa rodzaje kont do wyboru – konto oszczędnościowe lub zwykły rachunek bieżący. Będą one działać na podobnej zasadzie jak konta dla dorosłych, jednak z pewnymi ograniczeniami dla pociechy, które wynikają z przepisów prawa. Jeśli dziecko chce mieć własne konto, warto zapoznać się z najlepszymi ofertami. Znajdziesz je w rankingu opracowanym przez ERPPolska!
Jak założyć konto dla dziecka w banku?
Chcąc otworzyć konto dla dziecka, należy udać się do oddziału wybranego banku. Konto dziecka można otworzyć także z poziomu rachunku rodzica. Niezależnie od sposobu, w obu przypadkach konieczna jest obecność opiekuna prawnego nieletniego, który będzie sprawował pieczę nad finansami potomka aż do uzyskania przez niego pełnoletności.
Składanie wniosku o konto przebiega szybko i nie jest skomplikowaną procedurą. Udając się do placówki banku, należy okazać dowód osobisty rodzica oraz dokument potwierdzający tożsamość dziecka, np. legitymację szkolną lub akt urodzenia (w przypadku młodszych pociech w wieku od 7 do 13 roku życia). Następnie konieczne jest wypełnienie wniosku i złożenie podpisu na dokumencie. Otwarcie konta online to dużo szybszy sposób, który nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną.
Co jest potrzebne do otwarcia konta dla młodzieży?
Konto dziecka może założyć rodzić lub opiekun prawny. Ważne jest to, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, zarówno rodzica, jak i dziecka. Dla potwierdzenia danych osobowych pociechy można użyć legitymacji szkolnej, dowodu osobistego, paszportu lub aktu urodzenia. Pamiętajmy również o numerze PESEL, który przyda się podczas wypełniania wniosku o założenie rachunku. W niektórych bankach wymagane jest dokonanie wpłaty początkowej, czy inaczej potwierdzającej. Konta dla dzieci znajdziemy w wielu bankach, w tym w banku Santander Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium (konto 360° Junior) czy PEKAO (konto przekorzystne). Warto także sprawdzić oferty PKO BP.
Bankowe konto dziecka – na co zwrócić uwagę?
Stając przed wyborem odpowiedniego konta bankowego dla niepełnoletnich, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów analizowanej oferty. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dany bank rzeczywiście oferuje klasyczny rachunek dla dziecka, a nie jedynie kartę przedpłaconą. Równie ważna jest możliwość korzystania z bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej – warto upewnić się, że dany bank daje takie możliwości. Brak tego typu udogodnień może być uciążliwy nie tylko dla samego rodzica, lecz także dla pociechy. Niektóre instytucje finansowe oferują karty w formie gadżetów, które nie pozwalają na dokonywanie płatności internetowych, a służą jedynie do transakcji zbliżeniowych. Warto więc wybrać ofertę konta, do którego podłączona jest karta wielofunkcyjna.
Jeśli poszukujesz oferty najlepszego bankowego konta dla swojego dziecka w 2024 roku, skorzystaj z porównywarki ERPPolska i załóż pierwsze konto dziecka w wieku szkolnym!
Z tego artykułu dowiesz się: