Pożyczka na raty jest jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych. Nie powinno to nikogo zdziwić, ponieważ w dobie Internetu łatwy dostęp do najlepszych ofert jest na wyciągnięcie ręki, a złożenie wniosku bez wychodzenia z domu zachęca co raz większą liczbę osób. Poniższy ranking przedstawia najlepsze pożyczki dostępne na rynku.
Oferty pożyczek ratalnych
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Maks. pierwsza pożyczka
Okres spłaty
Pierwsza za darmo
Co to jest pożyczka na raty?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych możliwości kredytowania. Czym zatem charakteryzuje się pożyczka ratalna przez Internet i czym różni się od chwilówki? Łatwo można zagubić się w nazewnictwie, a to wynika z wielu cech wspólnych tych produktów finansowych. Jednak należy skupić się na różnicach, które są znaczące dla pożyczkobiorcy. Przede wszystkim pożyczka na raty jest bardziej elastyczną formą pożyczki gotówkowej pozabankowej. Ten produkt może spełnić oczekiwania wielu przyszłych pożyczkobiorców, ponieważ maksymalna suma pożyczki może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ilość miesięcznych rat może zostać dopasowana do budżetu domowego, tak aby zaciągnięta pożyczka online nie nadszarpnęła stabilności płynności finansowej. Dzięki wymienionym cechom wybór pożyczki jest najlepszym rozwiązaniem, a wygoda i elastyczność zachęca do tego co raz więcej osób.
Rata i RRSO pożyczki
Wnioskowanie o pożyczkę online często wiąże się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Zwłaszcza, gdy zaciągamy swoją pierwszą pożyczkę to stajemy przed wyborem najlepszej dla nas opcji, ale tak naprawdę nie wiemy na co zwracać szczególną uwagę. Na rynku jest wiele firm pozabankowych, które oferują pożyczki na raty przez Internet. Różnią się sumą, którą klient może pożyczyć, maksymalnym okresem spłaty oraz RRSO, czy rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.
Opis pożyczki ratalnej online:
- minimalny okres spłaty to najczęściej 2 miesiące
- najdłuższy okres spłaty różni się od kredytodawcy, jednak zazwyczaj jest to to od 36 do 72 miesięcy, czyli od 3 do 6 lat
- minimalna suma zaczyna się od 1000 złotych
- maksymalna kwota pożyczki wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych
- udzielenie odbywa się na podstawie dowodu osobistego, zazwyczaj bez konieczności przedstawienia dokumentu potwierdzającego dochody
Co składa się na pożyczkę online?
Podczas składnia wniosku często widzimy różne elementy, które zawarte są w umowie pożyczki. Większość pożyczkobiorców zwraca uwagę jedynie na wysokość raty oraz sumę, która wpłynie na konto po pozytywnej weryfikacji wniosku. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład pożyczki, jakie są opłaty, jak czytać informacje zawarte w formularzu, wniosku, czy na umowie.
- kapitał – pożyczona suma pieniędzy, czyli dokładnie tyle ile zostaje wypłacone na konto osobiste pożyczkobiorcy
- odsetki – oprocentowanie wliczone w ratę, najczęściej podawane w skali rocznej, czyli im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy całkowity koszt pożyczki
- prowizja za udzielenie pożyczki – jednorazowa opłata za udzielenie internetowej pożyczki, zazwyczaj liczona procentowo od pożyczonej sumy
- ubezpieczenie – niektóre firmy pozabankowe dają możliwość ubezpieczenia pożyczki od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak na przykład utrata pracy, utrata zdolności do pracy lub nawet śmierć pożyczkobiorcy.
- wszelkiego rodzaju inne opłaty obowiązkowe, np. opłata za weryfikację informacji, czyli sprawdzenie naszej wiarygodności kredytowej lub koszty usług dodatkowych, które jesteś zmuszony ponieść, by otrzymać decyzję o pożyczkę (np. założenie konta w banku, wzięcie karty kredytowej).
- inne dodatkowe opłaty, np. opłata za sprawdzenie wiarygodności kredytowej, za przygotowanie wniosku lub koszty usług dodatkowych, które jesteś zmuszony ponieść, na przykład przelew środków z pożyczki z banku pożyczkodawcy.
Dodatkowe opłaty mogą pojawić się w trakcie trwania umowy o pożyczkę pozabankową. W sytuacji gdy pojawia się problem ze spłatą zobowiązania, wtedy zostajemy obciążeni odsetkami karnymi za każdy dzień spóźnienia ze spłatą raty. W takiej sytuacji można spodziewać się listów i monitów ponaglających, za co również możemy zostać obciążeni dodatkową opłatą.
Co to jest RRSO i co należy o tym wiedzieć?
Często słyszymy w wielu ofertach o RRSO, wiemy że jest ważne, zwracamy na to szczególną uwagę przy wyborze najlepszych pożyczek, ale czy wiemy co to właściwie jest i jakie ma to dla nas znaczenie?
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to przydatne narzędzie, aby pomóc w wyborze najlepszej propozycję pożyczki na raty online. O jej wysokości słyszymy właściwie wszędzie, w każdej przedstawionej ofercie kredytowej w mediach, na plakatach, reklamach w Internecie, a wynika to z obowiązku jaki został nałożony przez Ustawę o kredycie konsumenckim.
Oprocentowanie a RRSO
Przede wszystkim musimy odróżnić od siebie te dwa pojęcia. Oprocentowanie mówi o tym, jakie odsetki od pożyczki będziemy płacić do kieszeni pożyczkodawcy. Natomiast RRSO pokazuje wszystkie koszty zaciągniętej pożyczki ratalnej, a na to składają się wiele elementów, czyli oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i inne dodatkowe opłaty, które są sumowane, a następnie przedstawiane procentowo w stosunku do całkowitej sumy zobowiązania w skali rocznej. Widząc przed sobą ofertę wybranej pożyczki online da się zauważyć, że RRSO zawsze będzie wyższe, niż oprocentowanie, a to właśnie ze względu na to że to jest jedynie jeden z czynników wpływających na ostateczne RRSO pożyczki online na raty.
Wskaźnik RRSO ma nam pomóc wybrać najlepszą ofertę pożyczki spośród wielu propozycji dostępnych na rynku. Ułatwia to podjęcie ostatecznej decyzji o złożeniu wniosku, bo mamy pewność która opcja jest najbardziej atrakcyjna i najtańsza, a całkowita kwota do zapłaty jest nam znana.
Jak otrzymać szybką pożyczkę na raty?
Instytucje pozabankowe umożliwiają otrzymanie pożyczki przez Internet, zachowując przy tym minimum formalności. Wymagania zazwyczaj nie są wygórowane i trudne do spełnienia.
Aby uzyskać pożyczkę należy posiadać:
- pełnoletność, czyli skończony 18 rok życia
- dochody, przy czym akceptowane są różne źródła i formy zatrudnienia
- konto osobiste
- aktywny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego
- adres zamieszkania w Polsce
- aktualny dowód osobisty
- obywatelstwo Polskie
Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej. Składając wniosek o pożyczkę, w pierwszej kolejności pożyczkodawca ma obowiązek zweryfikować poprawność i prawdziwość danych ze względu na własne bezpieczeństwo. Ocena zdolności kredytowej jest istotna, aby nie było trudności ze spłatą rat pożyczki. Weryfikowana jest również historia kredytowa oraz baza BIK, ponieważ a tej podstawie ocenia się wiarygodność potencjalnego klienta, czy będzie spłacać raty na czas.
Pożyczka bez zaświadczeń
Wiele instytucji ułatwia drogę wnioskowania o pozabankowej pożyczki, ponieważ nie wymaga dodatkowych potwierdzeń o zarobkach. W tych czasach cenimy swój czas, a załatwianie dodatkowych dokumentów może nas zniechęcać. Załatwienie takiego dokumenty może być czasochłonne, a dodatkowo raczej niechętnie informujemy naszych współpracowników, czy szefa o problemach finansowych i potrzebie zaciągnięcia kredytu. Na szczęście firmy pożyczkowe wyszły naprzeciw swoim klientom i umożliwiają przyznanie długoterminowej pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Dodatkowo akceptowane są źródła dochodu oraz różne formy umowy i zatrudnienia. Dzięki temu przyznanie pożyczki przestaje być skomplikowane.
Pożyczka długoterminowa krok po kroku
Jest wiele możliwości wnioskowania o taką pożyczkę. Najbardziej popularna jest droga telefoniczna lub online poprzez stronę internetową. Niektórzy preferują bezpośredni kontakt z doradcą, dzięki temu czują się pewniej, swobodniej i eliminują ewentualne błędu w wypełnianiu formularza. Dodatkowo zawsze można liczyć na podpowiedzi lub rady osoby doświadczonej, przez co mamy większą pewność o wyborze najlepszej opcji. Druga formą jest wnioskowanie online poprzez stronę pożyczkodawcy. Ten sposób sprawdzi się u osób, które lubią samodzielnie podejść do tematu, są obyte z komputerem i Internetem. Samodzielne złożenie formularza o pożyczkę daje możliwość na uzupełnienie wszystkich danych na spokojnie, w swoim tempie. Można przemyśleć jakich informacji udzielamy we wniosku, mamy czas więc nie zapomnimy o istotnych kwestiach. Każdy z tych procesów jest szybki i prosty, a po pozytywnej ocenie zdolności spłaty środki przelewane są na wskazane konto nawet w 15 minut. Poniżej opisujemy jak zazwyczaj wygląda taki proces.
- Na witrynie firmy pożyczkowej korzystając z kalkulatora wybieramy pożyczkę w wysokości minimalnej którą wskazuje kalkulator oraz dopasowujemy wysokość miesięcznej równe raty w wysokości która odowiada budżetowi domowemu.
- W formularzu uzupełniamy swoje dane osobowe oraz kontaktowe, niektóre witryny wymagają rejestracji, wtedy rejestrujemy się i potwierdzamy za pomocą SMS lub e-mail.
- Następnym etapem jest już złożenie wniosku pożyczkowego. Informacje muszą być podane zgodnie z prawdą. Wpisujemy tam między innymi dane z dowodu osobistego, informacje o gospodarstwie domowym, wysokość zarobków, źródło dochodu, stan cywilny, poziom wykształcenia, obecne zobowiązania itp.
- Obowiązkowe jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych, aby pożyczkodawca miał możliwość sprawdzenia baz dłużników, takich jak Info Monitor, BIK, czy KRD.
- Po uzupełnieniu wniosku wymagana jest wstępna weryfikacja wprowadzonych danych, najczęściej za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub kontaktu ze stronu doradcy, reprezentującego firmę, w której staramy się o pożyczkę na raty.
- Po pozytywnej weryfikacji danych osobowych przychodzi kolej na sprawdzenie zdolności do terminowej spłaty rat miesięcznych. Analizowana jest historia spłaty wcześniejszych lub obecnych zobowiązań oraz ocena czy okres pożyczki jest wystarczająco długi, aby rata odpowiadała budżetowi domowemu.
- Spodziewaj się kontaktu ze strony doradcy! Może zdarzyć się, że potrzebna jest dodatkowa weryfikacja, w związku z czym kontaktuje się przedstawiciel firmy i dodatkowo weryfikuje telefonicznie poprawność danych we wniosku.
- Po weryfikacji otrzymujemy decyzję o przyznaniu pożyczki.
- Dostarczona jest umowa, zazwyczaj w formie elektronicznej, zapoznajemy się z informacjami tam zawartymi, takimi jak np. oprocentowanie, prowizja, dodatkowe opłaty, wysokości rat, okres spłaty pożyczki, czy też całkowita kwota pożyczki. Warunki umowy akceptujemy i podpisujemy zdalnie, zazwyczaj za pomocą kodu SMS.
- Przelew środków zostanie zrealizowany w kilka minut, a pieniądze pojawią się na wskazanym koncie bankowym.
Jak wygląda spłata pożyczki?
Wraz z umową dostarczany jest harmonogram płatności rat. Spłata pożyczki polega na terminowy wpłacaniu konkretnej sumy, która zawiera w sobie kapitał z odsetkami. Zazwyczaj płatności są miesięczne, najpóźniej do wskazanego dnia, np. do 10 dnia każdego miesiąca. Numer rachunku do spłaty zawarty jest w umowie lub na harmonogramie, zazwyczaj jest to indywidualny numer konta, przypisany tylko do jednego klienta. Ratę można wpłacić wcześniej, nie musi to być ten konkretny dzień, jednak nie jest akceptowalne spóźnienie ze spłatą. Pamiętaj, że jeśli odbiorca posiada rachunek w innym banku, to przelew może pojawić się w następnym dniu roboczym, dlatego w tej sytuacji najlepiej jest wykonać przelew najpóźniej jeden dzień przed terminem raty. Co ciekawe, pożyczkodawca nie weryfikuje kto wpłaca ratę, może to być dowolna osoba, ważne aby środki znalazły się na wskazanym koncie na czas. Każde spóźnienie ze spłatą powoduje pogorszenie wiarygodności, a za tym pojawiają się konsekwencje z negatywny wpisem w BIK. W przyszłości może to rzutować na problemy z otrzymaniem kolejnej pożyczki, ponieważ stracimy wiarygodność w oczach pożyczkodawcy. Ważna jest regularność i pilnowanie terminu spłaty pożyczki, aby zachować pozytywną historię dotyczącą spłaty kredytów.
Pożyczka – podsumowanie
Ten produkt finansowy sprawdzi się dla każdego, kto chce rozwiązać tymczasowe problemy finansowe, a dłuższy okres spłaty i równe raty dadzą czas i możliwość naprawienia budżetu domowego. Pozwala na to również na realizacje nagłych planów, zapłatę za niespodziewane wydatki, ponieważ cel kredytowania jest całkowicie dowolny.
Dlaczego wybrać akurat ten pozabankowy produkt finansowy?
- elastyczna spłata rat od 2 do 72 miesięcy
- wysokość pożyczki od 1000 złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych
- minimum formalności
- alternatywa dla osób, które z jakichś powodów nie mogą lub nie chcą starać się o kredyt w Banku
- łatwość dostępu, możliwość zawnioskowania z domu telefonicznie lub online
- czas otrzymania środków z pożyczki nawet do 15 minut
Z tego artykułu dowiesz się: