Kredyt na samochód.

Kredyt na samochód to opcja, na którą decyduje się wiele osób, gdy chce kupić auto – używane czy prosto z salonu. Takie finansowanie pozwala na szybki dostęp do pieniędzy, a co za tym idzie, na błyskawiczny zakup pojazdu, gdy tylko ten jest potrzebny. Na jakich zasadach działa kredyt samochodowy? Sprawdź już teraz!

Kredyt na auto – co to jest?

Kredyt na samochód to specjalny rodzaj finansowania, które uznawane jest za kredyt celowy. W praktyce oznacza to, że taki zastrzyk gotówki można przeznaczyć na konkretny cel, taki który został zapisany we wniosku kredytowym. Pozyskane pieniądze można pożyczyć na różnego typu pojazdy. Nie musi to być konkretne auto. Jeśli jest taka potrzeba albo chęć, za finansowanie bez problemu kupimy skuter czy motocykl. Zasada jest jedna –musi być to pojazd, który będzie opisany we wniosku kredytowym.

Jako że kredyt samochodowy to kredyt celowy, to jaki pojazd chce się kupić, należy określić już na etapie składania wniosku. Podobnie jak działa to przy kredycie na mieszkanie czy dom. Warto pamiętać, że zmiana pojazdu nie jest możliwa po podpisaniu umowy, dlatego należy dokładnie sprawdzić wszystkie dane i przemyśleć, czy na pewno wybrany model to dobra opcja.

Kredyt celowy jest ciekawym rozwiązaniem zarówno ze strony banku, jak i pożyczkobiorcy. Działa on podobnie, jak kredyt hipoteczny, dlatego zapewnia atrakcyjniejsze warunki dla kredytobiorcy niż klasyczny kredyt. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku takich umów, bank może lepiej się zabezpieczyć od niespłacanych rat.

Niektóre firmy wymagają od klientów objęcia pojazdu przez cały okres kredytowania ubezpieczeniem AC. To ma za zadanie zmniejszyć koszty ewentualnych napraw, które mogłoby wydarzyć się w wyniku sytuacji losowej. Tyczy się to zarówno nowych, jak i starszych samochodów.

Dodatkowo bank może wymagać zabezpieczeń w postaci zastawu rejestrowego, przewłaszczenia cesji polisy AC. W praktyce to odpowiednik hipoteki. Ustawia się go na rzeczach ruchomych. Przez to w dowodzie rejestracyjnym dokonuje się specjalnego wpisu o treści: „Na pojeździe ustanowiony jest zastaw rejestrowy na rzecz banku „x” wpisany pod numerem pozycji rejestru zastawów”.

Na jakie cele można przeznaczyć kredyt na samochód? Czy tylko na zakup auta?

Kredyt samochodowy można przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu! Nie można wziąć pożyczki bezpośrednio na naprawę auta, jego renowację czy modernizację. W umowie kredytowej określa się konkretny pojazd, który chce się zakupić. Warto jednak wiedzieć, że te pieniądze można wydać zarówno na zakup nowego pojazdu, jak i używanego pojazdu. Środki możemy przeznaczyć na:

  • samochody,
  • motocykle,
  • ciągniki,
  • autobusy,
  • motorówki,
  • przyczepy kempingowe,
  • skutery.

Co jednak ważne, kwota kredytu nie musi równać się cenie pojazdu, który chce się kupić. Może być większa – do 10% wartości pojazdu. W ten koszt dolicza się dodatkowe wyposażenie pojazdu, np. nowe opony, radio, ładowarkę do samochodu elektrycznego czy wiele innych akcesoriów, czy poprawek, które dokona się zaraz po zakupie.

Sfinansowanie zakupu samochodu – co zrobić, żeby zaciągnąć kredyt na samochód? Jak dostać kredyt na samochód?

Kredyt na nowe i używane pojazdy przyznawany jest podobnie, jak inne finansowania. Można się o niego ubiegać w placówce, bezpośrednio w banku, albo przez internet, czyli w wersji online. Do tego potrzebnych jest jednak kilka dokumentów.

Najważniejsze jest zaświadczenie o zarobkach oraz oświadczenie poświadczające o posiadaniu stałego źródła dochodów (umowa o pracę, zlecenie, o dzieło). Bank może również poprosić o zestawienie wydatków. W ten sposób sprawdzić, czy klient ma odpowiednią zdolność kredytową, aby skorzystać z usług ich pożyczki.

Do ubiegania się o kredyt na samochód niezbędne są też dokumenty identyfikujące kredytobiorcę oraz dokumenty pojazdu. Oznacza to, że do banku warto zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz ubezpieczenie pojazdu, na który chce wziąć kredyt (OC i AC). Dodatkowo trzeba pamiętać o zaświadczeniu z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów oraz umowie kupna-sprzedaży.

Można spotkać się również z tym, że bank wymaga cesji praw z polisy ubezpieczenia w celu dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Warto mieć to na uwadze i przed zgłoszeniem się do banku, dokładnie sprawdzić regulamin pożyczki i potrzebne dokumenty. Dopełnienie ich wszystkich zwiększy szansę na szybkie zdobycie pieniędzy na kupno pojazdu.

Tak, jak w przypadku wszystkich innych dokumentów, a zwłaszcza tych, które dotyczą kredytów, umowę przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać. Warto sprawdzić całkowitą kwotę pożyczki, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), oprocentowanie i warunki spłaty kredytu. Dodatkowo należy upewnić się, że w umowie na pewno jest określony dobry pojazd – tylko na zakup tego konkretnego można wziąć kredyt! Po podpisaniu umowy nie można zmienić wybranego samochodu/motocykla czy też innego rodzaju pojazdu. Jeśli szukasz finansowania na atrakcyjnych warunkach, koniecznie zapoznaj się z naszą porównywarką i rankingiem kredytów na kupno samochodu! Nie czekaj, już teraz znajdź najkorzystniejsze finansowanie z ERPPolska! Znajdziesz u nas aktualny ranking kredytów samochodowych,

Od czego zależy koszt kredytu samochodowego? Jak znaleźć najtańszy kredyt?

Koszt kredytu na samochód zależy przede wszystkim od dwóch czynników: kwoty, którą chce się pożyczyć od banku oraz oprocentowania. To główne elementy wpływające na całkowitą sumę do zwrócenia. Można spróbować obniżyć koszt kredytu na różne sposoby, np. poleca się dokonanie wpłaty wkładu własnego. Takie rozwiązanie nie tylko znacząco zwiększa szanse na zdobycie finansowania od banku, lecz także pozytywnie wpływa na zmniejszenie całkowitego kosztu kredytu, a co za tym idzie – na mniejsze raty albo na znacznie szybsze spłacenie zobowiązania.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych? Okres spłaty, oprocentowanie kredytu, kwota kredytu balonowego

Na rynku są trzy rodzaje finansowania na zakup pojazdu, które oferowane są przez wiele banków. Zanim podejmie się decyzje o pożyczeniu pieniędzy, warto się zainteresować dokładnym wyborem. To, jaki typ finansowania będzie w umowie, wpływa znacząco na sposób spłaty zobowiązania.

Ważne jest, aby dobrać rodzaj kredytu do swoich potrzeb, finansów, oczekiwań i sposobu życia. To bardzo istotne, bo źle dobrana pożyczka, może ciążyć na domowym budżecie nawet przez wiele długich lat, a tym samym będzie ograniczać możliwość wzięcia czegoś na raty czy np. kredytu hipotecznego.

Banki oferują swoim klientom najczęściej trzy rodzaje kredytu na samochód, wśród nich wyróżnia się:

  • model standardowy – to klasyczna forma finansowania z comiesięczną ratą kapitałowo-odsetkową. Jak inne kredyty, np. hipoteczny, zawierany jest na określony czas. W tym przypadku niezależnie od kwoty mówi się zazwyczaj o maksymalnie 10 latach;
  • model jednoratowy – to najkorzystniejsza opcja dla osób, które mają odłożone pieniądze i są w stanie wpłacić połowę kwoty od razu, bez pomocy banku. W takim przypadku na starcie przelewa się 50% ceny samochodu, a spłaca się bankowi jedynie pozostałą część. Działa to na zasadzie wkładu własnego, ale warto wiedzieć, że takie finansowanie nie wymaga comiesięcznych wpłat. Za to ma określony czas spłaty reszty zobowiązania, np. do roku czy dwóch;
  • model balonowy na samochód – kredyt balonowy to rodzaj finansowania z miesięcznymi ratami obejmującymi 50 albo 80% wartości samochodu. Na koniec zostaje rata balonowa, czyli jedynie opłacenie pozostałej wartości pojazdu np. 20% wartości. Zasady takiego kredytu są zależne od konkretnego banku. W praktyce przede wszystkim warto wiedzieć, że to opcja dla osób, które chcą co kilka lat wymieniać pojazd na nowy.

Najlepszy kredyt samochodowy – czym powinien się charakteryzować?

Ciężko określić, jaki jest najkorzystniejszy kredyt na zakup pojazdu. Wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb finansowych i pomysłów na przyszłość, np. od tego, jak szybko chce się kupić nowe auto, motocykl czy innego rodzaju pojazd. Poleca się przeglądanie rankingów kredytów samochodowych, sprawdzanie opinii innych kierowców i całkowitej kwoty pożyczki. Rzetelne rankingi znajdziesz w ERPPolska!

Wybierając kredyt na samochód, warto przeglądać oferty różnych banków i szukać najlepszej opcji dla siebie. Podczas tego procesu poleca się zwracać uwagę na poziom oprocentowania, wysokość prowizji i całkowity koszt kredytu. Ważny jest również okres kredytowania, termin spłaty, liczbę i rodzaj rat oraz konsekwencje braku spłaty w terminie.

To, czego nie ma w kredycie finansowym, a w przypadku finansowania na samochód jest czymś wymaganym, to bezpośrednie zabezpieczenie banku dotyczące pojazdu. Przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić, co jest wymagane i jak firma chce siebie uchronić przed sytuacjami, w której klient zaprzestanie spłaty swojego zobowiązania finansowego. Może ono opierać się na 3 sposobach – warto wiedzieć, że jeśli takie zabezpieczenie istnieje, to kredyt będzie tańszy. Jednak trzeba liczyć się z wymaganiami w postaci:

  • zestawu rejestrowego – w dowodzie rejestracyjnym zamieszczana umieścić informacje o wpisie do Krajowego Rejestru Zastawów,
  • cesji praw z polisy AC – oznacza to, że w razie wypadku pieniądze z polisy trafią do kredytodawcy,
  • przewłaszczenie – tak, jak w przypadku kredytu hipotecznego, współwłaścicielem pojazdu jest kredytodawca, przez co może np. odebrać auto w przypadku śmierci głównego właściciela czy jego straty pojazdu, np. przez jazdę po alkoholu.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany kredyt umożliwia kupno samochodu używanego. Nie jest to oczywiste i wiele banków może odrzucić taką ofertę. Dlatego przed udaniem się do placówki czy złożeniem wniosku kredytowego przez internet, poleca się dokładnie przeczytać regulamin albo poprosić o pomoc doradcę w placówce, który za darmo przedstawi ofertę i dopasuje ją do klienta.

Czy warto wybrać kredyt samochodowy?

Kredyt na auto warto wziąć, gdy jest nagła potrzeba kupna pojazdu, ale nie ma na to środków oraz w momencie, kiedy chce się zakupić egzemplarz z salonu. Zazwyczaj poleca się wzięcie finansowania na większe kwoty, a nie na auta w cenie kilkunastu tysięcy, ponieważ taki kredyt jest nieopłacalny z perspektywy wnioskodawcy.

Dobrym pomysłem jest również wzięcie kredytu na samochód, jeśli nie ma się wystarczająco pieniędzy, aby pokryć koszty dodatkowe. Te mogą pojawić się zaraz po zakupie, np. nowe opony czy ładowarka do pojazdów elektrycznych. Należy jednak pamiętać, że dodatkowa kwota nie może być większa niż 10% wartości pojazdu, na który bierze się finansowanie.

Jak działa kalkulator kredytu samochodowego? Jak wybrać najlepszy kredyt?

W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów kredytowych, które pozwalają w szybki i prosty sposób wyliczyć koszty miesięcznych rat oraz całkowitą kwotę finansowania. Takie rozwiązanie pozwala sprawdzić koszty kredytu na auto, czy zobowiązanie finansowe będzie pasować do domowego budżetu.

Warto jednak pamiętać, że obliczenia kalkulatorów są wstępne, a to oznacza, że dokładne kwoty po podpisaniu umowy mogą się różnić od tego, co pokazał kalkulator. Dzieje się tak, ponieważ każdy bank ma inną ofertę, oprocentowanie czy podejście do klienta.

Wiele zależy od rodzaju kredytu, modelu rat, wnioskowanej kwoty i wkładu własnego. Jeśli chce się sprawdzić wiarygodnie, jakie poniesie się koszty, warto sprawdzać jedynie kalkulatory na stronie banku, z którym chce się podpisać umowę albo takie, które są w stanie dokonać obliczeń w oparciu o ofertę danej placówki.

Czy można wziąć kredyt samochodowy na firmę?

Banki oferują kredyt na zakup samochodu firmowego – zarówno w wersji klasycznej, gdzie sprawdzany jest BIK, jak i w opcji bez badania zdolności kredytowej – w postaci m.in. leasingu operacyjnego lub finansowego czy też wynajmu długoterminowego. W takiej sytuacji warto sprawdzić wszystkie za i przeciw. Poleca się oceniać każdą sprawę oddzielnie, najlepiej przy konsultacji z księgową firmy i bankiem, aby ustalić najlepszą opcję działania dla swojego przedsiębiorstwa.

Czy można kredyt na zakup pojazdu na auto używane? Czy możliwy jest kredyt na samochód używany online?

Wiele banków umożliwia wzięcie kredytu na samochód używany. W ten sposób bez problemu możesz sfinansować zakup samochodu, gdy nie ma się odłożonej gotówki. Warto jednak przed pójściem do placówki albo wypełnieniem formularza kredytowego, dokładnie sprawdzić regulamin danej firmy. Niektóre banki udzielają kredytu jedynie na nowe pojazdu – co wynika przede wszystkim z opłacalności udzielania finansowania na większe sumy oraz ze stanu samochodu.

Wiele banków w 2024 roku pozwać uzyskać kredyt przeznaczony na zakup używanego auta. Aby znaleźć taką ofertę, poleca się sprawdzić opinie i oferty dostępne w sieci. Może w tym pomóc aktualny ranking kredytów na samochód, dostępny w ERPPolska. Takie rozwiązanie pomaga nie tylko sprawdzić opcje dostępne na rynku, lecz przede wszystkim wybrać najkorzystniejszy kredyt na samochód dopasowany do własnych potrzeb.

W przypadku używanych modeli można natknąć się na samochód, motocykl czy ciągnik wymagający naprawy, a takie rozwiązanie często wywołuje wysokie koszty, których nie bierze się pod uwagę w trakcie podpisywania umowy z bankiem. Warto pamiętać, że kredytobiorca jest często współwłaścicielem pojazdu, dlatego jemu również zależy na jego dobrym stanie.

Jaki jest najtańszy kredyt samochodowy? Jak sprawdzać ranking kredytów samochodowych?

Aby sprawdzić, jaki jest najtańszy kredyt samochodowy, poleca się przeglądać rankingi przed wybraniem banku, z którego chce się skorzystać oraz jego oferty. W taki sposób można znaleźć najlepszą opcję dla siebie. Jest to więc świetny sposób na porównanie kredytów samochodowych online.

Warto pamiętać, żeby poza kierowaniem się pozycją w rankingu, dokładnie sprawdzać zasady działania danej opcji oraz jej wymagania. Dopasowanie finansowania do siebie jest bardzo istotne i znacząco wpłynie na jej komfortową spłatę oraz często też na szanse na zdobycie pieniędzy na konkretny cel – należy pamiętać o tym, że bank może odmówić udzielenia zobowiązania finansowego z różnych powodów, głównie przez brak zdolności kredytowej.

Jaką trzeba mieć zdolność kredytową, żeby wziąć kredyt na kupno samochodu?

To, jaką trzeba mieć zdolność kredytową, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jaki kredyt chce się wziąć. Im większa będzie kwota pożyczki, tym większe trzeba mieć zarobki i mniejsze inne zobowiązania finansowe. Przede wszystkim jednak ważne jest to, aby mieć zdolność kredytową, czyli wykazać bankowi swoje miesięczne dochody, wydatki i potwierdzić regularne dochody, np. umową o pracę.

Warto wiedzieć, zanim się złoży wniosek o kredyt na samochód, że bank zawsze sprawdza swoich kredytobiorców w BIK oraz innych baza. Jeśli ktoś jest dłużnikiem, np. ma wpis w KRD, nie może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o finansowanie. W takiej sytuacji pozostają jedynie opcje bez zdolności kredytowej.

Alternatywy dla kredytu samochodowego – kredyt gotówkowy, leasing, pożyczka gotówkowa a kredyt na auto

Istnieją trzy główne alternatywy dla kredytu samochodowego. Jeśli z jakichś powodów to nie jest dobra opcja, poleca się:

  • leasing – to popularny sposób na finansowanie inwestycji. Może z niego skorzystać zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. Jest to forma dzierżawy, czyli użytkowania pojazdu bez przeniesienia własności. W praktyce nadal nie jest się właścicielem auta, ale można z niego w pełni korzystać. Po upływie leasingu pojazd jest do odkupienia za niższą cenę niż pierwotna;
  • kredyt gotówkowy – to ciekawa opcja dla tych, którzy chcą poza autem mieć pieniądze na inne rzeczy czy usługi. Podczas brania finansowania nie określa się, na co trzeba przeznaczone dane fundusze. Daje to dużo możliwości, ale warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, a co za tym idzie, wyjdzie o wiele większe RRSO;
  • wynajem długoterminowy – to opcja polecana osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Można dzięki niej wynająć pojazd na rok czy dłużej i jeździć nim bez ograniczeń. Często nie trzeba przejmować się żadnymi naprawami czy przeglądami – to koszty, które pokrywa właściciel pojazdu. Jedne co trzeba robić, to jeździć i tankować. To pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy i zmienić auto, gdy tylko skończy się umowa najmu.

Najlepsze oferty kredytu na auto znajdziesz w ERPPolska! Zestawiamy ze sobą oferty różnych banków, w tym Santander Consumer Bank, PKO BP, Pekao czy te oferowane przez ING Bank Śląski. Zapraszamy do zapoznania się zestawieniem najlepszych kredytów na zakup pojazdu!

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments