Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich latach rozszerzyło swoją współpracę o firmy pozabankowe. Zatem, historie klientów są bogatsze o rynek pozabankowy. To jedna z pierwszych baz, obok Bankowego Rejestru Dłużników, sprawdzana zaraz po złożeniu wniosku. Co pół roku masz możliwość wystąpienia o darmową informację dotyczącą Twoich kredytów i pożyczek, ale jest jeden minus tego rozwiązania. Darmowy raport jest ubogi i w zasadzie niewiele mówi. Wersja płatna to koszt 39 zł za jeden raport.  Pakiet roczny wraz z dodatkowymi usługami to koszt 99 zł. Raport warto pobrać, gdy chcesz zaciągnąć kredyt na większą kwotę, mieszkaniowy, samochodowy bądź kredyt odnawialny. Poza tym warto co jakiś czas sprawdzać, czy w ferworze codziennych obowiązków jakaś pożyczka nie zaginęła. A może skorzystałeś z opcji rozłożenia chwilówki na raty i zastanawiasz się jak to wpłynęło na Twoją zdolność? Tak czy inaczej BIK warto mieć pod kontrolą! Sprawdź jak pobrać raport. 

Dwie płatne drogi, jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Każda z tych dróg zaczyna się w tym samym punkcie, musisz wejść na stronę BIK i wybrać ofertę. Do wyboru:

 • jednorazowy raport- koszt 39 zł, zawiera on szczegółowe informacje dotyczące zdolności kredytowej, w tym ocenę punktową;
 • usługa aktywowana na 12 miesięcy- koszt 99 zł, zamawiając pakiet w dowolnej chwili możesz pobrać raport (łącznie 12 w roku), do tego alerty informujące o złożonym wniosku kredytowym (ochrona na wypadek, gdyby ktoś próbował w Twoim imieniu uzyskać kredyt), wskaźnik BIK przez cały rok, opcja zastrzeżenia dokumentów oraz ofert kredytowych (informujesz, że nie zamierzasz zaciągać w najbliższym czasie pożyczki).

By sprawdzić, czy jestem w BIK konieczny jest wybór oferty, następnie przechodzisz do rejestracji konta na portalu. Wystarczy mieć pod ręką dowód. Później masz dwie opcje potwierdzania tożsamości do wyboru. 

Sposób 1: skan dokumentu tożsamości

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK, wybierając tę drogę? Krok po kroku:

 • do formularza rejestracyjnego dołącz skan dokumentu tożsamości,
 • wykonaj przelew na kwotę 1 zł (za pośrednictwem Blue Media)- kwota nie jest zwracana (nie może być wysłany z konta firmowego),
 • jeśli dane są zgodne, otrzymasz mail, należy kliknąć w link aktywacyjny,
 • na telefon przychodzi SMS z kodem aktywacyjnym,
 • ustalasz hasło do logowania i gotowe!

POBIERZ RAPORT BIK

To najszybsza droga, by pobrać raport BIK. 

Sposób 2: list polecony

Ta droga jest zdecydowanie dłuższa:

 • po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, na podany adres do korespondencji wysyłany jest list polecony (Pocztą Polską),
 • w liście znajduje się kod weryfikacyjny, zanim jednak dostaniesz go do rąk, musisz okazać dokument tożsamości,
 • na mail otrzymasz link aktywacyjny, po kliknięciu w niego pojawi się pole, w które należy wpisać kod z listu,
 • po wpisaniu kodu otrzymasz sms z kolejnym kodem, który należy wpisać i gotowe, konto zostało założone!

Darmowa informacja

Raz na pół roku masz prawo do bezpłatnej informacji. RODO nieco namieszało w tej kwestii i zamiast bezpłatnej informacji ustawowej, teraz musisz złożyć wniosek o kopię danych! Wniosek złożysz bezpośrednio w siedzibie BIK w Warszawie albo wyślesz pocztą. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo czas oczekiwania na darmową wersję to nawet miesiąc. A więc nie dość, że ubogi, to jeszcze być może długo na niego przyjdzie czekać. 

BIK, jak pozabankowa baza danych Credit Check, o kliencie mówi wszystko. I choć często się go obawiamy, to przecież chroni przed nadmiernym zadłużaniem się!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments