Karta debetowa

Karta debetowa to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kart. Używana jest do płatności za różne usługi i produkty – można korzystać z niej zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Warto wiedzieć, czym jest karta debetowa, jakie są opłaty za kartę, czym różni się od modelu kredytowanego i jak stworzyć wirtualny portfel. Karta kredytowa czy debetowa – wybór zależy od konkretnych potrzeb.

Co to jest karta debetowa? Czym jest debet?

Banki oferują różnego rodzaju karty płatnicze – mimo tego, co sugeruje nazwa, to określenie odnosi się do wielu kart, a nie do konkretnego modelu, którym płaci się w sklepach czy punktach usługowych. Do dokonywania transakcji, podczas których pieniądze ściągane są bezpośrednio z rachunku bankowego, używa się karty debetowej.

Co to jest karta debetowa? To instrument płatniczy, który otrzymuje się od banku – najczęściej po podpisaniu umowy na otwarcie rachunku. Taka karta służy do wykonywania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. To, ile można zapłacić kartą debetową, jest zależne od wysokości środków, które ma się zgromadzone na rachunku bankowym. Takie rozwiązanie pozwala płacić za różnego rodzaju produkty czy usługi bez wyciągania pieniędzy z konta bankowego.

Co ważne, karta debetowa pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych zarówno w formie fizyczne, np. sklepach i punktach usługowych, jak i przez internet. W stacjonarnych punktach można użyć jej wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal.

Czym się różni karta debetowa od innych? Nazwa „karta debetowa” bywa myląca, ponieważ odnosi się do słowa „debet”, które oznacza ujemne saldo na koncie. Warto jednak wiedzieć, że ten typ karty nie daje możliwości zaciągnięcia debetu. Nazwa dotyczy ściągania środków z konta, czyli ujmowania ich z budżetu, a nie bezpośredniej definicji debetu. Dlatego większość kart tego typu nie pozwoli na przekroczenie środków dostępnych na koncie – chyba że rachunek bankowy umożliwia stworzenie debetu albo jest połączony z kartą kredytową.

Pamiętajmy, ze karta kredytowa i debetowa to dwa inne produkty bankowe. Karta kredytowa umożliwia na zakupy do przyznanego limitu, podobnie jak debetowa, jednak w jej przypadku zadłużenie nie jest spłacane z pieniędzy zgromadzonych na rachunku. Jednym i drugim wariantem możesz płacić za zakupy w sklepach.

Jak otrzymać kartę debetową?

Kartę debetową otrzymuje się po otwarciu rachunku bankowego. Termin jej otrzymania wynosi zazwyczaj do 14 dni. Nie można liczyć na uzyskanie karty od razu, już przy pierwszej wizycie. Tak samo jest, jeśli otwiera się konto przez internet, aplikację mobilną banku albo przez infolinię. Trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni na wydanie karty debetowej.

Taka karta przyjdzie listownie do skrzynki. Aby ją aktywować, należy przy pierwszym użyciu włożyć ją do terminala podczas płatności i wpisać odpowiedni PIN – jest on podany w liście, ale można zmienić go samodzielnie.

Co istotne, karta debetowa ma ograniczony termin ważności. Dlatego co kilka lat trzeba ją wymieniać. Najczęściej bank wyśle ją bezpośrednio do klienta listem. Wcześniej jednak dopyta o aktualny adres, np. w aplikacji bankowej. Co ważne, zanim karta debetowa znajdzie się w rękach użytkownika, może on korzystać ze swojego konta. W takiej sytuacji bez problemu przeprowadza się płatności elektroniczne albo przez aplikację mobilną, np. aby wykonać transakcje BLIKIEM albo przelew.

Jak korzystać z karty debetowej?

Jak działa karta debetowa? W bardzo prosty sposób. Służy do wykonywania płatności. Można to robić zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych, np. zbliżeniowo albo poprzez włożenie karty do terminala. Warto zaznaczyć, że płatności zbliżeniowe na kwotę niższą niż 100 zł nie wymagają wpisywania PIN-u.

Karta debetowa zapewnia nie tylko możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, lecz także wypłaty gotówki z bankomatu albo wpłacanie jej na konto. Trzeba jednak pamiętać, że taka czynność może być obciążona opłatami, dlatego najczęściej poleca się korzystanie jedynie z bankomatów i wpłatomatów własnego banku, aby ominąć odsetki i prowizje.

Aby bezpiecznie korzystać z karty debetowej, można ustawić na nich limity, np. dziennych transakcji, wypłat z konta czy możliwych płatności internetowych. To pozwala lepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb. Transakcje możemy wykonywać do wysokości limitu przyznanego przez bank.

Jeśli chce się płacić przez internet, potrzebny jest do tego numer karty debetowej, jej data ważności i kod CVV/CVC dostępny na fizycznym produkcie. Podanie takich danych do transakcji umożliwia automatycznie ściągnięcie konkretnej sumy z konta użytkownika. Najczęściej jest to zabezpieczone zgodą w aplikacji mobilnej albo kodem SMS.

Karta kredytowa czy debetowa? Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Warto mieć świadomość, czym się różni karta kredytowa od debetowej. To dwa różne rodzaje kart, które przeznaczone są dla innych klientów.

Karta debetowa to instrument płatniczy, dzięki któremu można realizować transakcje ze środków, które są aktualnie (podczas płatności) na koncie. Dzięki temu korzysta się tylko z tego, co się zarobiło albo wpłaciło na rachunek bankowy. Ogólnie mówiąc, z pieniędzy zgromadzonych na koncie. W takim przypadku nie można wydać środków finansowych, których się nie posiada. To wygodny i bezpieczny sposób płacenia za towary i usługi.

Karta kredytowa jest natomiast instrumentem płatniczym, dzięki któremu można płacić, nawet jeśli się nie ma środków na koncie. Najczęściej jest to oddzielny „plastik”, który przypisany jest do rachunku bankowego, na którym dostępna jest pula pieniędzy do pożyczenia od banku. Takie rozwiązanie pozwala na zaciąganie mniejszych i większych zobowiązań finansowych, bez potrzeby wypełniania dokumentacji i czekania na zgodę banku. Należy jednak pamiętać, że tego typu pożyczki trzeba regularnie spłacać, aby nie musieć płacić oprocentowania i nie przekraczać limitu kredytowego. W przypadku kart kredytowych musimy pamiętać, by na bieżąco spłacać zadłużenie. Z kolei w przypadku karty debetowej jest ono regulowane do wysokości limitu, udostępnionego Ci przez bank.

Wniosek o kartę kredytową powinniśmy złożyć w naszym banku. Jego przyznanie jest zależne od Twojej zdolności kredytowej. Jeśli analiza zdolności kredytowej będzie pozytywna, bank wyślę Ci kartę na podstawie wniosku o jej wydanie. Zdolność może być weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli bank dokona weryfikacji będziesz mógł korzystać z zalet tego rodzaju instrumentu finansowego. Płacąc kartą kredytową uzyskujemy niezależność, jednak jej używanie wiąże się z koniecznością skrupulatnego pilnowania swoich finansów.

Czym jest wirtualny portfel płatniczy? Płatności telefonem

Obecnie modna jest tzw. wirtualna karta debetowa. W takim przypadku chodzi o to, aby fizyczny nośnik nie musiał być cały czas przy użytkowniku. Można przepisać z niego dane na odpowiednią aplikację i płacić bez korzystania z „plastiku”. Takie rozwiązanie pozwala realizować transakcje za pomocą telefonu czy smartwatcha. Do stworzenia wirtualnego portfela najczęściej korzysta się z Google Pay oraz Apple Pay.

Karta debetowa i karta kredytowa – czy można połączyć?

Jeśli komuś zależy na połączeniu karty debetowej i kredytowej, może to zrobić. Wiele banków oferuje stworzenie rachunku bankowego, który umożliwia korzystanie z udogodnień kredytowych. Takie rozwiązanie stawia na swobodę użytkownika i elastyczność transakcji. Nazywane jest to kartą kombinowaną. W takim przypadku nieregulowane spłaty mogą być pobierane przez bank bezpośrednio z rachunku bankowego klienta – jeśli tak jest zapisane w umowie.

Produkt łączący kartę kredytową i kartę debetową wymaga zdolności kredytowej. Najlepiej ją sprawdzić przed złożeniem wniosku, aby nie stracić czasu czy nerwów. Bank przed przyznaniem karty dokona oceny zdolności kredytowej. Od niej będzie zależeć również limit kredytowy przyznany przez bank.

Ile kosztuje korzystanie z kart debetowych? Opłaty za kartę

Korzystanie z karty debetowej często jest objęte opłatami. Jednak wydanie pierwszej karty najczęściej jest darmowe, tak samo jak w przypadku kolejnych modeli, gdy skończy się ich termin ważności. Koszt wydania karty pojawia się najczęściej, jeśli chce się wymienić kartę z powodów niezależnych od banku, np. pragnie się mieć nowy wzór karty.

Pozostałe koszty karty debetowej wiążą się często z naliczeniem miesięcznej opłaty. Jednak tę można obniżyć albo nawet wyzerować po spełnieniu warunków określonych przez bank – te są zależne od oferty rachunku bankowego.

Dla przykładu niektóre banki oferują bezpłatne prowadzenie konta, jeśli co miesiąc na rachunek bankowy wpłynie określona suma, np. 500 zł czy 5000 zł. Można się również spotkać z określoną kwotą wydanej gotówki z konta albo liczbie transakcji – stacjonarnych, w formie przelewu czy BLIK. Dlatego warto dokładnie czytać umowy, aby podpisywać jedynie dostosowane do siebie oferty.

Czy można płacić kartą debetową bez środków na koncie?

Klasyczną kartą debetową nie można płacić, jeśli nie ma się środków na koncie. Taka transakcja zostanie odrzucona. Jeśli jednak korzysta się z rachunku bankowego umożliwiającego wzięcie debetu, może zdarzyć się tak, że kwota płatności przekroczy budżet dostępny na koncie osobistym. W takiej sytuacji ważne jest jednak to, aby jak najszybciej spłacić debet, aby bank nie naliczył oprocentowania na pożyczone od niego środki.

Można również pomyśleć o ofercie karty kombinowanej. Dzięki niej można korzystać z „plastiku” mimo braku środków na koncie. Pieniądze są pobierane z części kredytowej, którą poleca się regularnie spłacać, aby uniknąć odsetek.

Szukasz korzystnych ofert na karty kredytowe czy inne finansowania? Chcesz korzystać z karty kredytowej każdego dnia, nie martwiąc się o to, czy zabraknie Ci środków na bieżące zakupy? Koniecznie zapoznaj się z rankingami, dostępnymi na ERPPolska i poznaj najważniejsze różnice pomiędzy ofertami banków!

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments