Karta kredytowa – jak działa i jak zamówić kartę kredytową online?

Karta kredytowa to specjalny produkt finansowy, który możesz uzyskać w ramach oferty banku. Pozwala Ci na wykonanie transakcji, nawet jeśli nie masz pieniędzy na koncie. Zapewnia Ci możliwości spłacenia w określonym czasie zaciągniętego zobowiązania, co pozwala Ci żyć bez finansowych ograniczeń. Dowiedz się, czym jest karta kredytowa, jak wpływa na Twoją zdolność kredytową i jakie są oznaczenia karty kredytowej.

Czym jest i jak korzystać z karty kredytowej Visa i Mastercard? Dodatkowe pieniądze na codzienne wydatki!

Karta kredytowa to produkt przypominający klasyczną kartę płatniczą. Pozwala ona jednak na płacenie, nawet jeśli nie masz pieniędzy na koncie. Cechuje się określonym w umowie limitem pożyczkowym. Dzięki niemu możesz wykorzystywać dostępne środki, których nie masz na koncie osobistym, ale są dostępne na rachunku kredytowym.

W praktyce korzystanie z karty kredytowej działa jak korzystanie z małych pożyczek. Jednak sam proces zawierania takiego zobowiązania finansowego jest o wiele prostszy. Nie wymaga składania wniosków kredytowych ani oczekiwania na zatwierdzenie zgody na przelew.

Jeśli masz w planach starać się o kartę kredytową, musisz pamiętać, że wymaga ona regularnego spłacania zaciągniętych zobowiązań. To, ile dni masz na zapłacenie małej pożyczki, jest zawarte w umowie, którą podpisujesz z bankiem. W niej możesz również znaleźć informacje o okresie bezodsetkowym – najważniejszym parametrze, który powinien Cię zainteresować.

Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej? Wybierz kartę kredytową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb!

Karta kredytowa wizualnie nie różni się od modelu płatniczego – chyba że Twój bank oferuje personalizację kart, wtedy może mieć inny wzór, najczęściej taki, jaki sobie wybierzesz z dostępnej palety wzorów. Wybierz kartę dopasowaną do Ciebie, dużą popularnością cieszą się przejrzyste karty kredytowe. Jednak pod względem wielkości, grubości czy nawet dostępnych na niej danych nie widać różnic.

Karta ma prostokątny kształt, jest cienka, a na niej widoczne są dane karty, takie jak: numer karty, data ważności, Twoje imię i nazwisko, kod CVV/CVC, nazwa banku i logo sieci płatniczej, np. Visa czy MasterCard. Poza tym na niej dostępny jest również chip i pasek magnetyczny. Czasami występuje nazwa na karcie kredytowej, które określa, że jest to ten rodzaj karty, a nie wersja debetowa. Płatności kartą kredytową są analogiczne do płatności kartą płatniczą czy debetową.

Okres bezodsetkowy Twojej karty kredytowej – limit kredytowy, opłaty i odsetki

Z karty kredytowej korzystasz tak samo jak z klasycznego modelu płatniczego. Jeśli chcesz nią zapłacić w sklepie, możesz przyłożyć do terminala i zapłacić. To samo tyczy się przelewów tradycyjnych i BLIKIEM czy płatności internetowych przy użyciu karty, a nie bezpośrednim wysłaniu pieniędzy na numer konta. Kartę kredytową możesz również przypiąć do Apple Pay czy Google Pay, by płacić zbliżeniowo telefonem.

Po wykonaniu takiej zapłaty konkretna suma (ustalona w umowie) jest przekazywana do oddzielnej kategorii. W niej znajdują się pieniądze, które trzeba spłacić. Jest to takie saldo małych pożyczek, które zostały zaciągnięte w ramach korzystania z karty kredytowej.

Musisz jednak wiedzieć, że bank nie naliczy Ci odsetek za te wydatki – stanie się tak, dopiero gdy przekroczysz termin spłaty albo wykorzystasz limit karty kredytowej. Obowiązuje Cię okres bezodsetkowy, który masz określony w umowie. Jeśli przekroczysz ten czas, bank zacznie dodawać do kwoty odsetki w takiej wysokości, na jaką została wyrażona zgoda podczas podpisywania dokumentów.

Jak sprawdzić czas trwania okresu bezodsetkowego?

Okres bezodsetkowy jest różny w każdym banku. Sprawdź go w regulaminie. W jednym mogą to być dwa tygodnie, w innym miesiąc, a w jeszcze innych 60 dni czy nawet 12 miesięcy. Przez ten czas możesz płacić kartą, robić wypłaty gotówki i korzystać z przelewów. Problem pojawi się dopiero, gdy przekroczysz całkowity koszt kredytu, czyli sumę dostępnych pieniędzy, z których możesz korzystać w ramach karty kredytowej.

Oprocentowanie często jest przedstawione jako RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pozwala Ci to na dokładne ocenienie całkowitej kwoty do zapłaty, jeśli zapomnisz o spłacaniu należności z rachunku karty.

Najlepiej jest na bieżąco regulować spłaty zadłużenia. Dzięki temu możesz bezpiecznie i bezproblemowo użytkować kartę. Musisz wiedzieć, że posiadanie karty kredytowej jest brane pod uwagę, gdy składasz wniosek o pożyczkę czy kredyt hipoteczny. Szczegółowe informacje znajdziesz w regulaminie kart kredytowych banku.

Jak zamówić kartę kredytową? Bank sprawdza zdolność kredytową

Jeśli chcesz uzyskać kartę kredytową, możesz to zrobić w wielu bankach – zarówno w placówce, jak i przez internet. Nie musisz być klientem danej firmy, aby skorzystać z jej oferty karty kredytowej. To, co jednak szczególnie ważne, musisz być w stanie spłacić zaciągniętą kwotę. Oznacza to, że ten typ oferty nie jest przeznaczony dla osób z obciążeniami kredytowymi, np. posiadającym złą ocenę w systemie BIK czy innych tego typu zestawieniach. Akceptacja wniosku o kartę zależy w głównej mierze od oceny Twojej zdolności kredytowej. W przypadku karty tego rodzaju weryfikacja jest wymagana.

Dlatego w przypadku tej karty spotkasz się z oceną zdolności kredytowej. Może być tak, że bank będzie chciał zobaczyć Twój ostatni okres rozliczeniowy, czyli dochody i wydatki z ostatnich trzech miesięcy. Dopiero po sprawdzeniu tych informacji przystąpi do wydania karty.

Zdolność do terminowej spłaty kredytu nie tylko umożliwia posiadanie takiej karty, lecz także determinuje wysokość limitu kwoty, którą można wykorzystać. Właśnie dlatego tę opcję poleca się albo osobom z czystym kontem i z brakiem jakichkolwiek pożyczek, albo tym, którzy mają pozytywną opinię w BIK i regularnie spłacają swoje zobowiązania finansowe.

Warto mieć świadomość, że posiadanie karty kredytowej znacząco wpływa na szansę zdobycia kredytów o dużej wartości, np. hipotecznych. Jeśli planujesz zakup mieszkania i musisz w tym celu pożyczyć pieniądze z banku, najlepiej będzie zamknąć swój rachunek kredytowy. Jeśli jednak nie masz takich zamiarów, karta tego typu może świetnie sprawdzić się w codziennym użytkowaniu, np. u osób często podróżujących. Niektóre linie lotnicze zapewniają rezerwację biletów tylko klientom, którzy mają kartę kredytową.

Karta kredytowa a debetowa – najważniejsze różnice

Karta kredytowa i debetowa, inaczej zwane kartami płatniczymi, wyglądają tak samo. Jednak mają swoje różnice. Musisz je znać, zanim podpiszesz umowę z bankiem. Od tego zależy rodzaj otrzymanych przez Ciebie usług oraz sposób użytkowania rachunku.

Karta debetowa służy do opłacania zakupów, dokonywania płatności, wykonywania przelewów i wypłacania gotówki z bankomatu, czasami też do wpłacania pieniędzy na konto przez wpłatomaty. Taki model otrzymasz, gdy otworzysz rachunek bankowy. W tym przypadku korzystasz jedynie z pieniędzy, które masz na koncie, np. zostały przelane w ramach wypłaty.

Natomiast karta kredytowa pozwala Ci korzystać z pieniędzy banku, nie obciąża Twojego rachunku osobistego. Najczęściej jest przeznaczona jedynie do transakcji bezgotówkowych, chociaż możesz znaleźć na rynku oferty, które pozwalają na wpłacanie pieniędzy z sumy określonej na koncie kredytowym. W takim przypadku jednak może być konieczne dopłacenie prowizji od określonej kwoty. Sprawdź rodzaje kart kredytowych i dobierz model do swoich potrzeb.

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments