To pytanie zadają sobie najczęściej frankowicze, bo to kredytów we frankach jest w Polsce najwięcej. Boom na kredyty frankowe na początku tego stulecia sprawił, że rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Doradcy kredytowi przekonywali o niskich kosztach, a w porównaniu koszt kredytu we frankach do złotówek jawił się jako prawdziwa okazja. Nikt nie myślał, że po kilku latach zawirowania na rynku walutowym wpłyną na podwojenie raty i mocno obciążą domowy budżet. Choć już od kilku lat zapowiadane są zmiany, to póki co frankowicze stoją w tym samym miejscu. Czy przewalutowanie kredytu w 2019 roku się opłaca?
Kredyt w obcej walucie
Po sytuacji, która miała miejsce z kredytami we frankach, rząd postanowił zająć się kwestią zaciągania kredytów hipotecznych w obcej walucie. I obecnie po taki kredyt sięgnąć mogą wyłącznie osoby, które dostają wypłatę nie w złotówkach. Jeśli zarabiasz w euro, możesz wziąć kredyt w euro. Jeśli zarabiasz we frankach, możesz wciąć kredyt we frankach. Prawo ma chronić przed sytuacją, która dotknęła tysiące Polaków mających kredyty we frankach. Przewalutowanie kredytu niestety nie zawsze jest najlepszą opcją. Najlepszą oczywiście byłaby wcześniejsza spłata pożyczki i pozbycie się drogiego balastu, ale ta opcja zarezerwowana jest głównie dla bogatych.
Brak rozwiązania
Kwestia kredytów frankowych pozostaje nie rozwiązana od lat. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny. Rządzącym ciężko pogodzić odmienne interesy banków i kredytobiorców. A do tego jeszcze pozostaje kwestia całego rynku, który mocno to odczuje. I tak frankowicze znajdują się od lat w trudnej sytuacji, a temat powraca z każdym szybującym w górę kursem franka. Problem nie jest mały, bo dotyczy kredytów na 105 mln zł, z czego 3% nie jest regularnie spłacane (dane z końca 2018 roku).
Na czym polega przewalutowanie?
Pozostała część kredytu do spłaty zostaje przeliczona na złotówki po obowiązującym kursie. Przy wysokiej racie można postarać się o wydłużenie okresu spłaty. Ale trzeba pamiętać, że dłuższy czas to kolejne koszty i wypływające z naszego konta pieniądze, a chodzi przecież o to, by jak najszybciej i jak najtańszym kosztem pozbyć się kredytu w obcej walucie.
Przewalutowanie kredytu- koszty
Jedną z ważniejszych kwestii przy przewalutowaniu kredytu są koszty. A te najczęściej nie należą do małych i zależą od banku. Dlatego w pierwszej kolejności warto zajrzeć do tabeli opłat banku. Najprawdopodobniej zapłacisz między innymi za aneks do umowy, bo umowa pożyczki idzie do zmiany, i prowizję za przewalutowanie kredytu, ale to tylko część z opłat, bo może być ich więcej.
Zdolność kredytowa pod lupę
Decydując się na przewalutowanie kredytu musisz mieć świadomość, że przejdziesz kolejny raz przez procedurę sprawdzania zdolności kredytowej. Bank sprawdzi Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników. Jeśli się okaże, że Twoja zdolność jest gorsza niż kilka lat temu, bank może podnieść marżę, co oznacza, że kredyt będzie udzielony na gorszych warunkach. Nie wspominając już o formalnościach, które pochłaniają czas i nie zawsze kończą się spodziewanym efektem.
Ludzka twarz banków
Banki raczej nie robią problemów z przewalutowaniem kredytu, a nawet same od siebie, oczywiście nie wszystkie, ale wiele proponuje karencję w spłacie czy też jak wspomniano wcześniej wydłużenie okresu spłaty. 10 polskich banków podpisało deklarację mającą na celu wsparcie osób z kredytami w obcej walucie, szczególnie we frankach. Deklaracja zakłada między innymi zasilenie Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych kwotą w wysokości 125 mln zł. Fundusz powstał kilka lat temu w odpowiedzi na problemy frankowiczów i ma na celu wsparcie w trudnych sytuacjach losowych. Warto zapoznać się z warunkami wsparcia, jeśli masz kredyt frankowy i nie jesteś w stanie spłacać rat kredytu z powodu choroby, utraty pracy czy innego wypadku losowego.
Kiedy przewalutowanie się opłaca?
Przewalutowanie kredytu opłaca się, gdy kurs waluty jest niski, zaś złotówka mocna. A prognozy zakładają wzrost waluty. Poza tym dodatkowe koszty kredytu nie zrujnują domowego budżetu. Oprócz przewalutowania są również inne opcje, które warto wziąć pod uwagę, między innymi kupowanie franków tańszym kosztem w kantorach internetowych.
Mając kredyt w obcej walucie, przed ostateczną decyzją opłaca się zasięgnąć porady u doradcy, by mieć sto procent pewności, że decyzja jest dobra!