Różne metody płatności powstają po to, aby zapewnić użytkownikom możliwość wyboru. Dzięki temu każdy bez problemu dobierze odpowiednią opcję dla siebie, która pasuje do konkretnych potrzeb. Rodzaje płatności są bardzo różne, dlatego warto wiedzieć, jakie zapewniają korzyści i w jakich sytuacjach się sprawdzą.
Najpopularniejsze metody płatności – jaką opcję powinien wybrać klient?
Różne sposoby dokonywania płatności to przede wszystkim wygoda dla wielu użytkowników. Każdy może wybrać rodzaj dopasowany do swoich potrzeb. W Polsce najpopularniejsze metody płatności to: płatność przelewem, transakcje kartą w internecie, płatność BLIK i korzystanie z portfela elektronicznego.
Płatności przelewem
Tradycyjny przelew bankowy albo szybki są najczęściej wybieranymi. Charakteryzują się prostotą i dużym bezpieczeństwem. Wystarczy uruchomić stronę banku, zalogować się, wpisać dane (jeśli to konieczne) i zatwierdzić przelew. Ze względu na szybkość działania jest to jedna z popularniejszych metod płatności w internecie. W ten sposób można zapłacić za towary, usługi czy rachunki.
Płatność przelewem, jeśli wybierze się opcję szybkiego przekazania pieniędzy, umożliwia błyskawiczne przekazanie określonej kwoty i autoryzację transakcji. To często łączy się z szybszym wykonaniem zadania, np. wysłaniem towaru przez sprzedającego.
Płatności BLIK – mobilna forma płatności online
Płatność BLIK jest dostępna jedynie w Polsce. Opiera się na prostym mechanizmie – wystarczy włączyć aplikację mobilną, zalogować się i uruchomić kod BLIK. Może być on generowany z użyciem urządzenia mobilnego lub w bankowości elektronicznej. Składa się on z sześciu cyfr, które wystarczy wpisać w witrynie lub na terminalu i zatwierdzić transakcję. Kod jest jednorazowy i wyświetla się przez określony czas, np. przez minutę. Szczególnie często płatności za pomocą kodu BLIK jest realizaowana w przypadku zakupów w internecie. Obecnie blik należy do najpopularniejszych metod płatności w Polsce! Jest on dostępny w wielu bramkach płatności, np. w Przelewy24.
Płatności kryptowalutami
W Polsce oraz za granicą można skorzystać z płatności kryptowalutami. W takim przypadku zamiast pieniędzy pobierana jest część akcji zgromadzonych na koncie klienta. Systemy przekazywania kryptowalut są różne, można np. płacić przez skanowanie kodu QR połączonego z kontem, na którym trzyma się swoją wirtualną walutę. Aby zapłacić kryptowalutą stacjonarnie, wymagany jest terminal płatniczy POS. W tym celu należy zainstalować odpowiednią aplikację na swoim urządzeniu i wybrać kryptowalutę, w której ma być dokonana płatność.
Płatności gotówką
Płatność gotówką nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Można w ten sposób dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych oraz płacić za usługi czy towary zamówione przez internet. To wygodne rozwiązanie, które pozwala korzystać m.in. z pieniędzy odłożonych w domu, których nie trzeba przechowywać na koncie bankowym. Taki rodzaj płatności preferowany jest przede wszystkim przez osoby, które wynagrodzenie, rentę lub emeryturę otrzymują w gotówce, a także przez osoby, które nie chcą, aby ich transakcje były widoczne, np. w urzędzie skarbowym. Co raz więcej osób jednak skupia się na płatnościach mobilnych, np. Google Pay czy Apple Pay.
Płatności czekiem
Czek to rodzaj papieru wartościowego oraz forma płatności bezgotówkowej. To nic innego jak pisemne zlecenie wypłacenia określonej sumy pieniędzy. Taki dokument należy zanieść do banku, aby została wypłacona określona kwota wskazanej osobie. Kwota pobierana jest z rachunku wystawcy. Płatność czekiem nie jest popularna w Polsce, ale nadal możliwa. Wszystko ze względu na czas oczekiwania jej zaksięgowania u dostawcy – czasami może wynosić on nawet 30 dni!
Płatności wekslem
Płatność czekiem nie należy do popularnych w Polsce, ale ma swoich zwolenników. Podobnie jest z wekslem, czyli dokumentem, który stanowi bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty wskazanej osobie w określonym terminie. To ciekawa opcja, która pozwala na odroczenie terminu spłaty należności. Płatność wekslem jest najczęściej wykorzystywana przez firmy czy przedsiębiorstwa, ale rzadko spotykana na co dzień.
Płatności ratalne
Do odroczenia transakcji najczęściej wykorzystuje się płatności ratalne. Pozwalają one na spłatę zobowiązania w konkretnych ratach, najczęściej wysyłanych co miesiąc. To rozwiązanie, które kiedyś było przede wszystkim związanie z zakupem dużych towarów, np. mebli, sprzętów AGD i RTV, albo z pożyczkami i kredytami. Obecnie płatności ratalne dostępne są nawet na małe sumy. Można z nich skorzystać, np. robiąc zakupy przez internet. Płatności ratalne wymagają zgody banku, co często powiązane jest ze sprawdzeniem zdolności kredytowej, np. statusu w systemie BIK.
Płatności z odroczonym terminem spłaty
Płatności z odroczonym terminem spłaty to coraz popularniejsze rozwiązanie. Mogą z korzystać z niego osoby prywatne, przedsiębiorcy oraz firmy. Zgodnie z prawem odroczenie płatności nie może być dłuższe niż 60 dni. Chociaż kiedyś ten typ transakcji przeznaczony był głównie dla firm, obecnie każdy może z nich skorzystać. Dostępne są na serwisach aukcyjnych, w sklepach internetowych, a nawet na platformach zajmujących się dostawą jedzenia do klientów. Takie rozwiązanie pozwala kupić produkt lub usługę i zapłać po pewnym czasie, np. gdy otrzyma się wypłatę.
Płatności portfelem elektronicznym – PayPal, PayU i Tpay
W przypadku płatności portfelem elektronicznym najpopularniejszą opcją jest PayPal. Pozwala on na podpięcie karty kredytowej albo debetowej i przelewanie na zewnętrzne konto określonej ilości środków. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i zwiększa poufność danych. Tego rodzaju płatność online jest dostępna przede wszystkim w internecie i polecana do zawierania różnych transakcji, nawet tych z przewalutowaniem.
Płatności QR kodem
Coraz popularniejsza jest płatność QR kodem. Pozwala ona na wykonywane szybkich przelewów prosto z konta bankowego albo portfela elektronicznego. Aby płacić w ten sposób, należy zintegrować skaner kodu z aplikacją mobilną banku. To wszystko, co trzeba zrobić – potem można już korzystać z tej opcji do płacenia w różnych sytuacjach, np. do zapłacenia faktur czy rachunków. W takiej sytuacji płatność QR kodem wymaga jedynie akceptacji w aplikacji banku – podobne jak BLIK.
Płatność kartą kredytową
Płatność kartą kredytową charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Aby w ten sposób dokonać transakcji, należy podać wszystkie potrzebne dane – 16-cyfrowy numer, imię, nazwisko, datę ważności i kod CVV lub CVC. To pozwala na weryfikację i zmniejsza ryzyko kradzieży pieniędzy z konta. Należy jednak pamiętać, aby płacić tak tylko na pewnych stronach, które cieszą się pozytywną renomą u innych klientów. Warto też ustawić w banku opcję autoryzacji, by przysyłała powiadomienie, gdy chce się w ten sposób zapłacić przez internet.
Płatności one-click
Płatności one-click są połączone z płatnością kartą. Polegają na dokonywaniu zakupów w sklepie online tylko jednym kliknięciem, czyli zatwierdzeniem wcześniej wpisanych danych (podczas wcześniejszej transakcji) na konkretnej stronie. Takie rozwiązanie pozwala znacząco przyspieszyć zakupy na sprawdzonych platformach.
Z uwagi na bezproblemową płatność one-click nie zaleca się jej osobom, które w domach mają dzieci. W ten sposób maluchy mogą zrobić zakupy np. w Google Play czy Apple Store bez pytania dorosłych o zgodę. Szczególnie w przypadku, gdy podamy dane karty płatniczej. Może to przyczynić się do ogromnych wydatków, których czasami nie da się cofnąć. Cyfrowe płatności one-clik różnią się w zależności od operatora. Może tutaj wystąpić prowizja. Szybkie płatności elektroniczne są jednak popularną alternatywą chociażby dla przelewów online.
Alternatywne metody płatności w sklepie internetowym
Najpopularniejszą alternatywną metodą płatności za zakupy online, nadal często wybieraną przez konsumentów, jest płatność za pobraniem. Pozwala na zapłacenie za zamówiony towar w momencie jego odebrania. W ten sposób można wyeliminować część obaw, jeśli kupuje się produkt od niepewnego sprzedawcy albo nie ma się zaufania do osób sprzedających w sieci.
Przesyłki za pobraniem nie wymagają posiadania konta bankowego, co jest dużym plusem dla osób, które trzymają gotówkę w domu. Warto jednak pamiętać, że najczęściej za taką dostawę trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych więcej. Dodatkowo nie można otworzyć paczki przed płatnością, dlatego i tak nie da się sprawdzić w obecności kuriera, czy wewnątrz niej jest oczekiwany produkt. Jest to jednak nadal chętnie wybierana metoda płatności wśród klientów.
Regulacje prawne usług płatniczych
Przepisy to istotny element, który reguluje wiele spraw, m.in. usługi płatnicze. W Polsce te kwestie reguluje Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (u.u.p.). Określa ona sposób działania transakcji płatniczych, zasady świadczenia usług płatniczych i wydawania pieniądza elektronicznego przez dostawców usług płatniczych.
Warto pamiętać, że za dostawców tych usług uznaje się m.in. banki, krajowe instytucje płatnicze i małe instytucje płatnicze. Przepisy u.u.p. określają, że usługi płatnicze mogą być wykonywane jedynie przez dostawców usług płatniczych. Taki warunek umożliwia szybkie i bezpieczne transakcje zarówno pomiędzy osobami fizycznymi, jak i podmiotami gospodarczymi.
Czy nowoczesne metody płatności są bezpieczne?
Korzystanie z nowoczesnych płatności jest bezpieczne. Banki dbają o to, aby transakcje były w pełni chronione. Dzięki temu zarówno banki, jak i użytkownicy nie są stratni. Za najbezpieczniejszą opcję uznawana jest płatność kartą. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z niej tylko na sprawdzonych stronach internetowych.
Wiele platform oferuje podpięcie karty do swojego konta. Dzięki temu przy zakupach wystarczy jedynie potwierdzić transakcję w aplikacji bankowej. To rozwiązanie bardzo wygodne i sprawdzające się w momencie, gdy liczy się czas.
Warto jednak pamiętać, że nie tylko od banku zależy bezpieczeństwo transakcji internetowych. Każdy użytkownik sieci powinien być czujny przy dokonywaniu płatności. Należy zawsze korzystać jedynie ze sprawdzonych stron i źródeł. Poleca się nie klikać w podejrzane linki, a tym bardziej nie logować się na stronach, do których mogą prowadzić. Ważne również jest każdorazowe sprawdzanie platformy, na której chce się zalogować – adres strony może mieć literówkę, a to często oznacza, że strona została wygenerowana przez oszustów, którzy próbują zdobyć dane do konta.
Bezpieczeństwo płatności internetowych jest zależne w dużej mierze od konsumentów, którzy korzystają z sieci. Pilnowanie się i dbanie o swoje dane to podstawa. Należy o tym przypominać bliskim, aby bezpiecznie korzystali z internetu i kont bankowych. Szczególne należy edukować seniorów oraz dzieci, czyli grupy najbardziej narażone na ataki hakerskie. Muszą wiedzieć, jak działają cyberprzestępcy i jak chronić się przed ich sztuczkami.