Kredyt preferencyjny od banku.

Banki oferują różne produkty i oferty. Różnorodność opcji dostosowana jest do klientów oraz do ich potrzeb. Dla konkretnego grona powstał m.in. kredyt preferencyjny. Dowiedz się, co to takiego, jakie są rodzaje tego typu finansowań i na co można przeznaczyć pieniądze z takiego kredytu.

Kredyt preferencyjny – co to jest?

Kredyt preferencyjny to rodzaj zobowiązania finansowego. Od klasycznej formy finansowania, np. kredytu gotówkowego, różni go to, że część spłaty bierze na siebie wybrany organ administracji państwowej. W zależności od tego, kto i na jakich warunkach składa wniosek, określa się podmiot, który ma obowiązek spłacić część zobowiązania finansowego. Najczęściej procent kredytu regulowany jest ze środków Skarbu Państwa, ale nie musi się tak dziać zawsze – wiele zależy od celu kredytu i założeń podpisanych w umowie.

Taki kredyt jest nie tylko produktem bankowym – tak samo jak kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Taka oferta banku to również instrument polityki gospodarczej Polski. Oznacza to, że osoby, które mogą otrzymać preferencyjne finansowania, są istotne dla społeczeństwa, najczęściej ze względu na prowadzoną działalność, ale mogą być to również studenci czy właściciele domów. Takiego kredytu udziela się głównie przedsiębiorcom i rolnikom. Zadaniem tego produktu bankowego jest ułatwienie przyszłemu kredytobiorcy zrealizowanie inwestycji i rozbudowy swojej działalności.

Doceniany jest on głównie ze względu na niskie oprocentowanie i bardzo długi okres spłaty, który ułatwia skupienie się na inwestycji i swojej działalności. Warto również wiedzieć, że ten produkt finansowy umożliwia uzyskanie dużych kwot kredytu, często większych niż np. przy kredycie hipotecznym. Jest on udzielany w formie dopłat do oprocentowania. Maksymalna kwota dopłat ustalana jest przez rząd.

Jakie są rodzaje kredytów preferencyjnych?

Warto wiedzieć, że banki oferują różne rodzaje kredytów preferencyjnych. To dlatego, że przeznaczane są one dla wielu grup oraz ich potrzeb. Różni przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą się starać o preferencyjne finansowania i wybrać najlepszą opcję dla siebie, aby móc uzyskać pieniądze i w bezpieczny sposób rozwijać swoją działalność.

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, jaka jest najlepsza opcja. Najpopularniejsze kredyty preferencyjne to:

  • studenckie – mogą je zaciągnąć jedynie studenci, którzy nie ukończyli 30 lat oraz doktoranci przed 35. rokiem życia. Aby otrzymać takie finansowanie, trzeba wykazać swoje przychody. Te nie mogą przekraczać 3 tysięcy złotych na osobę w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że wniosek może zostać złożony przez osobę, która zamierza rozpocząć studia, ale jeszcze nie jest wpisana na listę studentów. W takiej sytuacji fundusze wypłacane są dopiero po rozpoczęciu nauki, a nie od momentu zawarcia umowy kredytu;
  • na zakup fotowoltaiki oraz wymianę pieców dla właścicieli domów jednorodzinnych – dofinansowanie kredytu jest pokrywane przez państwo. Celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie wytwarzanych gazów cieplarnianych. Taką ofertę banki kierują do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ten typ kredytu pozwala wziąć pieniądze na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych i nowych pieców. Można wyremontować dom znacznie mniejszym kosztem miesięcznym niż na własną rękę. Do tego warto dołożyć finansowanie z programów takich jak „Czyste Powietrze 2024”. Pozwala nam na unowocześnienie domu małym nakładem własnych środków;
  • dla rolników – rolniczy kredyt preferencyjny określany jest na podstawie przepisów stworzonych przez ARiMR, czyli Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdobyte środki przez takie finansowanie można wykorzystać na różnorodne cele, np. zakup użytków rolnych czy nabycie sprzętów rolniczych. Warto zaznaczyć, że taki kredyt musi być zgodny z wymaganiami określonymi w przepisach prawnych związanych z programami rozwoju wsi. Nie można go więc zaciągnąć bez konkretnego powodu albo bez sprawdzenia przepisów, które go regulują. Taki kredyt inwestycyjny bank może udzielić również na rybactwo;
  • dla przedsiębiorców – osoby prowadzące firmy muszą spełniać konkretne wymagania. To dlatego, że kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców jest po części spłacany w ramach programów unijnych. W ten sposób osoba prowadząca działalność może otrzymać pieniądze i zainwestować je w celu poprawy stanu firmy i jej rozwoju. Dopłaty, które można uzyskać, są zależne od wielu czynników, np. od czasu działania organizacji na rynku lub maksymalnej liczby pracowników. Konieczny tutaj będzie plan wdrożenia nowej technologii lub procesu produkcyjnego w celu usprawnienia działania firmy. Z takiej formy finansowania można jednak skorzystać również, gdy firma ponosi straty. Ma ona polepszyć funkcjonowanie działalności gospodarczych z różnych branż, np. po problemach, które wywołała pandemia.

Czym się różni kredyt preferencyjny od kredytu standardowego? Poznaj szczegóły ofert!

Kredyt gotówkowy i preferencyjny znacząco się różnią. W przypadku tradycyjnego modelu komercyjnego finansowanie zwierane jest najczęściej przez osoby prywatne, które chcą przeznaczyć środki na konkretny cel – ten zazwyczaj nie jest inwestycją. Może być to np. kupno domu, samochodu czy wyjazd na wakacje. Takie kredyty charakteryzują się wysokim oprocentowaniem.

Natomiast kredyt preferencyjny ma niskie oprocentowanie i długi okres spłaty. Dodatkowo łączy się on z dopłatami do oprocentowania. Wykorzystywany jest najczęściej przez przedsiębiorców oraz do inwestycji w rolnictwie i rybactwie. Przede wszystkim jest wykorzystywany do inwestowania pieniędzy w cele, które mogą przynieść korzyści dla państwa – czy to w postaci zmniejszenia ilości spalin, czy poprawy stanu gospodarki.

Jaki jest koszt kredytu na preferencyjnych warunkach?

Koszt kredytu zależy od wielu czynników – niezależnie od tego, czy jest to standardowe finansowanie, czy kredyt preferencyjny. Wpływ na to mają takie elementy jak: oferta banku, warunki kredytu, okres kredytowania, wysokość kapitału i odsetek. Kredyty preferencyjne mają niższe stopy procentowe, dlatego są mniej kosztowne niż standardowe kredyty. Wszystkie informacje są zawarte w umowie kredytu. Warto pamiętać, że maksymalna kwota finansowania i jego warunki w dużej mierze zależą od oceny zdolności kredytowej.

Jeśli jednak chce się skorzystać z takiego kredytu, należy udać się do danej placówki i sprawdzić jej ofertę. Na miejscu konsultant nie tylko pomoże w wyborze odpowiedniej okazji, lecz także stworzy indywidualną ocenę kredytobiorcy. Dzięki temu będzie możliwe dopasowanie produktu finansowego jak najlepiej do danej osoby, jej możliwości finansowych, sytuacji życiowej oraz celu, na który chce przeznaczyć pieniądze.

Jak korzystać z kredytów preferencyjnych? Jak złożyć wniosek o kredyt preferencyjny?

Żeby złożyć wniosek o tego rodzaju finansowanie, potrzebnych jest więcej dokumentów niż przy klasycznym kredycie, np. wymagane jest zaświadczenie o statusie studenta czy też prowadzonej działalności. Poza tym należy dokładnie określić plan inwestycji, np. zakup maszyn lub urządzeń, czy budynków i budowli do specjalnych produkcji rolnych. Do tego trzeba ustalić sposób wykorzystania pieniędzy. Przed złożeniem wniosku poleca się konsultację z doradcą.

Co może finansować kredyt z linii RR? Na co bank udziela kredytu rolnikom?

Linia RR jest przeznaczona dla gospodarstw rolnych oraz do działów zajmujących się produkcją rolną i działalnością rybactwa śródlądowego. Ten typ kredytów może finansować jedynie elementy związane z tymi sektorami, np. zakup nowych sprzętów rybackich czy nowych działek pod działalność rolniczą. Może być dużą pomocą dla młodych rolników. Co ważne, środki na magazynowanie i zakup produktów rolnych także można otrzymać kredyt z linii RR!

Na co można przeznaczyć kredyt? Działalność rolnicza i rybacka

Inwestycji, na które można przeznaczyć kredyt preferencyjny, jest bardzo wiele. Najczęściej mówi się o rozbudowie danego sektora gospodarczego. W praktyce oznacza to, że za środki z kredytu tego typu stawia się m.in. budynki służące do produkcji albo kupuje sprzęt rybacki, urządzenia do pracy (komputery, oprogramowania) czy elementy wyposażenia i infrastruktury. Pieniądze można również przeznaczyć na renowację budynku, aby ten stał się bardziej ekologiczny, np. poprzez zakup i instalację pomp ciepła.

Zalety i wady kredytów preferencyjnych – szczegóły oferty i możliwości

Kredyt preferencyjny ma wiele wad i zalet. Warto je poznać przed podpisaniem umowy i zdecydowaniem się na zobowiązanie finansowe, które trzeba spłacać przez długie lata. Przede wszystkim za plusy należy uznać takie aspekty jak niskie oprocentowanie i elastyczne warunki spłaty. Dzięki nim wielu przedsiębiorców zgadza się na warunki umowy, by móc się rozwijać i z biegiem lat spłacać zobowiązanie. Zaletą kredytów preferencyjnych jest również wspieranie gospodarki krajowej.

Z kolei wady kredytów preferencyjnych, które są najczęściej podkreślane, to: dostępność jedynie dla danych grup społecznych, skomplikowany i długi proces aplikacji (może wymagać pomocy eksperta) oraz określony z góry cel, na który pieniądze mogą zostać wydane.

Szukasz finansowania dopasowanego do Twoich potrzeb? Koniecznie zapoznaj się z rankingiem kredytów i pożyczek ERPPolska! Prezentujemy zestawienia różnych produktów bankowych, w tym takich, które mogą zostać udzielone na rentę! Nie czekaj, już teraz sprawdź, jaką maksymalną kwotę kredytu dostaniesz!

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments