Sezon narciarski już za pasem. To zatem najlepszy moment, aby w końcu rozpocząć swoją przygodę z tym fascynującym i pełnym adrenaliny sportem. Jednak dobre chęci i trochę wolnego czasu to nie wszystko, by stanąć na stoku i poszusować w dół. Sprawdź, jak przygotować się na nową przygodę zwaną narciarstwem.
Niezbędny strój i sprzęt
Na początek warto mieć świadomość, że narciarstwo nie jest tanim sportem, przynajmniej na początku, gdy musimy wyposażyć się w odpowiedni strój oraz sprzęt. Jest to niezwykle ważny element, dzięki któremu zapewnimy sobie nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo i ochronę przed zimnem. Co wchodzi w skład stroju narciarskiego?
- Kombinezon lub kurtka plus spodnie – dla dzieci zwykle wybiera się jednoczęściowy kombinezon zapinany na zamek, dorośli najczęściej decydują się na spodnie narciarskie oraz kurtkę. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy, odzież ta musi cechować się oddychalnością, wodoodpornością oraz dobrą wentylacją. Kurtka powinna mieć również odpowiednią długość, aby zakrywała pośladki. Dobrze, jeśli będzie wyposażona w kaptur lub wysoki kołnierz. Jeśli chodzi o spodnie, to powinny być wyposażone w szelki z regulacją. Kupując kombinezon lub kurtkę i spodnie narciarskie nie warto oszczędzać. Jest to dość spory wydatek, ale strój ten posłuży nam na lata chroniąc nasze ciało przed zimnem, wiatrem i wilgocią. A to z kolei będzie miało duży wpływ na komfort i satysfakcję podczas jazdy na nartach.
- Bielizna termoaktywna – warto również pamiętać o zakupie odpowiedniej bielizny termoaktywnej, która pomoże utrzymać ciepło i odprowadzić nadmiar wilgoci na zewnątrz. Powinna ona dobrze przylegać do sylwetki i zapewniać swobodny ruch, zatem najlepsza będzie bielizna bezszwowa.
- Czapka i rękawice – to niezwykle ważny element narciarskiej garderoby, który powinien być wysokiej jakości. Zarówno czapka, jak i rękawice powinny być wykonane z materiału wiatroodpornego i posiadac dodatkowe ocieplenie. Czapka musi dokładnie przylegać do głowy, zakrywając uszy i czoło, z kolei jeśli chodzi o rękawiczki, najlepsze będą te pięciopalcowe, posiadające wypustki antypoślizgowe na wewnętrznej stronie.
- Gogle i kask – z kolei te elementy wyposażenia narciarza są kluczowe dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa. W tej kwestii należy postawić na najwyższą jakość i niezawodność. Wypadki na stokach zdarzają się często, a czasem z pozoru niegroźne zderzenie z innym narciarzem może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Wybierając swój pierwszy kask warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać jego odpowiedni rozmiar oraz parametry. Na goglach również nie warto oszczędzać, gdyż ich rolą jest ochrona naszych oczu przed wiatrem, zimnem, a także opadami śniegu.
Za wyżej wymieniony strój zapłacimy nawet do 1.000zł, warto więc przygotować się na taki wydatek, a w razie chwilowego braku gotówki pomocna może okazać się pożyczka 500 zł przez internet, dzięki której sfinansujemy niezbędne elementy garderoby lub przynajmniej kupimy wysokiej jakości strój używany.
Narty i kijki
Pora na skompletowanie najważniejszego elementu wyposażenia narciarza, a mianowicie – nart. Osoba początkująca nie powinna wybierać ich samodzielnie. Tu niezwykle ważna jest wiedza oraz doświadczenie, więc po zakup nart należy udać się z osobą, która ma pojęcie o sprzęcie i potrafi dobrać odpowiednie parametry nart do ich użytkownika oraz stylu jazdy, jaka go interesuje. W ofercie sklepów z nartami można znaleźć specjalne narty dla początkujących, które umożliwiają jazdę średnim i niskim tempem, są lekkie i pozwalają na łatwe wykonywanie skrętów. Niezbędne będą również kijki, ktore należy dopasować do swojego wzrostu. Podczas jazdy powinny one umożliwiać zachowanie kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. W przypadku osoby początkującej wybór kijków również warto pozostawić osobie doświadczonej.
Zakup sprzętu narciarskiego to nie lada wydatek. Jeśli jednak chcemy podejść do tematu jazdy na nartach w sposób profesjonalny, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z tym sportem, warto wybrać sprzęt i akcesoria wysokiej jakości, zapewniając sobie komfort i wygodę podczas nauki jazdy.