W tym artykule zajmiemy się zagadnieniem odpowiedniego przygotowania przestrzenie magazynowej do wdrożenia profesjonalnego systemu zarządzania magazynem klasy WMS. Okazuje się, że samo wdrożenie, które pochłania wiele czasu i zasobów nie ma szans na pełne powodzenie bez odpowiedniego oznakowania magazynu, które będzie współgrało z logiką systemową oraz pozwoli na wykorzystanie technologii automatycznej identyfikacji. Jak to zrobić?
System WMS- jądro nowoczesnej gospodarki magazynowej
System WMS to narzędzie informatyczne umożliwiające optymalizację procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. System obejmuje swoim zakresem trzy podstawowe obszary funkcjonowania logistyki magazynowej czyli: przyjęcie towarów do magazynu, składowanie towarów w magazynie oraz wydanie towarów poza magazyn. W ramach przyjęcia system nadzoruje sam moment wejścia każdej sztuki (czy innej najmniejszej policzalnej jednostki) towaru. W celu późniejszej identyfikacji towaru generowane są tak zwane etykiety rejestracyjne, które umożliwiają późniejsze śledzenie towaru przy wykorzystaniu unikalnego kodu kreskowego lub kodu dwuwymiarowego typu datamatrix. W ramach składowania system wyszukuje najbardziej optymalne miejsce do magazynowania danego towaru, dzięki czemu dużo efektywniej można gospodarować przestrzenią magazynu. W ramach składowania towaru system dobiera również takie rozmieszczenie towaru, które zapewni jak najszybszą drogę jego kompletacji pod konkretne zamówienia Klienta. Wydanie towaru poza magazyn to finalny proces logistyki wewnętrznej. To właśnie na podczas wydania przygotowywane są paczki z towarem (ich rozmiar jest dobierany najbardziej optymalnie pod względem minimalizacji ich przestrzeni). Podczas wydania generowane są również etykiety kurierskie w celu łatwiejszej obsługi wysyłki przy wykorzystaniu usług kurierów.
Jak przygotować magazyn do wdrożenia systemu WMS? Kilka słów o znaczeniu oznakowania regałów i stref magazynowych
Właściwe przygotowanie magazynu do wdrożenia systemu WMS wymaga sporej pracy przygotowawczej w celu właściwego oznakowania przestrzeni. Na potrzeby systemu WMS każde miejsce w regale, każda strefa odkładca, czy inna część magazynu zdefiniowana w systemie WMS musi być odpowiednio oznakowana. Oznakowanie miejsc regałowych, czy też odkładczych miejsc paletowych odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu etykiet samoprzylepnych o wzmocnionej konstrukcji. Na każdej z takich etykiet nadrukowany jest kod kreskowy lub kod dwuwymiarowy datamatrix. Użycie takiego kodu umożliwia szybką identyfikację danej przestrzeni przy wykorzystaniu kolektorów danych z czytnikiem kodów. Technologia taka znacznie przyspiesza pracę operatorów magazynowych.
HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w dziedzinie optymalizacji procesów magazynowych
Poznański Integrator systemów informatycznych HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat z powodzeniem wdraża systemy klasy WMS oraz inne rozwiązania automatycznej identyfikacji. Wśród naszych Klientów odnajdziesz zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, jak i największych światowych gigantów.