Bezpieczeństwo finansowe w sieci

O cyfrowe bezpieczeństwo finansów każdy powinien dbać. Zbyt często słyszy się o oszustach i cyberprzestępcach, więc nie można czuć się całkowicie pewnie. Sytuacje niebezpieczne mogą wystąpić wszędzie i zawsze, dlatego ważne jest, aby umieć zapobiec problemom. Dowiedz się, jakie są rodzaje zagrożeń w internecie, jak przebiegają oszustwa finansowe online i jak zapewnić bezpieczeństwo aplikacji bankowych. Bezpieczeństwo cyfrowe to zagadnienie, które zdecydowanie warto przedstawić!

Jakie są rodzaje zagrożeń w sieci w roku 2024? Nowe tendencje i możliwości przestępców

W obecnych czasach można natknąć się na różne oszustwa internetowe. Przestępcy czyhają na swoje ofiary, starają się uśpić ich czujność i zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Chociaż wiele osób jest wyczulonych na wszelkie podejrzane wiadomości, nadal istnieje spore grono, które udostępnia swoje dane w sieci i korzysta z linków odsyłających na złośliwe strony lub powodujących pobranie wirusów.

Oszuści korzystają z różnych technologii cyfrowych, aby dostać się do usług finansowych. Trzeba być czujnym na każdym kroku, a żeby tak było, warto znać najpopularniejsze rodzaje zagrożeń w sieci występujące w ostatnich latach (2021, 2022, 2023):

  • phishing – czyli podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. Polega na wysyłaniu wiadomości z dodanym linkiem;
  • vishing – polega na podawaniu się za kogoś i dzwonieniu do ofiary w celu wyłudzenia danych;
  • carding – kradzież numeru karty. Może mieć miejsce przez użycie złośliwego oprogramowania do ściągania danych albo przez podesłanie linku, który wymaga podania numer karty, jej daty ważności i kodu CVV/CVC;
  • spoofing – kradzież numeru telefonu firmy i dzwonienie w jej imieniu do klientów w celu wyłudzenia danych;
  • smishing – wysyłanie SMS-ów z linkiem, który kieruje do strony ze złośliwym oprogramowaniem albo do miejsca, w którym trzeba podać dane;
  • ransomware – zablokowanie urządzenia poprzez wgranie złośliwego oprogramowania na sprzęt ofiary;
  • kradzież tożsamości – w sieci można paść ofiarą fałszerstwa tożsamości. W takiej sytuacji przestępca korzysta z numeru PESEL i adresu miejsca zamieszkania głównie do wzięcia pożyczek;
  • oszustwa na Vinted, Allegro, OLX i innych platformach zakupowych – najczęściej polegają na wyłudzeniu adresu e-mail od sprzedającego. Po jego podaniu ten dostaje link z potwierdzeniem przelewu. Gdy z niego skorzysta i poda swoje dane, oszuści dostaną się na jego konto.

Dlaczego finanse cyfrowe są ważne? Jak dbać o cyberbezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo finansów to pojęcie, pod którym kryje się nie tylko ochrona środków pieniężnych trzymanych na kontach bankowych czy w domu. To hasło, które odnosi się również do danych osobowych – te mogą posłużyć do włamania się na konto albo do zaciągania pożyczek różnego rodzaju, do czego wystarczy tylko kilka podstawowych informacji o użytkowniku.

Warto pomyśleć o tym, ile serwisów obecnie oferuje możliwość kupowania czy wydawania pieniędzy. Nawet media społecznościowe mogą umożliwić przestępcom zdobycie danych użytkownika i dostępu do jego bankowości czy skłonienie go do wydania pieniędzy na cel, z którego oszuści następnie zdobędą zyski.

Wiele osób obecnie korzysta głównie z transakcji online. Zakupy, płatności za usługi, wykonywanie przelewów tradycyjnych czy BLIKIEM. Większość korzysta z bezgotówkowych płatności, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie niejasności czy niepewności, aby nie paść ofiarą przestępców, którzy czają się w sieci. Nadzór i ostrożność to podstawa ochrony przed oszustwami.

Transformacja cyfrowa, rozwój technologii a zagrożenia. Jak nowoczesne narzędzia stają się bronią w rękach oszustów?

Rozwój technologii ma wiele plusów i minusów. Mimo tego, że dostęp do internetu i mobilnej bankowości znacząco ułatwia życie, może również być wykorzystywany do kradzieży i wyłudzeń. Niestety możliwości, które daje sieć, kryją w sobie rozmaite ryzyka dla klientów i użytkowników instytucji finansowych.

Powszechny dostęp do komputerów, laptopów, smartfonów, smartwatchy czy innych urządzeń, na których można korzystać z internetu, daje duże możliwości. Korzystają z nich także oszuści. Ci wymyślają coraz nowsze programy i technologie, aby móc dostać się do kont innych użytkowników sieci czy zdobywać ich poufne dane dotyczące bankowości internetowej, chmury, karty płatniczej czy kredytowej, a nawet mediów społecznościowych.

Chociaż każdego dnia firmy zajmujące się dbaniem o bezpieczenstwo tworzą coraz lepsze zabezpieczenia, to w tym samym czasie pracują oszuści – myślą, jak dostać się do użytkownika i wykraść jego dane przy użyciu nowych technologii. Posługują się wiadomościami e-mail, SMS-ami, połączeniami czy fałszywymi stronami internetowymi. W ten sposób przesyłają do innych osób złośliwe oprogramowania, aplikacje działające w tle czy programy tworzące „zdalne pulpity”, dzięki czemu oszuści mogą na bieżąco monitorować działania wykonywane na danym urządzeniu.

Warto wiedzieć, że oszuści dzięki rozwojowi technologii są w stanie podrobić znane witryny czy podszyć się pod numer telefonu dostępny w sieci, np. przychodni czy ubezpieczalni. Dlatego należy dokładnie przyglądać się stronom, na których podaje się swoje dane albo na których się loguje.

Rozwój technologii umożliwił również oszustom stworzenie specjalnych narzędzi. Jednym z nich jest Skimmer. Tego typu sprzęt oszuści wykorzystują do kopiowania danych z paska magnetycznego karty kredytowej. Pozwala to im przenieść dane na inną kartę, a tym samym płacić za usługi czy wypłatać pieniądze z bankomatu.

Do wykradania danych oszuści wykorzystują także kamery i mikrofony dostępne powszechnie w telefonach i komputerach. W ten sposób mogą śledzić rozmowy, ruchy, twarze, zachowania i głos – a następnie je podrobić i wykorzystać przeciwko swojej ofierze.

Jak chronić swoje dane osobowe na rynku finansowym? Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Nie warto żyć w przeświadczeniu, że niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku i bać się każdej wykonywanej transakcji. Należy jednak pamiętać, że oszuści są obecni w internecie i można ich spotkać pod wieloma postaciami. Dlatego ważne jest dbanie o siebie i odpowiednie zarządzanie danymi w cybernetycznym świecie. W tym celu należy zabezpieczać się przed atakiem przestępów na różne sposoby. Najważniejsze z nich to:

  • weryfikacja – wszelkie konta powinny mieć przynajmniej dwustopniową weryfikację. Zabezpieczy ona konto przed dostaniem się na nie nieuprawnionych osób. Warto jednak pamiętać, że linki weryfikacyjne mogą być wysłane od oszustów. W takiej sytuacji nie należy w nie klikać. Jeśli się gdzieś nie logowało, to na pewno nie otrzyma się wiadomości weryfikacyjnej. Lepiej ją pominąć (co również blokuje wejście) niż skorzystać z niej i wpuścić przestępców na swoje konto;
  • ostrożność – w sieci nie warto robić niczego w pośpiechu. Nawet jeśli jakąś czynność wykonuje się setny raz, można popełnić błąd. Warto za każdym razem analizować dostępne linki, sprawdzać strony, na których się loguje czy autentyczność formularza płatności;
  • hasła – nieważne, ile ma się kont, do każdego z nich warto mieć oddzielne hasło. Co ważne, poleca się korzystać ze zdań jako hasła, a nie cyfr czy liter. Im bardziej wymyślne i dłuższe, tym lepiej. Przestępcy dłużej będą się z nim męczyć, a może nigdy nie zgadną poprawnej kombinacji;
  • zabezpieczenia – podstawą dobrze działającego systemu jest dbanie o jego zabezpieczenie. W tym celu polecane są m.in. antywirusy. Najlepiej stawiać na płatne modele, które charakteryzują się większą skutecznością.

Jakie praktyki pomagają chronić się przed cyberprzestępcami? Cyfryzacja bankowości a ochrona danych wrażliwych

Trzeba zawsze przestrzegać pewnych zasad, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Warto jednak znać też praktyki, które pomagają się chronić. Połączenie tych dwóch składników pozwala żyć spokojnie i nie bać się o wyciek danych. Dlatego każdego dnia warto:

  • weryfikować wszystkie wiadomości z nieznanych numerów;
  • nie wchodzić w linki przesłane e-mailem czy SMS-em;
  • nie odbierać telefonów od podejrzanych numerów;
  • zgłaszać podejrzane numery czy e-maile;
  • podczas rozmowy nie podawać swoich danych;
  • rozłączać się, jeśli podczas rozmowy padną pytania o dane wrażliwe;
  • zgłaszać wszystkie podejrzane przelewy;
  • kontrolować swoje wydatki z konta bankowego – ktoś może pobierać z niego małe sumy;
  • nie podawać swoich danych publicznie;
  • nie kontaktować się z użytkownikami serwisów aukcyjnych prywatnie, by podać im swoje dane;
  • korzystać tylko ze sprawdzonych stron internetowych;
  • płatności internetowych dokonywać jedynie na oficjalnych stronach i przez pewne serwisy;
  • nie wysyłać przelewów BLIKIEM obcym osobom;
  • nie zgadzać się na to, że konsument sam stworzy etykietę przesyłki.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych – jak działa w praktyce ochrona sektora finansowego?

Jeśli chcesz zadbać o ochronę swoich finansów, musisz odpowiednio zabezpieczać swoje dane i konta. Na szczęście istnieje wiele sposobów i firm, które chcą Ci w tym pomóc. Im również zależy na tym, aby użytkownicy nie stracili dostępu do swoich kont i bezpiecznie z nich korzystali.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych chronione jest na różne sposoby. Aby jednak wszystko działało poprawnie, należy pilnować takich elementów jak:

  • aktualizacje – należy zawsze korzystać z aktualnej wersji oprogramowania. Każda aktualizacja to przeszkoda dla przestępców. Muszą oni na nowo napisać kod źródłowy programu, na którym działają. To zwiększa szansę na bezpieczne korzystanie z mobilnych aplikacji bankowych. To, czy ma się aktualną wersję, można sprawdzić, np. w Apple Store czy Google Play. Warto także korzystać z oprogramowania antywirusowego;
  • limity – poleca się ustawiać limity w ustawieniach konta w banku, aby zabezpieczyć swoje finanse. Lepiej, żeby były one za małe niż za duże. Jeśli zajdzie potrzeba zapłacenia więcej, to można bez problemu samodzielnie zmienić limit. Lepiej spędzić minutę na poprawie limitu niż stracić wiele pieniędzy. Ustawienie odpowiednich wartości znacząco zwiększa ochronę użytkowania aplikacji bankowej;
  • powiadomienia – to coś, na co zawsze trzeba zawracać uwagę. Chociaż mogą być irytujące i często po prostu się je przeklikuje, aby nie przeszkadzały, warto im się przyglądać. Może akurat wyskoczy powiadomienie o przelewie albo o próbie wejścia na konto? Warto pilnować powiadomień, ponieważ niektóre świadczą o aktywności dziejącej się na rachunku bankowym. W ten sposób można nakryć oszustów i zablokować ich działania;
  • logowanie – bezpieczeństwo aplikacji bankowych zależy również od miejsca logowania. W niektórych miejscach mogą czaić się przestępcy, którzy tylko czekają na przechwycenie danych. Nie poleca się logowania do swoich kont na nieznanych urządzeniach czy podczas korzystania z publicznych sieci lub hotspotów. Jeśli chce się skorzystać z aplikacji banku, warto robić to jedynie na swoim urządzeniu, najlepiej podłączonym do domowej sieci;
  • autoryzacje – gdy mowa o logowaniu, warto pamiętać o odpowiedniej autoryzacji. Niech ta będzie połączona z powiadomieniem z aplikacją banku. Lepiej nie wybierać opcji SMS/e-mail – to może spowodować niechcący wejście w link wysłany przez oszustów. Dodatkowo dostęp do autoryzacji pomoże w ochronie przed przestępcami. Gdy będą chcieli wejść na konto, można im zablokować dostęp jednym kliknięciem. Warto również ustawić autoryzację przelewów – powinny być zabezpieczone hasłem, odciskiem palca albo skanem twarzy.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych – jak unikać nieautoryzowanych transakcji kartą?

Aby zachować bezpieczeństwo aplikacji bankowych, warto pamiętać o ochronie transakcji kartą. To bardzo istotne, ponieważ przestępcy mają różne sposoby na pozyskanie danych i korzystanie ze skradzionej karty płatniczej lub kredytowej. Jak lepiej chronić swoje dane? Aby uchronić się przed nieautoryzowanymi transakcjami, warto zadbać o:

  • niepokazywanie karty – złodziejowi wystarczy numer karty, termin ważności i kod CVV/CVC. To dane dostępne bezpośrednio na karcie, dlatego warto ukrywać ją przed oczami nieupoważnionych ludzi. Nie można wstawiać zdjęć do sieci, na których widać dane na karcie, ani zostawiać jej na widoku w miejscach publicznych;
  • PIN – aby chronić się przed nieupoważnionymi transakcjami, dobrym pomysłem jest ustawienie trudnego PIN-u. Nie może to być ciąg tych samych cyfr ani ich powtórka. Każdy element kodu powinien być inny. Jeśli ma się więcej niż jedną kartę, każda z nich powinna mieć inny PIN. Najgorsze, co można zrobić, to zapisać kod na kartce, i trzymać ją w portfelu, albo zrobić to bezpośrednio na karcie. To ułatwi złodziejowi wykorzystanie pieniędzy dostępnych na rachunku bankowym;
  • portfel elektroniczny – dobrym pomysłem jest podpięcie karty do Google Pay albo Apple Pay. W ten sposób zyskuje się kolejny poziom ochrony. Nie trzeba się martwić, że płatności telefonem przejdą bez problemu, jeśli zgubi się swój smartfon. Wystarczy ustawić PIN oraz dodatkowe zabezpieczenie, np. użycie odcisku palca zaraz przed dokonaniem płatności;
  • powiadomienia – to aspekt, który dotyczy zarówno płatności internetowych, jak i transakcji kartą. Powiadomienia ostrzegają o niebezpieczeństwie, dlatego warto je śledzić. Można szybko reagować, jeśli pojawi się niezamierzona płatność. W takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić na infolinię banku i zgłosić sprawę.

Jeśli zgubi się kartę albo, mimo posiadania jej w portfelu, zauważy się niepokojące transakcje, natychmiast należy ją zablokować, a następnie zadzwonić na infolinię. Pozwoli to ukrócić działanie przestępców, a może nawet umożliwi ich złapanie. W takich sytuacjach nie można czekać. Ważne jest szybkie działanie. Oszuści wiedzą, że liczy się czas, więc jak najszybciej oczyszczą konto z pieniędzy, a nawet zaciągną pożyczki, które przeleją na własne rachunki bankowe. Można liczyć na to, że bank cofnie dokonane przelewu, ale sytuacje są różne, dlatego warto samemu troszczyć się o pomyślny przebieg swoich spraw.

Każdą taką sprawę należy również zgłosić na policję. Należy jednak najpierw porozmawiać z pracownikiem, który zablokuje działanie na koncie i jeśli zajdzie taka potrzeba, zamknie rachunek bankowy, aby nie można było dalej z niego korzystać.

Ciągła nauka i ostrożność to podstawa w ochronie finansów – innowacja, informatyzacja i zabezpieczenie kont bankowych

Przestępcy stale rozwijają swoje pomysły, programy oraz metody ataków. Tylko czekają na nieuwagę ofiar albo na ich rozproszenie uwagi, aby przypadkiem kliknęły w niebezpieczny link. Każdy może trafić na taką sytuację i niechcący podać swoje dane dalej, np. przez nieuwagę, będąc zaspanym czy przypadkowo uruchamiając niebezpieczny program. Dlatego otwierając linki, zawsze trzeba się skupić i dokładnie się im przyjrzeć. Zwłaszcza jeśli prowadzi się przedsiębiorstwo. Inaczej można dać oszustom dostęp do swojej gospodarki cyfrowej, a tym samym do kont i danych, np. pracowników.

Bezpieczeństwo aplikacji bankowych i danych osobowych to podstawa, o którą trzeba dbać. Chociaż po ataku hakerów całą sprawę można zgłosić na policję i do banku, często trudno jest odzyskać pieniądze, a nawet jeśli to się uda – nerwów nikt już nie zwróci. Pamiętaj, że w świecie cyfrowym należy działać szczególnie rozważnie!

Złodzieje stosują różne metody, aby dostać się do danych i kont użytkowników internetu, dlatego należy pamiętać o skutecznych zabezpieczeniach i sposobach na unikanie hakerów. Czujność i ostrożność to podstawa. Nie warto stale się bać, ale dobrze jest na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, zmieniać regularnie hasła i dbać o swoje bezpieczeństwo – zarówno fizyczne, jak i finansowe.

Szczególnie narażone na ataki hakerów i cyberprzestępców są dzieci oraz osoby starsze. Poleca się przede wszystkim edukować te grupy społeczne. Muszą wiedzieć, aby nie korzystać z podejrzanych stron, nie odbierać telefonów i nie odpisywać na wiadomości od obcych. Tak samo warto przestrzec ich przed pobieraniem programów na telefon czy komputer. Niektóre programy pochodzą z niepewnych źródeł i mogą być pełne wirusów. Dlatego edukacja to podstawa, która pozwoli zabezpieczyć swoje finanse i dane.

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments