Planujesz założyć konto w banku dla siebie, firmy albo kogoś bliskiego? Przejrzyj oferty i poszukaj idealnego produktu bankowego, odpowiadającego na konkretne potrzeby. Na rynku jest wiele różnych rodzajów kont bankowych. Każde z nich ma inne wymagania oraz korzyści. Sprawdź, warunki poszczególnych ofert i zdecyduj, jakie konto warto założyć.
Konto bankowe – co to jest?
Konto bankowe, inaczej nazwane rachunkiem bankowym, to specjalna oferta banku. Dzięki niej można rejestrować wpłaty, zaciągać kredyty, wykonywać rozliczenia bezgotówkowe, wypłaty, przelewy czy odbierać pieniądze przesłane przez innych właścicieli kont bankowych.
Według definicji konta bankowego, dostępnej w Kodeksie cywilnym, rachunek tego typu to zobowiązanie banku względem posiadacza rachunku do przechowywania jego środków pieniężnych. Jeśli umowa tak stanowi, instytucja może również odprowadzać za użytkownika rozliczenia pieniężne wskazane w umowie.
Można przyjąć, że konto bankowe to zapis prowadzony przez bank. W nim znajdują się wszelkie informacje dotyczące obrotów bezgotówkowych wykonywanych przez klienta. W praktyce rachunek bankowy pozwala m.in. na wykonywanie przelewów, pobieranie pieniędzy z bankomatu czy opłacanie rachunków bezpośrednimi przelewami na konto danej instytucji.
Co ważne, właścicielem może być jedna osoba fizyczna lub kilka osób. Konto bankowe może też należeć do firmy albo do osoby niepełnoletniej, jednak musi ona mieć pozwolenie swojego opiekuna.
Co musi zawierać umowa konta bankowego?
Każde konto bankowe musi być założone zgodnie z prawem. W tym celu należy podpisać umowę. Obecnie można to zrobić zarówno w placówkach, jak i przez internet – bez potrzeby dzwonienia na infolinię czy udania się do stacjonarnej placówki banku.
Aby założyć konto bankowe i prowadzić je zgodnie ze wszelkimi prawnymi normami, umowa musi zawierać takie informacje jak:
- strony umowy,
- typ otwieranego rachunku,
- walutę rachunku,
- czas trwania umowy,
- wysokość oprocentowania i możliwości jego zmiany,
- terminy wypłaty,
- formy rozliczeń dostępne w ramach rachunku,
- postanowienia do dyspozycji lub kapitalizacji należnych odsetek,
- wysokość prowizji i opłat za czynności związane z wykonywaniem umowy,
- możliwości i tryb zmiany umowy,
- formy i zakres rozliczeń pieniężnych, które muszą być dokonywane na polecenie posiadacza rachunku,
- terminy realizacji rozliczeń pieniężnych zobowiązane między stronami,
- możliwości i tryb rozwiązania umowy,
- zakres odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych,
- wysokość odszkodowania w razie niewykonania rozliczeń zleconych przez posiadacza rachunku,
- podpisy wszystkich stron.
Zasady działania konta bankowego
To, na jakich zasadach działa konto bankowe, określone jest w umowie. Wiele zależy przede wszystkim od typu rachunku, dlatego przed podpisaniem dokumentów należy się dokładnie z nimi zapoznać. Warto pamiętać, że otwierając konto bankowe, przekazuje się częściowo kontrolę nad finansami zewnętrznej instytucji.
Natomiast po spełnieniu określonych warunków zyskuje się wiele korzyści. Konto osobiste oznacza komfort i liczne zalety, np. można swobodnie płacić kartą lub BLIKIEM oraz można mieć dostęp do bankowości elektronicznej w formie mobilnej. To wygodne rozwiązania, które przekonują do posiadania konta wiele osób.
Rodzaje kont w bankach – konta osobiste (standardowe rachunki bankowe i konta oszczędnościowe) oraz konta firmowe
Jeśli planujesz założenie konta osobistego, musisz wiedzieć, że banki oferują różne rodzaje rachunków. Wybierz dla siebie najlepsze konto osobiste, które zapewni Ci wygodę użytkowania, kontrolę nad przelewami oraz mobilny dostęp do bankowości.
Na ogół wyróżnia się takie rodzaje kont bankowych jak:
- rachunek rozliczeniowy – to najbardziej podstawowy rodzaj konta. Posłuży Ci do gromadzenia środków finansowych, wykonywania przelewów, bankowości internetowej czy zarządzenia pieniędzmi w jeszcze inny sposób;
- rachunek oszczędnościowy – jak nazwa wskazuje, służyć Ci będzie głównie do gromadzenia oszczędności. W odróżnieniu od rachunku rozliczeniowego ma pewne oprocentowanie, które pozwala pomnażać zgromadzony na takim rachunku kapitał. Rachunek oszczędnościowy to dobra opcja dla osób, które nie mają wiele pieniędzy do odłożenia, ale chcą stopniowo powiększać ich zasób, bez obawy o stratę zgromadzonych funduszy;
- rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – to połączenie rachunku rozliczeniowego i oszczędnościowego. Dzięki niemu możesz jednocześnie odkładać uzyskane środki finansowe oraz dokonywać rozliczeń różnego typu;
- rachunek powierniczy – służy do rozliczeń pomiędzy deweloperem a klientem, który np. kupuje mieszkanie. W takim przypadku na numer rachunku klient regularnie wpłaca transze na poczet nabycia danej nieruchomości. Zadaniem banku jest wypłacenie środków deweloperowi adekwatnie do postępu prac budowlanych. To zapewnia większe bezpieczeństwo zaciągniętej transakcji;
- rachunek lokaty terminowej – inaczej zwany lokatą. W tym przypadku nie rejestruje się wpływów na rachunek, przelewów czy płatności. Lokata to przekazanie do banku pieniędzy na konkretny czas i procent. Te po danym okresie wracają do klienta powiększone o określone oprocentowanie.
- rachunki firmowe – dedykowane dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub dla spółek. W przypadku takich kont warto sprawdzić, czy bank oferuje darmowe otwarcie konta oraz ile kosztują przelewy i płatności online. Możemy także się dowiedzieć, czy bank proponuje kartę płatniczą wydaną do konta.
Czym charakteryzują się różne rodzaje kont bankowych? Dlaczego?
Banki w Polsce oferują różnego rodzaju konta osobiste, aby dopasować swoją ofertę do klientów. Każdy z takich modeli daje inne korzyści, dzięki czemu więcej osób może skorzystać z przygotowanych przez bank opcji.
Musisz jednak wiedzieć, że obecnie jest więcej rodzajów kont bankowych. To dlatego, że konta osobiste są dzielone na różne pomniejsze oferty, np. możesz założyć inny rachunek, jeśli masz działalność gospodarczą. W ten sposób zyskasz np. nielimitowane bezpłatne przelewy do wszystkich, aby nie płacić dodatkowo za wykonanie wypłat. To, co otrzymasz w danej ofercie, zależy od propozycji banku.
Obecnie modne są również konta młodzieżowe – dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Te najczęściej oferują ograniczoną liczbę transakcji, ale pozwalają na bezpieczną płatność kartą lub BLIKIEM. Najczęściej są pozbawione opłat, podobnie jak konta dla osób do ukończenia 26. roku życia. Inne propozycje banki przygotowały również dla seniorów. Dla osób starszych często darmowe są wypłaty z bankomatów w Polsce i przelewy do innych klientów banku.
Różne rodzaje kont osobistych są przygotowane dla wielu grup społecznych. Na ciekawe opcje mogą liczyć właściciele firm czy podróżnicy, którzy często przebywają poza granicami kraju. Dla takich klientów polecany jest rachunek walutowy. Pozwala on na płacenie w różnych krajach, bez potrzeby korzystania z kantorów czy specjalnej wymiany waluty.
Opłaty za prowadzenie konta w banku. Czy istnieje coś takiego, jak darmowe konto osobiste?
Niezależnie od tego, jaki wybierzesz rodzaj konta, przyjdzie Ci za nie płacić. Dlatego musisz przed podpisaniem umowy sprawdzić, jak wygląda dokładnie konkretna oferta. Najczęściej spotkasz się z możliwością bezpłatnego prowadzenia konta, jeśli będziesz w każdym miesiącu robić konkretną liczbę przelewów albo na rachunek będzie wpływać określona w umowie kwota. Jeśli nie spełnisz tych wymagań, zapłacisz za prowadzenie rachunku osobistego lub innego. Opłaty za konto w banku wynoszą zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Jeśli masz konto walutowe, oszczędnościowe albo kartę debetową, konieczne może być uiszczanie również innych opłat. Najczęściej dotyczą one zmiany waluty podczas transakcji albo płatności za pobrane pieniądze z konta, np. oszczędnościowego albo lokaty.
Możesz mieć darmowe konto osobiste, które nie będzie pobierać z Twojego rachunku żadnych dodatkowych opłat, ale musisz spełniać określone wymagania związane z korzystaniem z konta.
Konto bankowe – jakie wybrać?
To, jakie wybierzesz konto bankowe, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb i możliwości. Możesz poszukać pomocy w internecie, np. sprawdzić ranking kont osobistych. Gdy znajdziesz ofertę dla siebie, skorzystaj z niej.
Możesz założyć konto w banku na kilka sposobów. Obecnie polecany jest przede wszystkim sposób online. Wystarczy, że wejdziesz na stronę danego banku i podasz w formularzu swoje dane. Jeśli jednak chcesz porozmawiać z konsultantem, dobrym pomysłem jest spotkanie się z nim w placówce i tam założenie konta osobistego. Zanim jednak udasz się na miejsce, sprawdź oferowane rachunki bankowe. Wybierz rodzaje dostosowane do siebie i przedstaw je pracownikowi banku. Niech wskaże Ci opcję najlepszą dla Ciebie.
Zachęcamy także do sprawdzenia naszych rankingów, dostępnych na stronie ERPPolska. Znajdziesz w nich nie tylko standardowe konta bankowe, lecz także konta oszczędnościowe, konta firmowe, walutowe, konta dla dzieci czy konta z kartą płatniczą za darmo. Ponadto prezentujemy konta bez opłaty za założenie rachunku czy z wypłatami gotówki bez limitu za darmo (w przypadku stałych, miesięcznych wpływów). Proponujemy także rankingi kredytowe i chwilówek na dowód osobisty. Zachęcamy do zapoznania się z pełną zawartością naszej strony internetowej!
Z tego artykułu dowiesz się: