Jakiej pożyczki poszukujesz?
Możliwość szybkiego zdobycia pożyczki to nierzadko ogromna pomoc. Może pomóc w poradzeniu sobie w trudnej sytuacji życiowej lub po prostu sprawić, że będzie można pozwolić sobie na ważny wydatek. Jak zabrać się za to świadomie i bezpiecznie? Poniżej znajdziesz wszystko o pożyczkach i kredytach, co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję.
Pożyczka – co to jest?
Pożyczka jest świadczeniem finansowym udzielanym przez bank lub instytucję pozabankową. Polega na przekazaniu określonej kwoty, która musi zostać przez pożyczkobiorcę zwrócona w określonym czasie. Może ona dotyczyć również rzeczy innych niż pieniądze, choć w praktyce najczęściej spotykane są pożyczki finansowe. Dokładne znaczenie pożyczki jest określone w szczególności w Kodeksie cywilnym: „Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości” (720 § 1).
Choć temat z pozoru może wydawać się prosty, najlepiej zapoznać się z nim nieco bliżej przed zdecydowaniem się na pożyczkę, aby czuć się jak najpewniej i wiedzieć, czego się spodziewać. Ważnymi informacjami są na przykład rodzaje pożyczek lub zagrożenia, na które należy uważać.
Pożyczka a kredyt
Zarówno pożyczka, jak i kredyt gwarantuje otrzymanie pieniędzy, których brakuje, a które później trzeba spłacić. Potocznie często używa się tych słów zamiennie, tymczasem są to dwa różne produkty. Na czym polegają różnice?
Pożyczka i kredyt regulowane są innymi podstawami prawnymi. Pożyczka jest opisana w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim, a zasady kredytu znajdziemy także w Ustawie o prawie bankowym. W praktyce oznacza to, że kredyt może być udzielony tylko przez bank, tymczasem pożyczka może być udzielona również przez firmę pożyczkową, osobę fizyczną, portale pożyczek społecznościowych lub pracownicze kasy pożyczkowe (dostępne w niektórych dużych firmach dla ich pracowników). Pożyczkę jest więc łatwiej otrzymać chociażby ze względu na większy dostęp pożyczkobiorców.
Aby uzyskać kredyt, wcześniej trzeba przejść przez wiele formalności i spełnić liczne wymogi. Można spodziewać się oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy, podania celu, na który zamierza się przeznaczyć pieniądze, weryfikacji klienta w rejestrach danych. Pożyczkę możesz otrzymać znacznie szybciej, w tym przypadku wymagane jest minimum formalności. Zazwyczaj do jej zawarcia wystarczą dane osobowe klienta, takie jak skan dowodu osobistego i adres miejsca zamieszkania. Nie trzeba również podawać powodu wzięcia pożyczki. Natomiast dla firmy pożyczkowej wymagany jest minimalny kapitał zakładowy w wysokości 1 000 000 zł.
Pożyczki bankowe a pozabankowe – najważniejsze różnice
Skoro pożyczkę możemy wziąć zarówno w banku, jak i w firmie pozabankowej, to która z tych instytucji będzie lepsza?
W bankach pożyczki uzależnione są od różnych, często niezależnych od klientów czynników. W tej instytucji jest obowiązek dokładnego sprawdzania osoby (albo firmy), która chce skorzystać z takiego produktu. Zasady są podobne do tych, które obowiązują przy braniu kredytu. Bank działa na podstawie przepisów polskiego prawa bardziej restrykcyjne niż firmy pożyczkowe, dlatego ten rodzaj wsparcia może być dla wielu osób niedostępny na przykład z powodu braku zatrudnienia na umowę o pracę.
Największą zaletą pożyczek bankowych są jasno określone zasady i brak ryzyka trafienia na oszustów (czyli na przykład na próbę wyłudzenia danych osobowych). Pożyczkodawcę, szczególnie gdy jest to firma pożyczkowa, należy wcześniej dokładnie sprawdzić oraz poznać opinie wcześniejszych klientów. Banki są z reguły instytucjami bardziej godnymi zaufania.
Chociaż pożyczka pozabankowa wiąże się z potrzebą ostrożności, to rozwiązanie ma także wiele zalet. Po pierwsze, instytucje pozabankowe są zazwyczaj znacznie bardziej elastyczne, nie będą tak dokładnie sprawdzać historii finansowej i zdolności kredytowej. Firma pożyczkowa może bardziej niż bank dostosować do konkretnego klienta warunki umowy zawartej pomiędzy konsumentem a usługodawcą. Mówiąc wprost: pożyczkę pozabankową jest po prostu łatwiej otrzymać niż pożyczkę bankową lub kredyt – a to może być ważny argument, jeśli pożyczkobiorcy zależy na czasie. Czasami klient może też po prostu nie chcieć odpowiadać na szereg pytań zadawanych przez pracownika banku. Co więcej, wniosek o pożyczkę można wypełnić na stronie internetowej i załatwić wszystko bez wychodzenia z domu.
Niestety, wygoda związana z pożyczką pozabankową kosztuje. Całkowita kwota pożyczki jest niższa dla pożyczek bankowych.
Pożyczka przez Internet. Weź pożyczkę online już teraz!
Pożyczka online i stacjonarna to kolejna cecha, którą różnią się usługi finansowania. Ta kwestia również zależna jest od tego, z usług którego pożyczkodawcy skorzystasz.
Pożyczenie pieniędzy od banku wymaga udania się na wizytę stacjonarną, która nie jest konieczna w przypadku firm pożyczkowych. Szybka pożyczka online to ogromny przywilej dzisiejszych czasów. Można dopełnić wszystkich formalności bez wychodzenia z domu, dzięki czemu świadczenia finansowe są dostępne dla osób chorych, mieszkających w trudno skomunikowanych miejscach lub po prostu dla tych, którzy nie mają w ciągu dnia wiele czasu.
Oczywiście wizyta stacjonarna także ma swoje zalety: można w rozmowie dopytać o warunki umowy oraz zadawać pytania o szczegółowe informacje. Pożyczka przez Internet nie pozwala na rozmowę twarzą w twarz, ale zawsze pozostaje możliwość kontaktu telefonicznego z konsultantem. Podczas brania pożyczki online uważajcie na próby wyłudzenia danych! Jeśli zależy Ci na rzetelnym rankingu pożyczek online, koniecznie zapoznaj się z rankingiem ERPPolska!
Rodzaje pożyczek – długo- i krótkoterminowe
W celu rozstrzygnięcia sporu wynikającego z niewiedzy, która opcja jest lepsza dla Ciebie, warto przyjrzeć się swoim potrzebom i możliwościom. Na przykład: czy lepsza będzie pożyczka długo- czy krótkoterminowa?
Zazwyczaj pożyczki długoterminowe są charakterystyczne dla banków, a krótkoterminowe dla firm pozabankowych, ale nie jest to reguła. Obecnie coraz więcej firm pożyczkowych oferuje swoim klientom świadczenia długoterminowe.
Przy pożyczkach krótkoterminowych minimalny okres kredytowania to 7, 10, 30 lub 60 dni. Spłata dokonywana jest jednorazowo na końcu okresu spłaty pożyczki. Pożyczka długoterminowa jest udzielana na okres od 2 do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Obecnie bardzo popularne są świadczenia na okres 12 miesięcy.
Oczywiście ważna jest także kwota, którą chcesz pożyczyć. Przy pożyczce krótkoterminowej wynosi ona najczęściej od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Pożyczka długoterminowa charakteryzuje się większymi kwotami i jest spłacana regularnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dobrze rozważyć tę opcję, kiedy interesują Cię pożyczki na raty.
Wszystko tak naprawdę sprowadza się do pytania, jakie są Twoje potrzeby i możliwości spłacania. Jeśli decydujesz się na pożyczkę krótkoterminową, musisz mieć pewność, że w bardzo niedługim czasie pojawi się u Ciebie przypływ gotówki. Inaczej grozi Ci wpadnięcie w spiralę zadłużeń.
Koszty pożyczki gotówkowej
Całkowity koszt pożyczki zależy od różnych czynników i może okazać się całkiem inny, niż ten podany w ogłoszeniu czy reklamie. Warto wiedzieć, co składa się na całkowitą kwotę do zapłaty, są to:
- oprocentowanie – odsetki, które trzeba zapłacić instytucji,
- prowizja – opłata jednorazowa lub ratalna obowiązująca za udzielenie pożyczki,
- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO – uwzględnienie wszystkich kosztów naliczanych do pożyczki,
- oprocentowanie zmienne – oprocentowanie, które ulega wahaniom pod wpływem zmian stóp procentowych wprowadzanych przez Radę Polityki Pieniężnej,
- reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki – pokazuje, z jakimi kosztami wiąże się pożyczka.
Przed podpisaniem umowy należy też oczywiście zwrócić uwagę na wszelkie możliwe informacje na temat pożyczki: na okres obowiązywania umowy, minimalny okres spłaty i maksymalny okres spłaty oraz termin ostatniej raty (w przypadku pożyczki ratalnej). Świadczenie finansowe powinno być transakcją przemyślaną oraz bardzo dobrze rozumianą.
Z tego artykułu dowiesz się: