Bankowe konta oszczędnościowe są niezwykle istotnym narzędziem w planowaniu i zarządzaniu finansami osobistymi. Pozwalają na gromadzenie środków na przyszłość, budowanie bezpiecznego, awaryjnego funduszu, a także na realizację długoterminowych celów finansowych. Dlaczego warto zakładać konto oszczędnościowe, czym różni się ono od zwykłego rachunku osobistego i na co zwracać uwagę poszukując najlepszej oferty konta oszczędnościowego?
Oszczędnościowe konto w banku – czym się charakteryzuje?
Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, to rachunek bankowy umożliwiający gromadzenie oszczędności. Produkt ten został zaprojektowany w ten sposób, aby generować zysk w postaci odsetek od zgromadzonego kapitału. Większość kont oszczędnościowych i lokat służy przede wszystkim do długoterminowego przechowywania środków pieniężnych, najczęściej potrzebnych do zrealizowania określonego celu jak np. remont domu, wakacje, wesele, edukacja czy po prostu stworzenie funduszu awaryjnego. Co ważne, posiadanie konta osobistego oszczędnościowego to dowolne wybieranie pieniędzy z konta. Jak znaleźć najlepsze konto, połączone z rachunkiem płatniczym?
Banki (Millennium, Raiffeisen Digital Bank i inne) oferują współcześnie możliwość otworzenia również wspólnego konta oszczędnościowego, tzn. takiego, którego właścicielami są minimum 2 osoby. Mogą one na takich samych zasadach korzystać z rachunku, wpłacać środki, wykonywać przelewy. To wygodna opcja dla par, małżeństw czy innych członków rodziny. Większość kont oszczędnościowych dostępnych w naszym rankingu kont oszczędnościowych pozwala na dowolne wykonywanie przelewów z konta.
Rachunek oszczędnościowy a konto osobiste – czym się różnią?
Rachunek osobisty wraz z kontem oszczędnościowym stanowią podstawowe produkty bankowe, oferowane przez większość działających na rynku instytucji finansowych. Mimo że są one ze sobą bezpośrednio powiązane, dzieli je wiele różnic. Konto bieżące służy przede wszystkim do gromadzenia środków i za ich pomocą wykonywania codziennych rozliczeń, przelewów, regulowania zobowiązań, przyjmowania należności, wpłacania i wypłacania gotówki z bankomatów. Do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego można podpiąć kartę debetową, która umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków zgromadzonych na koncie. Takie konta jednak nie są zwykle oprocentowane.
Z kolei rachunek oszczędnościowy służy głównie do długoterminowego przechowywania i regularnego wpłacania nowych środków pieniężnych, od których naliczane są odsetki. Większość takich rachunków posiada limit transakcji w ciągu miesiąca i zwykle nie ma możliwości podłączenia do nich żadnej karty płatniczej. Konto oszczędnościowe umożliwia na gromadzenie funduszy.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego – od czego zależy i czy ma znaczenie? Oszczędzanie na dobrym koncie oszczędnościowym
Wysokość odsetek to kluczowy czynnik, decydujący o zysku, jaki mogą przynieść nam środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym. Większość banków umożliwiających założenie tego rodzaju kont, przyjmuje oprocentowanie standardowe na poziomie średnio 1-3% w sakli roku. Banki, starając się przyciągnąć jak największą liczbę nowych klientów, mogą oferować promocyjne oprocentowanie (oprocentowanie premiowe) przez kilka pierwszych miesięcy prowadzenia konta lub przy spełnieniu wymaganych warunków. Z podwyższonego oprocentowania możemy korzystać przez określony czas. Wysokość należnych odsetek jest ustalana przez bank, zwykle na podstawie regulaminu i polityki działania placówki czy w zależności od pozostałych, konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku, a także ogólnej sytuacji gospodarczej kraju.
Podatek belki od odsetek (podatek od zysków kapitałowych)
Należy również pamiętać, że od odsetek otrzymanych odprowadzany jest co miesiąc tzw. podatek belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, które należą się posiadaczowi od zgromadzonych na koncie środków. Należna kwota za otrzymane odsetki wynosi 19%.
Konto oszczędnościowe – na co zwrócić uwagę w przypadku kont oszczędnościowych?
Wybierając odpowiednią ofertę konta oszczędnościowego, warto kierować się przede wszystkim oferowanym oprocentowaniem lokaty, czyli procentową kwotą, jaką bank zapłaci w zamian za przechowywane środki na koncie. Kolejną istotną kwestią są opłaty, związane z otworzeniem i prowadzeniem konta, które przez niektóre banki są całkowicie znoszone, pod pewnymi warunkami. Ważne będzie także wymagane minimalne saldo rachunku, a także możliwości zarządzania kontem, czyli dostęp do bankowości internetowej, mobilnej, oraz ilość i lokalizacja oddziałów. Warto zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące liczby darmowych transakcji, jakie w danym miesiącu można przeprowadzić. Niekiedy dana instytucja finansowa oferuje liczne promocje i korzyści w postaci ubezpieczeń, bonusów za oszczędzanie czy wyższego oprocentowania od większych sald. Nie czekaj, już teraz sprawdź ranking najlepszych kont oszczędnościowych, znajdujący się na naszej stronie!
Jak założyć bankowe konto oszczędnościowe? Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku!
Jak skorzystać z konta oszczędnościowego? Zakładanie konta osobistego oszczędnościowego jest stosunkowo prostym procesem, który w pierwszej kolejności wymaga wyboru banku i odpowiadającej nam oferty. Złożyć wniosek o otworzenie rachunku oszczędzającego można w dwojaki sposób – udając się do stacjonarnego oddziału lub wykorzystując bankowość internetową. W obu przypadkach należy wypełnić formularz, podając swoje dane osobowe i kontaktowe. Po dokładnej weryfikacji tożsamości za pomocą dowodu osobistego lub paszportu następuje zwykle podpisanie umowy o prowadzenie konta oszczędnościowego. W przypadku niektórych banków koniecznie jest również dokonanie wpłaty początkowej w celu aktywacji konta. Wówczas otrzymasz informację zwrotną o założeniu konta oraz jego numer. Po tym możliwe jest już prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów oraz dokonywanie wpłaty nowych środków na konto.
Ranking kont oszczędnościowych – najlepsze oferty luty 2024
Poszukując najlepszego konta oszczędnościowego, warto skorzystać ze sprawdzonej porównywarki ofert ERPPolska. Znajdziesz tam zestawienia najpopularniejszych banków, wraz z informacjami na temat oferowanych przez nich kont, wysokości odsetek oraz wymaganych opłat. Skorzystaj z promocji i wybierz najlepsze konto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem. Porównaj dostępne na rynku oferty, otwórz konto w PKO, w mBanku, banku Pekao S.A., Nest Banku czy w PKO Banku Polskim i zacznij zarabiać już dziś! Skorzystaj z promocji konta oszczędnościowego i otwórz dowolne konto z ERPPolska!
Z tego artykułu dowiesz się: