Bankowy Rejestr Dłużników – pierwsza baza sprawdzana przez banki

Niewiele się o nim mówi, a część kredytobiorców nie ma wiedzy na temat istnienia i funkcjonowania bazy prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Obecność na czarnej liście banków może sporo namieszać, gdy chcesz wziąć kredyt na wkład własny, samochód czy remont. System Bankowy Rejestr powstał w latach 90. ubiegłego wieku, jako odpowiedź na potrzeby banków. Wewnętrzna baza wymiany informacji między bankami miała na celu zmniejszenie ryzyka pożyczania niesolidnym klientom. Bankowy rejestr dłużników przechowuje informacje o długach nawet kilka lat i to bez zgody dłużnika. Kiedy bank wpisuje klienta do bazy i jakie są tego konsekwencje? W jaki sposób zniknąć z czarnej listy przed czasem?

Jedna z pierwszych baz sprawdzanych po złożeniu wniosku kredytowego

Bankowy rejestr dłużników, czyli System Bankowy Rejestr, to jedna z pierwszych baz, która pozwala na wstępną selekcję klientów. Na liście znajdują się wyłącznie dłużnicy. Idąc po pożyczkę, doradca uzyskuje zgodę od klienta na sprawdzenie w kilku bazach, BIK, BIG-i i właśnie w Systemie Bankowy Rejestr. Służy on wymianie informacji o niesolidnych klientach pomiędzy członkami Związku Banków Polskich. Doradca sprawdza bazę i jeśli klienta w niej nie ma, przechodzi dalej. Często na tym etapie doradca informuje o pozytywnej wstępnej weryfikacji i przedstawia ofertę. Natomiast, gdy klient wyświetla się w bazie, zaczynają się schody. Decyzja kredytowa uzależniona jest od:

  • rodzaju zadłużenia,
  • kwoty zadłużenia,
  • okresu jaki minął od terminu spłaty.

Obecność w bankowym rejestrze dłużników z pewnością nie sprzyja pozytywnej decyzji kredytowej. Wpływa również na warunki kredytowe i ciężko jest negocjować kredyt, mając mroczną przeszłość kredytową.

 

POBIERZ RAPORT BIK

 

Kiedy bank wpisuje dłużnika do Systemu Bankowy Rejestr?

Przewinienia prowadzące na czarną listę banków wcale nie muszą być duże. Do bankowego rejestru dłużników trafisz, jeśli spełnione zostaną dwa warunki:

  • zadłużenie większe niż 200 zł w przypadku osób fizycznych bądź 500 zł jeśli dotyczy firm,
  • minęło 60 dni od terminu, w którym zobowiązanie miało być uregulowane.

Po dwóch miesiącach od momentu, kiedy uregulowana miała być rata, bank daje szansę klientowi, wzywając go do zapłaty. Informując jednocześnie o trwałym wpisie w bankowym rejestrze dłużników, jeśli tak się nie stanie. Klient ma 30 dni na uregulowanie długu, jeśli nie zwróci pieniędzy, trafia na czarną listę. Nie mówiąc już o tym, że bank może wypowiedzieć umowę kredytu.

Dane w Systemie Bankowy Rejestr przechowywane przez pięć lat

Czy się na to zgadzasz, czy nie, bankowy rejestr dłużników przechowuje dane klienta przez pięć lat. Ale te pięć lat biegnie dopiero od momentu uregulowania zadłużenia bądź jego umorzenia.

Jak sprawdzić, czy widnieję w bankowym rejestrze dłużników?

Pozyskanie takich informacji jest bezpłatne, chyba że w ciągu ostatnich kilku miesięcy pobierałeś już informacje na ten temat. Wówczas trzeba będzie zapłacić kilka złotych. Aby uzyskać informacje, należy złożyć wniosek osobiście bądź wysłać listem poleconym do biura obsługi klienta ZBP. Nie ma możliwości uzyskania takich informacji telefonicznie ani mailem.

Jak zniknąć z czarnej listy banków?

Nie ma na to magicznego sposobu, więc najlepiej unikać znalezienia się na liście. W razie problemów ze spłatą, porozumieć się z bankiem. Jeśli jednak już jesteś w bankowym rejestrze dłużników, to musisz złożyć w banku, który dodał Cię na listę, wniosek o wcześniejsze usunięcie danych. Czy tak się stanie, to zależy już od banku.

Gdzie po pożyczkę będąc w Systemie Bankowy Rejestr?

Z bazy korzystają członkowie ZBP. Do informacji nie mają dostępu firmy pozabankowe. Zatem pozostają chwilówki, które nie wysyłają umowy do domu, zaciągane przez internet, pożyczki ratalne online i wszystkie inne opcje poza bankami. Można także znaleźć pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej.

Warto też wiedzieć, że dane z Systemu Bankowy Rejestr udostępniane są w raportach BIG InfoMonitor.


[1] https://www.big.pl/bankowy-rejestr
[2] https://zbp.pl/dla-konsumentow/obsluga-konsumentow

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu