Spłaciłeś pożyczkę i chcesz wziąć kolejną? O tym musisz pamiętać

Pożyczka może być skutecznym wsparciem w nagłych przypadkach. Te mają to do siebie, że nie można ich przewidzieć. Czasami zatem zdarza się, że dopiero spłaciliśmy jedną pożyczkę, a już potrzebujemy następnej. O czym warto wtedy pamiętać?

Polacy chętniej pożyczają pieniądze, niż oszczędzają. Stawiamy na konsumpcyjny styl życia, który wyklucza odkładanie zakupów w czasie, żeby uzbierać na nie pieniądze. Chcemy kupować dobra konsumpcyjne tu i teraz. Część osób przeznacza jednak środki z pożyczek na rozwijanie własnych pasji i umiejętności lub na edukację własnych dzieci. Wtedy można uznać taką pożyczkę za formę inwestycji.

– Pożyczenie pieniędzy jest czasami jedynym rozwiązaniem przejściowych trudności finansowych. Jednak pożyczka może być również sposobem na systematyczne wyposażanie domu w nowoczesny sprzęt czy meble. To zwykle oznacza, że po spłaceniu jednej pożyczki na raty, najczęściej zaciągamy następną – zauważa ekspert marki hapipożyczki.

– W pożyczaniu pieniędzy ważny jest jednak przede wszystkim rozsądek. Nie ma niczego złego w zaciąganiu pożyczek, dopóki takie zobowiązania nie rujnują naszego domowego budżetu i jesteśmy pewni, że będziemy w stanie oddać pieniądze w terminie. Najlepiej ograniczyć się do jednoczesnego spłacania jednej pożyczki – przestrzega ekspert.

Czy naprawdę potrzebujesz pożyczki?

Jeśli właśnie spłaciliśmy pożyczkę na raty, z którą byliśmy związani przez kilka lat, trzeba najpierw nieco odetchnąć od zobowiązań. Zanim zaczniemy myśleć o kolejnej pożyczce, warto dać sobie kilka dni przerwy i dopiero potem wrócić do tematu.

Gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kolejnej pożyczki, trzeba uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spłacanie ostatniego zobowiązania nie było dla nas zbyt dużym wysiłkiem finansowym, czy nie kosztowało nas wielu wyrzeczeń i nie prowadziło do problemów finansowych. Jeśli tak nie było i raty miesięczne spłacaliśmy bez kłopotu, trzeba zadać sobie jeszcze jedno pytanie: czy naprawdę potrzebujemy kolejnej pożyczki? Pozytywna odpowiedź oznacza podjęcie dodatkowych działań.

Zweryfikuj saldo spłaconej pożyczki

Najlepiej kierować się zasadą, że kolejną pożyczkę zaciągamy po spłaceniu poprzedniej. Warto jednak także się upewnić, że nasza zdolność kredytowa nie obniżyła się i nie mamy żadnych zaległości ze spłatą zobowiązań. Aby sprawdzić naszą historię kredytową, można zamówić raport w BIK, który daje pełen obraz wiarygodności pożyczkobiorcy. Raz na pół roku możemy dostać taki raport za darmo. Niestety, to trwa wiele dni. Jeśli nie możemy czekać, płatną wersję raportu otrzymamy dużo szybciej.

Powinniśmy również upewnić się, czy rzeczywiście spłaciliśmy ostatnią pożyczkę w całości i nie mamy żadnych zaległości wobec pożyczkodawcy. W tym celu trzeba sprawdzić saldo naszej pożyczki. Niektóre firmy pożyczkowe pozwalają na taką weryfikację z poziomu Panelu Klienta, inne trzeba poprosić o przesłanie informacji. Saldo naszej pożyczki powinno oczywiście wynosić 0 zł. W takiej sytuacji możemy śmiało wnioskować o kolejne zobowiązanie.

Wystaw ocenę pożyczkodawcy

Zanim zaciągniemy kolejną pożyczkę u tego samego pożyczkodawcy, warto wystawić mu ocenę. Nie chodzi tutaj o wystawianie opinii w Internecie, ale o ocenę dokonaną na własny użytek. Należy się zastanowić, czy rzeczywiście byliśmy zadowoleni z oferty danej firmy pożyczkowej. Czy obsługa klienta była na wysokim poziomie? Czy nie było problemu z kontaktem? Czy pracownicy firmy pożyczkowej byli kompetentni i szybko odpowiadali na nasze pytania? Trzeba również odpowiedzieć sobie uczciwie, czy koszt pożyczki nie był dla nas za wysoki. Zanim wrócimy do poprzedniej firmy pożyczkowej, warto przejrzeć również oferty innych pożyczkodawców. Może się okazać, że pojawiły się dużo tańsze pożyczki. Z drugiej strony jako stały klient mamy szansę pożyczyć pieniądze na korzystniejszych warunkach i zdecydowanie wyższą kwotę niż jest proponowana nowym klientom.

Sprawdź, kiedy znowu możesz zaciągnąć pożyczkę

Nie wszyscy wiedzą, ale niektóre firmy mają ograniczenia co do tego, kiedy można wnioskować o kolejną pożyczkę po spłaceniu poprzedniej. Należy to sprawdzić u naszego pożyczkodawcy. Niekiedy można zaciągnąć kolejną pożyczkę tuż po zapłaceniu ostatniej raty, innym razem trzeba odczekać 24 godziny, 7 dni, a nawet kilkanaście dni. Praktyka firm pożyczkowych w tym zakresie bywa różna.

Czy można mieć kilka pożyczek?

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czy można spłacać jednocześnie kilka pożyczek. Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby tak było. Wszystko zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej i od tego, czy spłacaliśmy raty w terminie. Solidny pożyczkobiorca nie powinien mieć problemu z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania. Oczywiście zdarzają się pożyczkodawcy, którzy wykluczają udzielania kolejnej pożyczki, jeśli poprzednia nie została spłacona i była zaciągnięta w tej samej firmie pożyczkowej.

Przy pożyczaniu pieniędzy należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Warto również dobrze przygotować się do zaciągnięcia pożyczki. Dotyczy to również sytuacji, gdy właśnie spłaciliśmy jedno zobowiązanie i planujemy kolejne.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

 

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu