Czy pełnomocnik konta może wziąć pożyczkę?

Współwłaściciel czy pełnomocnik konta- jakie mają prawa i co mogą, a czego nie mogą? Często zastanawiamy się nad tym, czy udzielić komuś pełnomocnictwa, a może lepszym rozwiązaniem będzie współdzielenie konta? Pełnomocnictwo przybiera różne formy, może mieć bardzo wąski zakres, odnosić się do załatwienia jednej sprawy, ale też może dawać pełnomocnikowi dużą swobodę w zarządzaniu środkami na koncie. Jednak czy pełnomocnik konta może wziąć pożyczkę w firmie pozabankowej bądź kredyt w banku?

Czym jest pełnomocnictwo do konta?

Najprościej mówiąc, pełnomocnictwo upoważnia drugą osobę do wykonywania określonych czynności na rachunku bankowym. Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictwa:

  • ogólne- pełnomocnik ma szerokie pole działania i może swobodnie dysponować pieniędzmi na koncie, wykona przelewy, wypłaci gotówkę, zleci stałe przelewy;
  • rodzajowe- właściciel konta szczegółowo określa rodzaj czynności, jakie wykonać może pełnomocnik, przykładem wypłata gotówki czy przelewy na kwotę nie wyższą niż 1000 zł miesięcznie.

Wymienia się jeszcze pełnomocnictwo jednorazowe, czyli udzielane do załatwienia określonej sprawy przez pełnomocnika.

Czego pełnomocnik nie zrobi?

Choć pełnomocnik ogólny ma prawie takie same prawa jak właściciel, to nie wszystko załatwi bez niego. Pełnomocnik:

  • nie zamknie rachunku,
  • nie może dokonywać zmian w umowie,
  • nie udzieli dalszych pełnomocnictw,
  • nie zawrze umowy o kredyt,
  • nie złoży dyspozycji po śmierci właściciela rachunku (a przynajmniej do momentu, w którym bank nie będzie miał takiej informacji),
  • nie może wnioskować o kartę płatniczą.

W zasadzie sprawa jest już jasna, czy pełnomocnik konta może wziąć pożyczkę. Bank nie udzieli kredytu pełnomocnikowi.

Istotną kwestią jest jeszcze zamknięcie rachunku. Musisz dobrze zorientować się w kwestii zamknięcia rachunku przez pełnomocnika, bo niektóre banki dopuszczają taką możliwość. I znane są przypadki, gdzie pełnomocnik wyczyścił konto i zamknął rachunek.

Czy pełnomocnik konta może wziąć pożyczkę pozabankową?

Chwilówki online cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Ale głównym warunkiem zaciągnięcia pożyczki, w większości firm pozabankowych, jest posiadanie ROR. Firmy potwierdzają tożsamość przelewem weryfikacyjnym bądź przez specjalną aplikację. Każda z tych metod potwierdza, iż rachunek należy do osoby składającej wniosek. Zastanawiając się, czy pełnomocnik konta może wziąć pożyczkę pozabankową, odpowiedź jest prosta, nie jest właścicielem rachunku i wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Firmy pozabankowe wymagają posiadania rachunku, a zatem samo pełnomocnictwo nie wystarczy. Podobnie sprawa ma się, gdy właścicieli rachunku jest dwóch. Również może być problem z otrzymaniem pożyczki przez internet na konto. Większość firm nie akceptuje rachunków dzielonych z inną osobą, firmowych, zagranicznych, a także właśnie, gdy klient jest wyłącznie pełnomocnikiem.

Pożyczki bez rachunku bankowego

Osoby, które nie mają własnego rachunku, są jedynie pełnomocnikami, mogą zaciągnąć pożyczkę bez konta bankowego. Wniosek o pożyczkę tego typu składany jest przez internet, a następnie należy udać się na pocztę bądź do wskazanej placówki banku z wystawionym przez firmę czekiem GIRO, w celu potwierdzenia tożsamości i wypłaty gotówki.

Pełnomocnictwo do konta a długi właściciela rachunku

Nie tylko właściciel rachunku zastanawia się, czy pełnomocnik może wziąć pożyczkę, ale również pełnomocnik, czy nie będzie odpowiedzialny za niespłacanie np. debetu albo pożyczki dla zadłużonych przez właściciela. Nie musisz się jednak obawiać, nie jest odpowiedzialny za długi właściciela rachunku  i komornik nie prawa zająć pieniędzy osoby będącej pełnomocnikiem.

Kiedy wygasa pełnomocnictwo?

Częstym problemem jest niezłożenie przez właściciela rachunku odpowiednich dyspozycji w banku na wypadek śmierci. Pełnomocnictwo wygasa w chwili śmierci właściciela. Oczywiście, jeśli do banku nie dotarła jeszcze taka informacja, pełnomocnik nadal może swobodnie dysponować pieniędzmi. Natomiast, gdy bank zostanie powiadomiony o śmierci klienta, automatycznie pełnomocnictwo traci swoją ważność. A szybsze i wygodniejsze jest przelanie środków z konta zmarłego na konto członka rodziny przez pełnomocnika, niż pójście do sądu i załatwianie wszystkich formalności. Zgodnie z prawem powinno się wybrać tę dłuższą drogę, ale często ludzie wybierają szybsze rozwiązanie. Inną opcją jest wydanie przez właściciela rachunku odpowiedniej dyspozycji w banku, co do tego, kto ma dysponować pieniędzmi w przypadku śmierci.

Pełnomocnictwo co prawda otwiera nasze konto bankowe, oczywiście w takim stopniu, w jakim chcemy, ale pełnomocnik na pewno nie dostanie kredytu w banku ani pożyczki pozabankowej na nasz rachunek.


[1] https://direct.money.pl/artykuly/porady/wspolwlasciciel-konta-a-pelnomocnik—jaka,237,0,2360301.html

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu