Odpowiedzialność za błędy i braki PIT 37

Większość podatników zdaje sobie sprawę, że ma dwa główne obowiązki wobec organów podatkowych – po pierwsze obowiązek rozliczania się  PIT (w rozumieniu przygotowania corocznego dokumentu zeznania podatkowego) – zwany inaczej obowiązkiem zeznaniowym, oraz obowiązek zapłaty wyliczonego podatku. Za ich niespełnienie mogą grozić odpowiednie konsekwencje, przewidziane w przepisach. Jak więc kształtuje się odpowiedzialność podatnika za błędy, oraz niezłożenie PIT 37? Co dzieje się w przypadku błędów? Czy można jakoś uniknąć odpowiedzialności?

Odpowiedzialność karno-skarbowa

Za niezłożenie deklaracji we właściwym terminie, a także za inne błędy w PIT 37 podatnik może odpowiedzieć na zasadach tak zwanego „oszustwa podatkowego” opisanego w przepisach z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U.2020.19 t.j. z dnia 2020.01.08). Zgodnie z jego brzmieniem za nieujawnienie lub nie złożenie w terminie organom podatkowym deklaracji wbrew obowiązkowi – podatnik podlega grzywnie za wykroczenie skarbowe. W przypadku jeżeli podaje nieprawdę, lub taką prawdę zataja, przez co naraża podatek na uszczuplenie – podlega większej odpowiedzialności, już nie tylko karze grzywny, ale nawet karze pozbawienia wolności (albo obu tym karom łącznie).

Wyciąg z przepisów (kodeks karny skarbowy)

Art.  56.  [Oszustwo podatkowe]

  • 1. Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
  • 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
  • 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
  • 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pozostałe formy represyjne

Dodatkowymi niedogodnościami związanymi z nierozliczeniem deklaracji PIT 37 w terminie (lub z błędami) mogą być również ograniczenia w możliwości rozliczeń preferencyjnych. Dodatkowo podatnik nie rozliczający się w terminie, oraz nie płacący odpowiednio zobowiązania podatkowego powinien liczyć się z tym, że naliczone zostaną mu odpowiednie odsetki za opóźnienie.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu