Zamierzasz zaciągnąć kredyt gotówkowy? To właśnie zaczyna się wielka rozgrywka, Ty kontra bank. Wygraną pieniądze. Płynące od Ciebie do banku każdego miesiąca bądź zachowane na rachunku. Starcie z tak dużą instytucją, jaką jest bank, nie zawsze będzie miłe i przyjemne. Zwłaszcza że każda ze stron chce ugrać coś dla siebie. Być może zaskoczą Cię sztywne zasady przyznawania kredytów, brak możliwości obniżenia prowizji, oprocentowania czy konieczność wykupienia ubezpieczenia. Być może pracownik banku w ogóle nie będzie chciał rozmawiać, tłumacząc, że nie może zaproponować nic innego. Poczujesz, że stanąłeś pod ścianą, której nie da się przebić. A to nie prawda. Nie w tym, to w innym banku dostaniesz kredyt, na takich warunkach, które będą bliższe oczekiwaniom. Jak negocjować kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy bardzo często jest pomijany, gdy mowa o negocjacjach, a jest takim samym produktem finansowym jak każdy inny kredyt. Najczęściej wskazówki dotyczą tego, jak negocjować warunki kredytu hipotecznego. Faktycznie jest prościej negocjować, bo stawka jest wysoka i bank zrobi wszystko, by zatrzymać klienta, na którym będzie zarabiał przez następne kilkanaście lat. A kredyt gotówkowy, no cóż maksymalnie na 10 lat i ok 250 tys liczone już z kosztami. I po drugie przy kredycie hipotecznym klient ma większe pole manewru ze względu na wkład własny, który jest mocnym argumentem w negocjacjach, jeśli jest na poziomie 25-30%. Przy kredycie gotówkowym argument ten odpada. Ale pozostają inne, wystarczy tylko wiedzieć jak negocjować kredyt gotówkowy.
Bez względu na to, czy zamierzasz wziąć kredyt na kwotę kilku tysięcy złotych czy kilkudziesięciu tysięcy złotych opłacalne jest negocjowanie warunków. Choć oszczędności będą mniejsze w tym pierwszym przypadku, to pozostaną na Twoim koncie. O satysfakcji już chyba nie trzeba wspominać.
Niestety tak. Jeśli chcesz negocjować warunki to konieczne jest pójście do banku i rozmowa z doradcą. Tego nie zastąpi komputer, mail, sms, czat i żadna inna forma kontaktu pośredniego. Gdy zamierzasz wziąć kredyt online, faktycznie nie będzie to wymagało nic poza kilkoma kliknięciami, ale wpływ na warunki masz bardzo niewielki. Dlatego, jak negocjować kredyt gotówkowy, to tylko w placówce banku.
Banki mają ustalone opłaty za poszczególne usługi, jedne można obniżyć, inne podwyższyć, a jeszcze inne są na stałym poziomie, jak opłata administracyjna, za rozpatrzenie wniosku czy jeszcze jakaś inna opłata wstępna. Negocjować opłaca się:
Z pewnością od niejednego pracownika banku usłyszysz, niestety, ale nic nie mogę dla Pana/i zrobić, jeśli chodzi o zmianę warunków. Nie powinno to zniechęcić, bo prawdziwe negocjacje, jak mawiają handlowcy, zaczynają się tam, gdzie słyszysz nie.
Niby nie musisz go mieć. Ale bez niego bank pomacha Ci ręką na dowodzenia. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego, na wypadek śmierci, choroby, utraty pracy jest już stałym elementem każdego kredytu. Dla banku to minimalizacja ryzyka, a więc zrobi wszystko, być je kupił. Dla klienta niestety to bardzo często duży koszt, choć na racie może być nieodczuwalny. Musisz liczyć się z tym, że warunki umowy ulegną zmianie, gdy zrezygnujesz z ubezpieczenia. Prowizja poszybuje w górę albo oprocentowanie, w najgorszym przypadku jedno i drugie. I teraz kwestia tego, ile tańszy bądź droższy będzie kredyt bez ubezpieczenia od tego z polisą. Może się okazać, że kredyt bez ubezpieczenia nie będzie się opłacać, wówczas albo musisz poszukać innego kredytu albo wziąć ubezpieczenie.
Osoby, które mają ocenę w BIK na pograniczu akceptowanym przez banki, są na pozycji przegranej. I raczej ucieszą się z tego, że jakikolwiek bank przyznał im kredyt. Negocjacje w ich przypadku niestety najczęściej skończą się fiaskiem, bo nie jest to dla banku wyczekiwany klient. Na drugim biegunie są osoby, które mają wysoką ocenę punktową w BIK i to one mogą sporo ugrać, negocjując warunki. Bank zdaje sobie sprawę, że taki klient otrzyma kredyt w każdej instytucji finansowej i będzie chciał go zatrzymać. Zatem opłaca się zbudować dobrą historię kredytową.
Skorzystanie z dodatkowych usług banku, to jedna z najprostszych odpowiedzi na pytanie: jak negocjować kredyt gotówkowy. Chęć założenia rachunku w banku i przelewanie wypłaty to realna szansa na obniżenie prowizji czy oprocentowania. Zanim jednak wysuniesz taką propozycję, sprawdź opłaty za konto w tym banku, by nie okazało się, że to jedna z najdroższych opcji na rynku.
Na koniec musisz pamiętać o tym, by bank idąc na ustępstwa, nie wydłużył okresu spłaty, dzięki czemu i tak zarobi co miał zarobić.
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…