Znaczenie historii kredytowej dla pożyczek krótkoterminowych

Biorąc pod uwagę opcję pożyczki (niezależnie od tego, czy krótko-, czy też długoterminowej), zawsze zaczynamy się nieco niepokoić tym, jaki wpływ na ostateczną decyzję pożyczkodawcy będzie mieć nasza historia kredytowa, określana potocznie jako BIK (od Banku Informacji Kredytowej).

Oczywiście obawy te są tym większe, im gorsza jest nasza sytuacja związana z terminowością spłaty poprzednio zaciąganych pożyczek i kredytów. Ale czy tak naprawdę musimy się tym rzeczywiście martwić? Tej kwestii przyjrzymy się nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego w ogóle ludzie biorą pożyczkę krótkoterminową?

No cóż, w życiu każdego z nas może przyjść taki moment, że potrzebujemy na gwałt gotówki – z różnych względów – w sumie stosunkowo niewielkiej, a już na pewno nie takiej, żeby trzeba było zaciągać z tego powodu ogromne zobowiązanie w postaci wieloletniego kredytu. W takim przypadku dostępnych rozwiązań jest dosyć sporo. Należą do nich między innymi:

  • Pożyczenie odpowiedniej sumy od znanej nam osoby o odpowiednim statusie majątkowym: rodzina, przyjaciel, ktoś z dalszego kręgu znajomych.
  • Zagranie w Lotto z nadzieją wygrania co najmniej piątki.
  • Odwiedzenie ulubionego kasyna online i zagranie w maszyny slotowe – opcja tym chętniej wybierana, im częściej kasyno oferuje bonus powitalny od pierwszej wpłaty, darmowe spiny na wybrane gry i tak dalej.
  • Napad z bronią w ręku lub kradzież.
  • Zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej.

Jak zapewne doskonale się zorientowałeś, z powyższej listy obejmującej pięć opcji, od razu trzy można odrzucić bez sekundy zawahania. Są one albo absolutnie karygodne (żeby nie powiedzieć wprost: „idiotyczne”) i gwarantują kłopoty natury prawnej, albo cechują się praktycznie zerową szansą na szybkie podreperowanie swoich finansów.

Z pozostałych dwóch możliwości jedna jest oparta o dość mało prawdopodobne założenie dysponowania odpowiednimi znajomościami w postaci majętnej osoby, która na dodatek chciałaby nas wspomóc. Rzeczywistość rzadko ma na tyle różowe barwy, że taka opcja okaże się dla Ciebie sensownym rozwiązaniem.

Pozostaje więc jeszcze jedna możliwość, która nie dość, że jest ostatnia na liście, to jeszcze tak naprawdę jako jedyna ma sens. I w tym momencie możemy przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanawiać się nad tym, czy nasza historia kredytowa nie okaże się w tym wypadku argumentem obracającym w pył nasze starania?

Kiepska historia kredytowa – i co dalej?

W tym momencie mamy dla Ciebie dobre wieści, które pośrednio wynikają z cech charakterystycznych pożyczki krótkoterminowej. Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest ona kredytem udzielanym na krótki czas (najczęściej do 30 dni) i na stosunkowo niewielką kwotę. A to oznacza, że firmy udzielające takich pożyczek nie przykładają aż tak wielkiej uwagi do historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Wychodzą bowiem z założenia, że jeśli osoba ubiegająca się o pożyczkę jest pełnoletnia, w dobrym zdrowiu, zdolna do pracy i zatrudniona na postawie umowy o pracę (a taki jest najczęściej profil typowego pożyczkobiorcy), to nie powinna mieć żadnych problemów ze spłatą kredytu na kwotę wynoszącą mniej więcej wysokość średniej pensji krajowej.

Krótko mówiąc, firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych nie dokonują tak drobiazgowej oceny ryzyka kredytowego, jak w przypadku kredytów na wiele lat (na przykład na zakup nieruchomości) i kwoty wieluset tysięcy złotych.

Co więcej – jeśli masz naprawdę mocno niekorzystną historię kredytową, to zaciąganie kolejnych pożyczek krótkoterminowych i następnie spłacanie ich w terminie, może znacząco poprawić Twoją pozycję pod tym względem. Inaczej mówiąc, wyczyścisz sobie nieco niekorzystny wizerunek w BIK i zyskasz trochę dodatnich punktów. A to może się okazać kluczową kwestią w momencie ubiegania się o poważny kredyt na wiele lat.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu