Zdolność pożyczkowa – jak ją wyliczyć?

Nowe mieszkanie lub wakacje – wszyscy wiemy jak trudno jest zebrać fundusze, aby móc zapewnić sobie i swojej rodzinie dobry wypoczynek oraz odpowiednie warunki mieszkalne. O ile wakacje są czymś, na co uda nam się dość szybko i w miarę łatwo zaoszczędzić, o tyle z pewnością na budowę domu czy kupno mieszkania nie odłożymy z comiesięcznej pensji. Z pomocą przychodzą nam liczne kredyty czy pożyczki przez internet. Z reguły jednak nie wiemy, czy możemy w ogóle wziąć kredyt lub chwilówkę i czy będzie nas stać na spłatę zadłużeń. Czym jest zatem zdolność pożyczkowa i w jaki sposób ją wyliczyć? Sprawdźcie!

Zdolność pożyczkowa – co to jest?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że może wziąć większy kredyt w banku lub ma możliwość podpisania pożyczki przez internet. Warunkiem są niestety liczne kryteria, które obowiązują nas przy braniu kredytów w bankach. Jednym z nich jest oczywiście zdolność pożyczkowa, czyli inaczej mówiąc wiarygodność klienta. Przede wszystkim, aby móc zaciągnąć kredyt, trzeba mieć stały dochód, najlepiej umowę o pracę oraz dość dobre zarobki. Jeżeli spełniamy wszystkie trzy kryteria, możemy być pewni, że otrzymamy upragnioną pożyczkę na dom czy wakacje. Zwykle jednak nie wszystko wygląda tak doskonale i musimy się nieco nagłowić, aby stać się osobą wiarygodną dla banku.

Badanie zdolności pożyczkowej

Zanim otrzymamy pożyczkę, zostaniemy dokładnie sprawdzeni przez bank. Z pewnością prześledzą naszą historię zatrudnienia oraz zarobków i obowiązkowo sprawdzą w BIK oraz KRD. Warto nie zalegać także z żadnymi spłatami oraz nie posiadać innych, mocno obciążających kredytów. Aby wziąć kredyt w banku, trzeba pracować minimum 3 miesiące na umowę o pracę na czas określony i pół roku na umowę o pracę na czas nieokreślony. W innym wypadku, możemy pożegnać się z pożyczką, ponieważ nie będziemy mieli odpowiedniej zdolności pożyczkowej.

Istnieją sytuacje oraz instytucje bankowe, które pozwalają na podpisanie pożyczki lub kredytu nawet hipotecznego, jeśli pracujemy na umowę o dzieło. Wtedy jednak musimy się wykazać minimum roczną ciągłością umów oraz podpisywać umowę z członkiem rodziny, który ma umowę o pracę oraz może pochwalić się odpowiednio wysokimi zarobkami.

Warto także zaznaczyć, że inną zdolność kredytową będziemy mieli w momencie, gdy będziemy brać mniejszy kredyt, np. na dowolny cel, a inną, gdy będziemy starać się o kredyt hipoteczny. Niestety, jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z faktem, że ciężej będzie go otrzymać.

Pożyczki przez internet a zdolność kredytowa

Jeśli nie zależy nam na dużym kredycie, np. kilkunastotysięcznym lub kilkudziesięciotysięcznym, możemy bez problemu zdecydować się na pożyczki przez internet, które wypadają nieco korzystniej od samego kredytu. Zaciąganie ich jest o wiele prostsze, ponieważ możemy wziąć niewielkie sumy pieniędzy na określony czas (np. na tydzień, miesiąc lub nawet dwa miesiące!) bez konieczności wykazywania zdolności pożyczkowej. Z pewnością unikniemy też wypełniania sporej ilości dokumentów, wystarczy tylko, że okażemy dowód osobisty i wypełnimy formularz przez internet. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możemy zapytać się o różnorodne informacje konsultantów w placówkach stacjonarnych.

Pożyczki przez internet są zatem idealnym rozwiązaniem dla studentów, ponieważ dzięki temu są oni w stanie wziąć nieco gotówki, a jak wiadomo, będą uczniem, nie posiadamy zbyt dużej – o ile w ogóle – zdolności kredytowej. Pożyczki dla studentów to świetne rozwiązanie dla tych, którzy akurat wstępują w dorosłe i samodzielne życie.

Jak wyliczyć zdolność pożyczkową?

W bardzo prosty sposób możemy także dowiedzieć się jaką dysponujemy zdolnością pożyczkową. Wystarczy udać się do określonej placówki bankowej i zapytać konsultanta. On z pewnością podpowie nam, jakie musimy dostarczyć dokumenty, aby móc wziąć kredyt. Warto wspomnieć, że wpłaty na nasze konto m.in. z programu 500 +, alimentów, stypendiów, rent na czas próbny i określony czy diet pracowniczych, nie są uwzględniane przez bank jako stałe dochody, które mogą wliczać się do badania zdolności kredytowej! Jeśli liczyliśmy na tego typu podliczenie naszych finansów, warto skorzystać z pożyczki przez internet.

Internetowy kalkulator zdolności pożyczkowych

Kolejnym, nieco szybszym, jednak może mniej rzetelnym sposobem, będzie sprawdzenie naszej zdolności kredytowej poprzez internetowe kalkulatory. Wystarczy wpisać w takim kalkulatorze dochód brutto, szacowane opłaty, m.in. za mieszkanie, składki ubezpieczeniowe, różne raty, pozostałe koszty i wcisnąć przycisk przeliczania. Na ekranie pojawi się przybliżona suma naszej zdolności kredytowej. Im więcej zarabiamy, tym będzie ona lepsza. Warto także pamiętać, że kredyt musimy podpisywać odpowiedzialnie, gdyż niezwykle łatwo możemy wpaść w spiralę zadłużenia, przez co o wiele trudniej będzie nam wyjść z długów i spłacić wszystkie należności bankowi. Pożyczki przez internet z pewnością są w tym wypadku rozsądniejszym rozwiązaniem.

Warto wspomnieć, że ucząc się oszczędzania i odpowiedniego gospodarowania pieniędzy jesteśmy w stanie w najprostszy sposób zwiększyć naszą zdolność pożyczkową. Kredyt, brany w dowolnym banku lub pożyczka przez internet, będą wtedy o wiele niższe i z pewnością korzystniejsze dla nas, a my będziemy mogli spać spokojnie i nie będziemy musieli martwić się o nasze finanse!

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu