Założenie rachunku w banku jest szybkie, przyjemne, a konsultanci bardzo pomocni i życzliwi, oferują pakiety dodatkowych usług, oczywiście wszystko w promocji, bez opłat przez trzy, sześć a może i nawet przez rok! Ale gdy już chcesz zamknąć konto, tembr głosu konsultanta się zmienia i okazuje się, że może nie być to wcale takie proste! Cóż trzeba było przeczytać wcześniej cały regulamin, nim myszka kliknęła akceptuję warunki umowy i regulaminu. I żeby było łatwiej, to co bank to inne zasady zamykania konta, czyli jednym słowem każdy bank kurczowo chce zatrzymać klienta, a nuż nie będzie wiedział jak to zrobić i zrezygnuje, a opłaty lecą, bo darmowych kont dawno nie ma! Jak zamknąć konto w banku?
Kilka kont bankowych zżera Twoje dochody, a może po prostu masz już dość wysokich opłat za prowadzenie rachunku i przyglądania się jak nagradzani są tylko nowi klienci? A może komornik zajął konto i chcesz je zamknąć? Polacy zdecydowanie za rzadko zamykają konta, szukając tańszych rozwiązań. Przywiązani do rachunku bankowego jak do małżonka, tkwią przez lata w nieopłacalnym układzie z bankiem. A zamknięcie konta, choć może wymagać trochę zachodu, bywa bardzo opłacalne! Zamknięcie nieużywanych kont, ułatwia zapanowanie nad finansami i wprowadza w nie ład i porządek. Rachunek zajęty przez komornika również możesz zamknąć.
Co bank to inne zasady, ogólnie jest kilka możliwości:
Najpowszechniejszym i najmilej widzianym przez banki sposobem na to jak zamknąć konto jest wizyta w oddziale. W niektórych bankach mamy tylko taką opcję, ewentualnie wysłanie pisma pocztą.
Zdecydowanie łatwiej zamknąć konto w bankach internetowych, które są nieco bardziej ludzkie i umożliwiają skorzystanie z serwisu transakcyjnego. Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję i rachunek zostanie zamknięty.
W mBanku zamkniesz konto zarówno w serwisie transakcyjnym, telefonicznie, listownie jak i w oddziale.
Na utrudnienia w zamknięciu konta natkniesz się jeśli masz rachunek w ING Banku Ślaskim. Choć możesz już zamknąć konto natychmiastowo, to zrobisz to wyłącznie w oddziale bądź listownie. Jeszcze jakiś czas temu, jeśli chciałbyś zrezygnować listownie, pismo wymagało notarialnego potwierdzenie. Dziś już nie ma takiej konieczności.
Kolejny bank, PKO BP, również przyjmuje rezygnacje wyłącznie w postaci pisma wysłanego pocztą bądź w okienku bankowym. Nie ma innej drogi.
W Alior Banku konto zamkniesz korzystając z wszystkich wymienianych wcześniej możliwości: telefonicznie, listownie, w serwisie transakcyjnym bądź oddziale.
Standardowy czas wypowiedzenia to 30 dni, nieliczne banki mają krótszy okres wypowiedzenia przy zamykaniu rachunku, wynoszący 14 dni. A bardzo rzadko można zamknąć konto od ręki. A więc samo złożenie dyspozycji nie oznacza, że konto będzie zamknięte jeszcze tego samego dnia. Aby sprawdzić okres wypowiedzenia, musisz zajrzeć do umowy i regulaminu.
Banki zazwyczaj nie pobierają opłaty za zamknięcie konta, ale może się tak zdarzyć w kilku przypadkach. Jeśli otworzyłeś konto na warunkach promocyjnych i zobowiązałeś się do posiadania konta przez określony czas, to rezygnacja z pewnością będzie Cię kosztowała. I tu musisz zajrzeć do tabeli opłat i prowizji, by dowiedzieć się jaka kwota w ramach opłaty za zerwanie umowy musi pozostać na koncie. Kara za rozwiązaniem umowy wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.
Opłata za zamknięcie konta może być również naliczona, gdy nie korzystałeś z warunków promocyjnych. Taki zapis widniejący w regulaminie, oznacza dla Ciebie jedno, dodatkowe koszty związane z zamknięciem konta. Lepiej nie mieć długów wobec banku, wisząc w Bankowym Rejestrze Dłużników, dlatego sprawdź to przed złożeniem dyspozycji.
Gdy już wiesz, jak zamknąć konto w banku, pozostaje jeszcze kilka kwestii:
Tych kilka kwestii należy załatwić przez zamknięciem rachunku, w dniu złożenia dyspozycji. Natomiast wyciąg z rachunku pobierzesz jeszcze przez cały okres wypowiedzenia.
Rezygnacja za pośrednictwem poczty jest wygodna, szczególnie jeśli placówka banku nie jest w pobliżu. Banki udostępniają formularze, ale jest jedna ważna kwestia, czyli Twój podpis. Musisz złożyć taki sam podpis, jak przy zawieraniu umowy. Jeśli było to wiele lat temu, to jest ryzyko, że go nie powtórzysz. Wówczas może lepiej dla pewności udać się do oddziału.
Część banków niestety nie ułatwia klientom zamknięcia konta. Mało informacji na ten temat na stronie i szansa, że klient jednak pozostanie! Jeśli chcesz zmienić konto, nie daj się zbyć! Szukaj informacji jak zamknąć konto w banku, w którym masz rachunek i działaj!
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…