Weryfikacja tożsamości

Weryfikacja tożsamości online – jak wygląda identyfikacja Twojej tożsamości?

Instytucje finansowe muszą weryfikować tożsamość swoich klientów ze względów prawnych i dla ich bezpieczeństwa. Inaczej byłaby możliwość np. zaciągnięcia kredytu na nieupoważnioną osobę, a to wiązałoby się z szeregiem problemów – zarówno dla banku, jak i dla niespodziewającego się niczego „pożyczkobiorcy”. Właśnie dlatego powstały metody identyfikacji tożsamości. Dowiedz się, do czego służą, jak działają i jak wygląda identyfikacja online. Zapraszamy do lektury!

Weryfikacja tożsamości – co to takiego? Jak działa potwierdzenie tożsamości?

Weryfikacja tożsamości to procedura, podczas której sprawdzane jest, czy dana osoba jest tą, za kogo się podaje. Przez wiele lat identyfikacja ludzi polegała na przedstawianiu dokumentów i ich sprawdzaniu – głównie dowodu tożsamości albo paszportu. Obecnie jednak nowoczesne technologie oferują szereg możliwości na łatwiejszą i szybszą weryfikację online.

Weryfikację tożsamości należy przeprowadzić w różnych sytuacjach, głównie w momencie, kiedy podpisuje się różne umowy – zwiększa to pewność, że dany dokument zawierany jest z konkretną osobą, która przyjmuje wszelkie prawa i obowiązki z tym związane.

Warto wiedzieć, że konieczność weryfikowania klientów różnych instytucji finansowych określa artykuł 37 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z 1 marca, 2018 roku.

Identyfikacja tożsamości przeprowadzana się podczas m.in. podpisywania umów z instytucjami finansowymi, podpisywania abonamentów usług telekomunikacyjnych, kupna nieruchomości, otwierania konta, wypłacania pieniędzy, kontroli policji, podróży za granicę, zdobywania certyfikatów czy nawet kupna alkoholu, papierosów i napojów energetycznych!

W każdej z tych sytuacji weryfikacja tożsamości może być przeprowadzona z pomocą dowodu tożsamości. Jeśli jednak korzysta się z danej usługi online, np. do podpisania umowy, wymagane są różnego rodzaju aplikacje i systemy dostarczane przez różnych dostawców, które zajmują się potwierdzeniem tożsamości danego użytkownika. Jednym z nich jest profil zaufany – można go założyć, mając konto w banku – wtedy następuje integracja z naszymi usługami finansowymi. Możemy także udać się do odpowiedniego urzędu.

Możliwość identyfikacji online – dlaczego potwierdzenie zgodności danych jest tak ważne dla instytucji finansowych?

Weryfikacja tożsamości jest istotna przede wszystkim, gdy przychodzi do podpisywania umów, np. z bankiem. Jeśliby jej nie było, każdy mógłby wziąć kredyt czy inne zobowiązanie finansowe na kogoś bliskiego albo obcego bez jego zgody. Właśnie dlatego instytucje finansowe dbają o to, aby weryfikować swoich klientów. Robią to na różne sposoby. Stacjonarnie, czyli w placówce banku bądź firmy pożyczkowej, identyfikuje się tożsamość osób poprzez dowód tożsamości albo paszport.

Inaczej jest, jeśli trzeba podpisać umowę przez internet – czy to w celu otworzenia konta, wzięcia pożyczki czy innego rodzaju zobowiązania. W takiej sytuacji identyfikacja użytkownika musi przebiegać online. Są na to sposoby, które pozwalają na podpisaniu umowy z bankiem, mimo tego, że konsultant nie ma możliwości bezpośrednio zobaczyć klienta. Znacząco zmniejsza to szansę na podpisanie umowy na czyjeś dane bez wiedzy tej osoby.

Metody weryfikacji tożsamości klientów instytucji finansowych online. Jak przebiega weryfikacja tożsamości online?

Metody weryfikacji tożsamości są różnorodne, ale każda z nich ma takie samo zadanie. Najczęściej opierają się one na potwierdzeniu danych podanych przez użytkownika we wniosku, a tymi przypisanymi do jego konta. Warto wiedzieć, że współpracowanie z konsultantem i przekazywanie mu potrzebnych informacji pozwala zwiększyć szansę na szybkie otrzymanie kredytu czy potwierdzenie wniosku.

Jakie są cyfrowe usługi identyfikacji tożsamości?

Do najczęściej używanych metod weryfikacji tożsamości online zalicza się:

  • przelew weryfikacyjny – ta metoda jest najczęściej stosowana do zweryfikowania konta klienta. Taki przelew zazwyczaj jest na symboliczną sumę, np. złotówkę lub mniej. W tym przypadku warto jednak pamiętać, aby nie wysyłać pieniędzy do niesprawdzonych firm;
  • fotoweryfikacja – w przypadku tej metody należy wykorzystać aplikację bankową i aparat w telefonie. Przy użyciu tych dwóch elementów trzeba zrobić zdjęcia swoich dokumentów, najczęściej dowodu oraz twarzy. Taki sposób weryfikacji używany jest najczęściej do zakładania konta. Nasze dane możemy tak potwierdzać w przypadku kredytów i pożyczek.
  • kontomatik – to specjalny program, który działa zgodnie z przepisami RODO oraz dyrektywą PSD2. Automatycznie pobiera dane z konta bankowego, na którym zaloguje się użytkownik przy użyciu aplikacji. Program spełnia najwyższe standardy i pobiera niezbędne dane. Kontomatik pozwala na szybką weryfikację bez wychodzenia z domu! Spełnia on najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jest to więc opcja dopasowana do potrzeb wielu klientów;
  • instantor – alternatywa dla programu kontomatik. Działa na tej samej zasadzie. Pobiera dane z bankowości internetowej, imię i nazwisko, numer PESEL oraz podstawowe informacje o użytkowniku. Pozwala to na szybką weryfikację Twojej tożsamości;
  • wideorozmowa weryfikacyjna – ten sposób polega na połączeniu się z pracownikiem banku. Podczas rozmowy należy pokazać dokumenty oraz poprawnie odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej osoby, np. nazwisko panieńskie matki. Rozmowa wideo pozwala na porównanie danych i upewnienie się w czasie rzeczywistym, czy ma się do czynienia z daną osobą. Jest to jednak z procedur weryfikacji (identyfikacji elektronicznej), która sprawdza wymagane dokumenty np. w przypadku chęci podpisania umowy kredytowej czy leasingowej.

Czy dokument tożsamości wystarczy do weryfikacji?

Do weryfikacji wystarczy nasz dowód osobisty. Dostępne w nim informacje oraz zdjęcie to dane, które są potrzebne do zidentyfikowania użytkownika – czy to w banku, na przejściu granicznym, sklepie czy przez policję. Stopień weryfikacji zależy od zaawansowania sytuacji. W niektórych przypadkach ważna będzie jedynie data urodzenia, np. jak przy zakupie alkoholu, papierosów czy energetyków. Za to podczas brania pożyczki czy kredytu, konsultant banku czy firmy pożyczkowej dokładnie sprawdzi dane i wypyta o szczegóły, np. o adres zamieszkania, nazwisko panieńskie matki itp.

Kiedy weryfikowana jest tożsamość klienta?

Weryfikacja tożsamości klienta jest wykonywana przy zawieraniu każdej umowy. Najczęściej dzieje się to po wypełnieniu całego wniosku – w ramach akceptacji dokumentów. Warto wiedzieć, że nie za każdym razem jest weryfikowana tożsamość. W wielu przypadkach, po pierwszej identyfikacji, już tego procesu nie trzeba powtarzać, np. po założeniu konta w banku w wersji online. Za to dzięki rachunkowi bankowemu można stworzyć profil zaufany, który sprawdza się w wielu sytuacjach, np. do rozliczenia PIT, podpisania umowy przez internet czy potwierdzenia tożsamości.

Czy można założyć rachunek bankowy bez weryfikacji tożsamości?

Założenia rachunku bankowego anonimowo nie jest możliwe, dlatego zawsze trzeba taki proces potwierdzić poprzez weryfikacje tożsamości. Banki zawsze sprawdzają swoich klientów, dlatego dbają o to, aby nikt bez dowodu nie posiadał u nich konta – to utrudniłoby identyfikację osoby i mogłoby spowodować problemy, np. przy przelewach, kredytach itp.

Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba mieć dowodu, żeby założyć konto. Może to być paszport czy karta pobytu. Ważne, żeby dokument był aktualny. Bez tego nie da się potwierdzić tożsamości i założyć konta.

Obecnie coraz popularniejsze jest także korzystanie z aplikacji mObywatel, która pozwala na przechowywanie dowodu tożsamości w formie elektronicznej w telefonie. W ten sposób można się identyfikować zamiast tradycyjnego podawania plastikowego dokumentu.

Jeżeli szukasz korzystnej oferty konta osobistego, koniecznie zapoznaj się z prowadzonym przez nas rankingiem! W ERPPolska możesz przyjrzeć się wszystkim parametrom kont osobistych i wybrać to, które uznasz za najlepsze!

Czy ktoś może skorzystać z kradzionej tożsamości w banku?

Jeśli dojdzie do kradzieży tożsamości, złodziej może skorzystać z danych ofiary i np. wziąć na nią kredyt. W tej sytuacji bank nie jest odpowiedzialny za sytuację. Taką sprawę należy jak najszybciej zgłosić na policję i zablokować dowód – umożliwi to pracownikom banku nie tylko zablokowanie wniosku, lecz także ułatwi złapanie przestępcy, jeśli ten będzie próbował zdobyć pieniądze na ukradziony dowód.

Technologie wspomagające proces identyfikacji tożsamości

Rozwój technologii pomaga w wielu dziedzinach życia, w tym w identyfikacji tożsamości. Do tego celu coraz częściej wykorzystywane są rozwiązania kryptograficzne. Dzięki temu dane wprowadzane przez użytkowników są w pełni szyfrowane, a co za tym idzie – bezpiecznie przechowywane w bazach danych firm.

Na rynku dostępne są również inne technologie, które zaczynają wspierać proces identyfikacji tożsamości. Jedną z nich jest blockchain, który umożliwia systemowi błyskawicznie sprawdzać poprawność informacji podanych przed użytkownika. Jednak jest to dopiero przyszłość, a na ten moment w większości banków i innych instytucji finansowych wykorzystuje się opisane powyżej metody.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Ania

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu