Sesje Elixir- kiedy pożyczka wpłynie na konto?

Dlaczego przelew idzie tak długo? Kiedy pożyczka dotrze na konto? Zniecierpliwieni klienci firm pozabankowych, często w nerwowej atmosferze co kilka minut sprawdzają stan konta, w międzyczasie dzwoniąc do firmy pożyczkowej. Dlaczego pożyczka nie została jeszcze przelana? Ile to potrwa? Rodzą się pytania i wątpliwości, czy aby na pewno przelew dojdzie? Może konieczne jest podpisanie umowy chwilówki wysłanej do domu i dopiero firma wyśle pieniądze? Czarne scenariusze wypływają z niewiedzy, a można sobie oszczędzić nerwów, zaoszczędzić na telefonie i zająć się czymś przyjemniejszym niż sprawdzanie konta co kilka minut. Na to, kiedy przelew zostanie zaksięgowany na naszym koncie, mają wpływ sesje Elixir. Wystarczy sprawdzić, w jakich godzinach bank X (firmy pożyczkowej) i bank Y (nasz) realizują przelewy przychodzące i wychodzące. Schemat jest prosty, a i z pomocą przychodzi internet.

Elixir – najczęściej kojarzony z magiczną substancją

Choć Elixir nie jest magiczną substancją, to dla wielu jest czarną magią. Nie wspominając już o tym, czym są sesje Elixir. Warto im się dłużej przyjrzeć, poznać godziny sesji wychodzących i przychodzących naszego banku i sesje Elixir Krajowej Izby Rozliczeń. A później tylko sprawdzić sesje przychodzące banku, do którego zamierzasz wysłać przelew bądź sesje wychodzące, czyli kiedy pożyczka została wysłana. Znajomość tego, jak działa międzybankowy system rozliczeń przydaje się w różnych sytuacjach, nie tylko gdy nerwowo czekasz na przelew pożyczki na konto. Ale również przy płaceniu rachunków, spłacie chwilówek, rat kredytów czy płatności za zakupy w internecie tradycyjnym przelewem.

Co to jest Elixir?

Jest to elektroniczny system do wymiany informacji pomiędzy bankami. W 1994 roku Elixir został powołany do życia przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która wyznacza sesje Elixir. Banki nie muszą się jednak trzymać sztywno tych sesji, a ustalają swoje godziny. Do chwili obecnej Elixir pozostaje pod kontrolą Krajowej Izby Rozliczeniowej, czyli wszystko odbywa się przy jej udziale, z  wykorzystaniem rachunków Narodowego Banku Polskiego. Zatem przelew nie idzie bezpośrednio na rachunek odbiorcy, ale musi przejść przez NBP. Niestety wydłuża to czas oczekiwania pożyczki na konto, ale nie da się tego uniknąć. Szybszą opcją jest przelew ekspresowy lub skorzystanie z BlueCash.

Sesje Eliksir Krajowej Izby Rozliczeniowej

Każdego dnia roboczego realizowane są trzy sesje Elixir, wyjątkiem jest ostatni dzień roku, gdyż nie ma ostatniej sesji. Największym problemem jest nierozliczanie przelewów w weekendy. Elixir zamiera w soboty, niedziele i dni wolne od pracy. Na pieniądze wysłane zwykłym przelewem trzeba będzie zaczekać do najbliższego dnia roboczego.

Sesje Eliksir ustalone przez KIR odbywają się w godzinach:

  • poranna (10.30- 11.00)- żeby przelew został przyjęty w tej sesji, bank musi złożyć dyspozycje od 16.00 dnia poprzedniego do 9.30;
  • popołudniowa (14.30-15.00)- zlecenia od banków przyjmowane są od 9.30 do 13.30;
  • wieczorna (17.00-17.30)- w tą sesję wchodzą przelewy zlecone przez bank od godziny 13.30 do 16.00.

Sesje Elixir w bankach

Gdyby w bankach sesje Elixir były realizowane w tych samych godzinach, które ustaliła Krajowa Izba Rozliczeniowa, określenie czasu, kiedy przelew wpłynie na konto, byłoby proste A klient nie zastanawiałby się dlaczego pożyczka na rower, remont, wakacje czy inne wydatki jeszcze nie wpłynęła na konto. Każdy bank ustala swoje godziny sesji przychodzących i wychodzących. Najczęściej czas na złożenie przelewu jest krótszy. W niektórych bankach, klienci, którzy chcą zdążyć na sesję poranną, muszą złożyć zlecenie do 6 rano. W wielu bankach do 8 rano, tylko nieliczne dają klientom więcej czasu. Zaś sesje przychodzące są księgowane z opóźnieniem.

Krok po kroku, jak sprawdzić czas otrzymania pożyczki na konto

Konieczny będzie dostęp do internetu. Można to zrobić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy. Musisz sprawdzić:

  1. godziny sesji wychodzących w banku, z którego wysłana została pożyczka (czyli sprawdzamy, w której sesji przelew zostanie wysłany do NBP);
  2. w jakich godzinach będzie najbliższa sesja KIR, następująca po sesji banku, z którego wyszedł przelew;
  3. przed którą sesją przychodzącą naszego banku NBP rozliczyło przelew.

Przelew w zależności od tego kiedy został wysłany, może wędrować od kilku godzin do kilku dni- jeśli został zrealizowany przykładowo w piątek popołudniu bądź wieczorem.

Pomocne w określeniu czasu otrzymania przelewu, są strony internetowe, które za nas obliczą, w której sesji Elixir przelew zostanie zaksięgowany.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu