Chcąc sfinansować zakup nieruchomości z pomocą banku, trzeba uzbroić się w cierpliwość i punkt po punkcie spełniać wszystkie jego wymagania. O jakie dokumenty z pewnością poproszą pracownicy banku? Sprawdzamy, z jakimi formalnościami muszą zmierzyć się potencjalni kredytobiorcy.
Banki – na podstawie ustawy Prawo bankowe – mają obowiązek zbadać zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Inaczej mówiąc, muszą określić, czy będzie ona w stanie spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny. Pracownicy banku mogą ocenić zdolność, dysponując informacjami o wysokości dochodów klienta. Jednym z pierwszych załączników do wniosku o kredyt hipoteczny są zatem dokumenty obrazujące aktualną sytuację finansową kredytobiorcy. Osoby, które:
Czasem bank może wymagać również innych dokumentów. Należą do nich m.in. wyciągi z rachunku bankowego i PIT-37 za dwa ostatnie lata.
O kredyt na zakup nieruchomości z powodzeniem mogą starać się również osoby wykonujące pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne, np. zlecenie czy umowę o dzieło. W przypadku tej grupy klientów znaczenie ma nie tylko wysokość uzyskiwanych dochodów, ale również ciągłość zatrudnienia – banki wymagają dostarczenia dokumentu, w którym zleceniodawca zobowiąże się przedłużać umowy.
Zaświadczenia od pracodawcy i z urzędów obrazują sytuację finansową klienta i weryfikują to, czy podoła on spłacie zaciągniętego zobowiązania. Ponieważ kredyt hipoteczny zawsze jest udzielany pod zastaw kupowanej z jego udziałem nieruchomości, to bank wymaga także dostarczenia dokumentów jej dotyczących. W zależności od tego, czy jest to nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też wtórnego, do wniosku należy dołączyć:
Na podstawie przedstawionych dokumentów analitycy banku będą w stanie ocenić, czy hipoteka ustanowiona na nieruchomości na rzecz banku w dostateczny sposób zabezpieczy jego interesy.
Gromadzenie załączników do wniosku o kredyt hipoteczny to jeden z końcowych etapów ubiegania się o udział banku w sfinansowaniu zakupu nieruchomości. Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej? W tym pomagają doradcy kredytowi. Po zapoznaniu się z aktualną sytuacją finansową klienta, mogą oni podpowiedzieć, w jaki sposób poprawić zdolność kredytową. Do najpopularniejszych sposobów należą:
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, a to z kolei powoduje, że nawet drobne różnice w wysokości prowizji czy marży mogą oznaczać duże oszczędności. Dobry doradca ustali potrzeby i oczekiwania finansowe klienta, a dopiero w następnym kroku przeanalizuje aktualne oferty banków.
Doradcy finansowi, którzy specjalizują się w kredytach hipotecznych, nie tylko są doskonale zorientowani w ofertach kredytów, ale mogą również przeprowadzić klienta przez cały proces ubiegania się o środki na zakup mieszkania lub domu. Ich usługi to sposób zarówno na oszczędność czasu, jak i pieniędzy – od formalnej strony do zaciągnięcia kredytu hipotecznego można przygotować się bez wędrówek od banku do banku.
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…