Porady

Podatek CIT – czym jest i kogo obowiązuje?

CIT to rodzaj podatku, do którego składania zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe. Ale nie tylko największe podmioty gospodarcze płacą podatek CIT.

Chcesz wiedzieć, jak obliczyć podatek od dochodu spółek? Czym jest podatek CIT? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest CIT?

CIT (z ang. Corporate Income Tax) to podatek dochodowy od osób prawnych, którego odpowiednik dla osób fizycznych stanowi popularny PIT. Do jego składania zobowiązane są m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Gdy tylko spółka zamknie rok podatkowy, ma obowiązek złożyć stosowny formularz do 31 marca danego roku.

Stawki podatkowe

W 2019 roku zredukowano stawkę dla podmiotów rozliczających się na podstawie CIT. Wynosi ona obecnie 9% dla mniejszych podmiotów, czyli spółek, które w ubiegłym roku rozliczeniowym uzyskały przychód mniejszy niż 2 mln euro. Ze stawki tej skorzystają również podmioty, które dopiero rozpoczęły działalność, ponieważ przez pierwszy rok działalności obowiązuje je preferencyjna stawka. Należy przy tym pamiętać, że wartość ta nie dotyczy zysków kapitałowych. Kwotę przychodu w euro przelicza się na złotówki na podstawie średniego kursu NBP z pierwszego roboczego dnia października z poprzedniego roku podatkowego. Po przekroczeniu wskazanej stawki podatnik jest zobowiązany do zapłaty 19% podatku.

Co istotne, kwalifikacja do podatku na poziomie 9% obejmuje również bieżący rok. Co to oznacza? Otóż podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki wynoszącej 9% nie może przekroczyć wspomnianych 2 mln euro przychodu za rok ubiegły. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Nie może on bowiem równocześnie przekroczyć w bieżącym roku przychodów w kwocie 1,2 mln euro.

Koszty i przychody przy rozliczaniu CIT

Dochód (tj. przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania) ulega opodatkowaniu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy sam przychód podlega opodatkowaniu i w takich przypadkach nie można uwzględniać w rozliczeniach poniesionych kosztów.

Interesujące jest, że w ustawie nie ma dokładnych informacji dotyczących konkretnych wydatków, które można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Wiadomo tylko, że do kosztów można „wrzucić” wszystkie wydatki poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, a także w celu osiągnięcia przychodów. W sytuacji, gdy koszty te zostały poniesione w obcej walucie, to przelicznik stanowi średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego roboczego dnia poprzedzającego dzień poniesienia owego kosztu.

Kto płaci CIT, a kto jest z niego zwolniony?

Płatnikami podatku są osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Istnieją też podmioty, które są zwolnione z płacenia CIT. Należą do nich m.in. Skarb Państwa, NBP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednostki budżetowe, ZUS, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz wiele innych podmiotów wymienionych w stosownej ustawie.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

3 tygodnie temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

3 tygodnie temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

3 tygodnie temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

3 tygodnie temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

3 tygodnie temu

Karta debetowa – jak z niej korzystać i jak działa? Różnice między kartą kredytową debetową

Karta debetowa to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kart. Używana jest do płatności za różne…

3 tygodnie temu