Osoby, które muszą same ponosić koszty związane ze studiowaniem bądź otrzymujące od rodziców wsparcie finansowe, które nie wystarcza na utrzymanie, mogą starać się o kredyt studencki. Nie bez przyczyny, mówi się biedny jak student. Wydatki związane z edukacją pomaturalną nie są małe, a zwykła pożyczka studencka bywa niewystarczająca. W dobrej sytuacji są osoby, które mieszkają w dużych miastach, blisko mają uczelnie, na której chcą kontynuować naukę. Odpada wówczas jeden z największych wydatków, czyli opłat za wynajem pokoju, mieszkania i kosztów samodzielnego życia. Wniosek o kredyt studencki można już składać, a starać się mogą o niego zarówno osoby, które już studiują, jak i świeżo przyjęci uczniowie. Do kiedy można składać wnioski, w jakich bankach, jak wygląda wypłata i spłata kredytu? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dalej.
W tym roku studenci mają czas do 20 października, by złożyć wniosek o kredyt. Nie poleca się czekać z formalnościami na ostatnią chwilę. Choć kredytu udzielają banki komercyjne, to formalności, których trzeba dopełnić, trochę jest. Dlatego, jeśli zamierzasz wesprzeć się kredytem w trakcie studiów, to najwyższy czas, by udać się do banku. Jeśli bank odrzuci wniosek, można złożyć kolejny w innym banku do 30 listopada.
O kredyt studencki można starać się w czterech bankach. Są to:
Kredyt studencki ma stanowić pomoc dla osób z biedniejszych rodzin, by miały one równe szanse edukacyjne. Jednym z głównych kryteriów otrzymania pozytywnej decyzji, jest dochód na członka rodziny. W roku 2018/2019 dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 2500 zł netto. Z taniego kredytu skorzystać mogą studenci, którzy rozpoczęli naukę w szkole wyższej przed 25. rokiem życia oraz doktoranci zaczynający studia bądź będący w ich trakcie.
Aby nie biegać po kilka razy do banku, lepiej skompletować wcześniej wszystkie niezbędne dokumenty. Potrzebne jest:
Bank wymaga poręczenia kredytu. Najczęściej poręczycielem jest rodzic bądź inny członek rodziny. Jeśli student nie ma poręczyciela, może wystąpić o poręczenie do Banku Gospodarstwa Krajowego albo do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W obecnym roku akademickim BGK poręcza kredyty:
Jeśli zaś chodzi o poręczenie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to starać się o nie mogą studenci zamieszkujący na wsiach. 100% poręczenia otrzymają osoby, których dochód na osobę nie przekracza 1000 zł.
Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku, od października do czerwca. Każda zmiana w życiu studenta, zawieszenie, urlop dziekański, niezaliczenie semestru powinna być zgłoszona do banku. Kredyt wypłacany jest w najbliższym roku akademickim w trzech kwotach:
Wypełniając wniosek o kredyt studencki, należy podać kwotę.
Kredyt studencki spłacany jest w dwa lata po ukończeniu nauki. W tym czasie absolwent musi zadbać o znalezienie dobrej pracy. Opłaca się też osiągać dobre wyniki w nauce. Najlepsi studenci na roku nie muszą spłacać kredytu albo w części, albo nawet w całości.
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…