Jakie zalety mają pożyczki społecznościowe?

Pożyczanie pieniędzy poza instytucjami finansowymi ma długą tradycję. Gdy tylko pojawił się pieniądz, jedni pożyczali drugim, pobierając od tego stosowne wynagrodzenie. Obecnie pożyczki społecznościowe są o wiele bezpieczniejsze, ze względu na podpisywaną umowę. Chroni ona zarówno inwestora jak i pożyczającego. Ten rodzaj pożyczek ma wiele zalet, ale wciąż nie są tak popularne, jak kredyty bankowe i pożyczki pozabankowe. W innych krajach zainteresowanie nimi jest większe, dlaczego my wciąż obawiamy pożyczek społecznościowych? Co zyskujesz decydując się na te formę pożyczki?

Bez zdolności kredytowej?

Niektórzy utożsamiają pożyczki społecznościowe z osobami bez zdolności kredytowej. Być może same portale, które pośredniczą pomiędzy inwestorami a zainteresowanymi pożyczką są temu winne. W opiniach na niektórych portalach tego typu, można przeczytać, nie mam zdolności kredytowej, a tu dostałam pożyczkę! Czy więc faktycznie pożyczki społecznościowe są łatwo dostępne dla osób bez zdolności kredytowej? Nie do końca tak jest. Który inwestor chętnie odda swoje pieniądze w ręce osoby, która nie ma zdolności kredytowej? Znalezienie inwestorów wcale nie jest łatwe przy pierwszej złożonej ofercie, w oparciu o podstawową weryfikację. Co innego, gdy wyrazisz zgodę na sprawdzenie BIK, BIG-ów i załączysz dokumenty potwierdzające dochody. Pożyczki społecznościowe są dla wszystkich, brak zdolności w banku nie jest przeszkodą w otrzymaniu pożyczki społecznościowej, choć niełatwo będzie przekonać do siebie inwestorów.

Minimum formalności na wstępie

Pierwszym krokiem jest rejestracja konta na jednym z portali. Zazwyczaj trwa to kilka minut, jeśli masz pod ręką telefon i dowód osobisty. Weryfikacja podstawowa polega na potwierdzeniu tożsamości, sprawdzeniu czy podany nr telefonu należy do Ciebie i załączeniu zazwyczaj skanu dokumentu tożsamości. Minimum formalności i załatwienie wszystkiego online to jedna z głównych zalet pożyczek społecznościowych.

A jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie inwestorów, przejdź przez weryfikację dodatkową. Obejmuje ona od kilku do kilkunastu różnych elementów, przykładem:

  • przesłanie zdjęcia twarzy (porównywane z tym w dowodzie),
  • załączenie rachunków (porównanie adresu z rachunku z tym podanym w trakcie rejestracji),
  • złożysz podpis na oświadczeniu, że nie toczy się wobec Ciebie żadne postępowanie egzekucyjne, windykacyjne itd.,
  • zgodzisz się na sprawdzenie BIK i BIG-ów.

Niektóre czynności wykonasz szybko, zaraz po weryfikacji podstawowej. Bo zdjęcie twarzy czy podpisanie oświadczenia i zeskanowanie go, nie zajmuje dużo czasu. A weryfikacja dodatkowa ma duży wpływ na znalezienie inwestorów.

Nie potrzebujesz zastawu, poręczenia, nie podpisujesz weksla

Pożyczki społecznościowe dla osób prywatnych nie wiążą się z koniecznością posiadania zastawu, poręczyciela czy podpisaniem weksla. O ile weksel nie rodzi problemów, to z zastawem czy poręczeniem nie jest już tak łatwo. Poręczenie pożyczki wiąże się z obowiązkami i nie zawsze w otoczeniu jest osoba, która zdeklaruje się do spłaty kredytu, gdyby pożyczkobiorca przestał spłacać raty. Pożyczki społecznościowe opiewają na kwoty od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy maksymalnie, najczęściej są to jednak niewielkie kwoty, dlatego nie jest wymagany zastaw czy poręczenie.

Płacisz za pożyczkę ile chcesz, ale zazwyczaj nie mniej niż 10%

Pożyczki społecznościowe są często tańszym rozwiązaniem niż pożyczki od firm pozabankowych. A jeśli chodzi o porównanie ich z kredytami bankowymi, to tu musisz dokładnie przeliczyć, co opłaca Ci się bardziej. Pożyczka społecznościowa może być tańsza od kredytu bankowego, wiele zależy od Twojej zdolności kredytowej i warunków zaproponowanych przez bank. Portale pośredniczące pomiędzy inwestorami a zainteresowanymi pożyczką, określają zazwyczaj minimalną wartość oprocentowania i najczęściej nie jest to mniej niż 10%. I trzeba zapłacić jeszcze opłatę serwisową oraz ponieść koszty weryfikacji dodatkowej. Ponadto, naliczana może być również opłata przygotowawcza. A i chcąc skusić inwestorów, możesz zaproponować bonus w postaci dodatkowej kwoty.

Wygodne i bezpieczne pożyczki społecznościowe- co jeszcze przemawia za?

Oprócz tego, że skierowane są do wszystkich zainteresowanych pożyczką, formalności załatwiane są przez internet, są tanie, to pożyczki społecznościowe mają jeszcze inne zalety. A wśród nich:

  • są to pożyczki na dowolny cel,
  • możliwość negocjacji spłaty (dopasowanie rat do dochodów),
  • opcja przedłużenia okresu spłaty w razie problemów,
  • bezpieczeństwo (podpisywana jest umowa),
  • bez zaświadczeń o zarobkach (chyba, że zdecydujesz się na załączenie dokumentu, ale nie jest konieczny),
  • proste metody zwiększenia wiarygodności,
  • wysokie kwoty dostępne dla osób, które spłaciły terminowo przynajmniej jedną pożyczkę.

Pożyczki społecznościowe są tanie, dostępne online, z atrakcyjnym oprocentowaniem. A jednak częściej pukamy do banku czy do firmy pozabankowej. Bo wciąż pożyczki społecznościowe przegrywają z czasem. Niestety, ale pożyczki społecznościowej nie dostaniesz od ręki w pięć minut.

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…

7 miesięcy temu

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

8 miesięcy temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

8 miesięcy temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

8 miesięcy temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

8 miesięcy temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

8 miesięcy temu