Ile kosztuje monit w firmie pożyczkowej?

Monit to sygnał, że masz kłopoty z terminową spłatą pożyczki, ale czy idzie za nim kolejna kwota doliczana do długu? Jeszcze kilka lat temu, monity, zresztą nie tylko w firmach pozabankowych, ale i bankach były nienaturalnie drogie. Koszt rozmowy telefonicznej wynosił nawet kilkadziesiąt złotych, a list polecony 40 czy 50 zł. Droga przyjemność dla dłużnika, który i tak był już w kiepskiej sytuacji finansowej. Monity i odsetki karne bywały gwoździem do trumny, dłużnik nie potrafił się podnieść. Położenie dłużnika zmieniła ustawa antylichwiarska z 2016 roku. Czy możemy mówić o końcu lichwy? Ustawa ma wiele słabych punktów i to zapewne nie koniec regulacji w tym obszarze, ale zdecydowanie obniżyła koszty wezwań do zapłaty. Poświęć chwilę i dowiedz się, ile kosztuje monit w firmie pożyczkowej po zmianach.

Mała pożyczka, duże koszty

Koszt monitu przed zmianami w prawie nie zależał od kwoty pożyczki, a był taki sam dla wszystkich klientów. Czyli zarówno ten, który wziął pożyczkę na wesele w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, jak i ten, który wziął na zapłacenie rachunków kilkaset złotych, płacił tyle samo za wezwanie do zapłaty. Monit w firmie pożyczkowej kosztował od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zadłużenie rosło w zastraszającym tempie, a szczególnie odczuwalne było dla osób, które wzięły niewielką pożyczkę. Często koszty dodatkowe związane z windykacją i tym ile kosztował monit w firmie pożyczkowej, przekraczały pożyczoną kwotę. Ustawa antylichwiarska mocno obcięła pole do działania firmom pożyczkowym i zamknęła jedno z głównych źródeł zarobku, czyli koszty wezwań do zapłaty.

Co zmieniła ustawa antylichwiarska?

Najważniejszą zmianą są limity kosztów, których muszą się trzymać firmy pożyczkowe. Pozaodsetkowe koszty to bardzo szerokie pojęcie. Do nich zaliczana jest prowizja, ubezpieczenie czy obsługa klienta w jego miejscu zamieszkania przy pożyczkach domowych. Pozaodsetkowe koszty nie mogą być wyższe niż 25% pożyczonej kwoty i nie więcej niż 30% za każdy rok umowy. A łączne koszty nie mogą przekroczyć kwoty pożyczki, co ma znaczenie przy długoterminowych pożyczkach ratalnych. Ustawa również jasno określa wysokość odsetek karnych, upomnień i monitów. Łączna ich wartość nie może przekroczyć w skali roku podwojonej kwoty odsetek ustawowych za opóźnienie.

Rodzaje monitów – ile kosztuje monit w firmie pożyczkowej obecnie?

Jeszcze przed terminem spłaty firmy pożyczkowe przypominają o tym sms-em czy mailem. A kiedy mija data, zaczynają się intensywniejsze działania. Firmy wykorzystują różne drogi dotarcia do klienta:

  • monit wysyłany listem,
  • monit wysyłany elektronicznie,
  • wezwanie do zapłaty drogą telefoniczną,
  • przypomnienie o zaległościach sms-em,
  • osobiste spotkanie z windykatorem.

Czas, w jakim zaczynają działać, różni się w poszczególnych firmach. Jedne już po jednym, dwóch dniach przechodzą do agresywnej windykacji, a inne dopiero po kilku dniach zaczynają kontaktować się z klientem. Największe szanse na odzyskanie zadłużenia są w pierwszych tygodniach, stąd większość firm dość mocno naciska na klienta w tym czasie.

Odsetki karne naliczane przez firmy pozabankowe oferujące chwilówki, najczęściej są już na maksymalnym poziomie, więc można rzec, że monity dostajemy jako gratis. Przynajmniej w tej kwestii dłużnik nie musi się obawiać, że rozmowa telefoniczna z konsultantem w firmie będzie najdroższą w życiu bądź za sms zapłaci niebotyczną kwotę. Nieco inaczej sytuacja wygląda przy pożyczkach ratalnych, bo im dłuższy okres spłaty, tym limity są większe. Zatem w przypadku pożyczki ratalnej należy sprawdzić w cenniku firmy pozabankowej, ile kosztuje monit.

Kiedy monit wysyłany jest do żyranta?

Poręczenie pożyczki wiąże się z konsekwencjami, które boleśnie odczuwalne są, gdy dłużnik nie spłaca rat kredytu i rozpływa się w powietrzu. Niestety o zaległościach w spłacie żyrant dowiaduje się najczęściej po kilku tygodniach czy nawet miesiącach. Jeśli pożyczkobiorca nie reaguje na wezwania do zapłaty, wówczas monit wysyłany jest do poręczyciela. A to oznacza, że ma obowiązek spłaty długu.

Jakie informacje powinien zawierać monit?

Istotne jest nie tylko to, ile kosztuje monit, ale także co na nim widnieje. W przypadku nieprawidłowości, takie wezwanie można podważyć. Na monicie powinny znajdować się następujące informacje:

  • adres firmy pożyczkowej i pożyczkobiorcy,
  • określenie charakteru dokumentu, czyli wezwanie do zapłaty,
  • kwota zadłużenia bez odsetek karnych,
  • termin spłaty,
  • numer umowy,
  • numer rachunku na jaki należy spłacić dług,
  • informacje o dalszym postępowaniu przy braku spłaty długu.

Jeśli uważasz, że firma pożyczkowa naliczyła zbyt wysokie koszty związane z brakiem spłaty, sprawę możesz zgłosić do rzecznika finansowego.


[1] https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1021318,ustawa-antylichwiarska-skargi-na-firmy-pozyczkowe.html

Rate this post
Udostępnij
Opublikowany przez
Redakcja ERPPolska

Ostatnie artykuły

Czym jest atak Phishing? Popularny typ oszustwa internetowego

W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…

4 tygodnie temu

Trudne do wykrycia oszustwa na QR kod – czym jest quishing?

Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…

4 tygodnie temu

Przeniesienie konta bankowego – kiedy i jak to zrobić?

Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…

4 tygodnie temu

Przelew na zły numer konta. Czy można odzyskać pieniądze, jeśli zrobiłeś przelew na błędne dane? Sprawdź!

Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…

4 tygodnie temu

Co to jest wskaźnik LTV? W jaki sposób LTV wpływa na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…

4 tygodnie temu

Karta debetowa – jak z niej korzystać i jak działa? Różnice między kartą kredytową debetową

Karta debetowa to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kart. Używana jest do płatności za różne…

4 tygodnie temu