Faktoring to usługa finansowa, który przeznaczona jest dla przedsiębiorców. To rozwiązanie dla firm umożliwia zamianę faktury na gotówkę. Jeśli prowadzi się własny biznes, warto wiedzieć, na czym polega faktoring, na jakich zasadach działa, jakie są jego rodzaje i z czym wiąże się skorzystanie z takiej usługi. Poznaj zalety faktoringu już teraz!
Definicja faktoringu podaje, że jest to usługa, która polega na szybciej zamianie wystawionej faktury na gotówkę. Dzięki temu nie trzeba czekać na zapłatę za wykonane zlecenie 7, 14 czy nawet 90 dni w zależności od branży, w której działamy. Pieniądze dodaje się od ręki w zamian za „oddanie” faktury. Takie działanie pozwala zachować płynność finansową wielu przedsiębiorstw, głównie tych, które nie mają zabezpieczenia finansowego i bazują na regularnych przelewach od klientów. Dzięki faktoringowi można pozwolić sobie na finansowanie bieżącej działalności, czyli np. kupić potrzeby sprzęt albo zapłacić pracownikom.
Gdy chce się skorzystać z faktoringu, warto znać podstawowe definicje słów, których często używa się w umowach tego typu. Jednym z nich jest określenie faktorant. To przedsiębiorca, który przekazuje faktury do instytucji zajmującej się daną usługą. Firma, która udziela faktoringu, to faktor. Jej zadaniem jest sfinansowanie faktury. Do niej trafiają również pieniądze, gdy kontrahent opłaci dokument. Faktor może również zajmować się ściąganiem długów, jeśli klient nie reguluje swojego zobowiązania. Zależy do jednak od rodzaju podpisanej przez nas z faktorem umowy.
Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów faktoringu. Warto je poznać, zanim podejmie się decyzję o korzystaniu z faktoringu, chociaż osoby pracujące w firmach faktoringowych najczęściej pomogą w wybraniu najlepszej opcji dostosowanej do sytuacji – dobrze jest znać plusy i minusy każdego z rozwiązań, aby być świadomym swojej decyzji.
W przypadku faktoringu cichego kontrahent nie wie, że firma sfinansowała fakturę. Dlatego, gdy dokona opłaty, należy przelać uzyskane środki na konto faktora. Jest to często wybierany model przez firmy, które nie chcą przyznawać się do swojej czasowej mniejszej wypłacalności albo jej braku.
Jeden z popularniejszych rodzajów faktoringu to model jawny. Działa on na podstawie jawnej cesji wierzytelności. Kontrahent zostaje zawiadomiony o finansowaniu faktury i reguluje zobowiązanie, przelewając pieniądze na konto faktora. Faktoring jawny pozwala na pełne zrzucenie odpowiedzialności i skorzystanie z zarobionych pieniędzy.
Faktoring niepełny to inaczej faktoring z regresem, czyli bez przejęcia ryzyka. Taka umowa jest przeznaczona głównie dla firm, które są pewne swoich kontrahentów i ich wypłacalności. Warto wiedzieć, że koszt faktoringu niepełnego można odliczyć od podatku.
Inaczej nazywany faktoringiem bez regresu. W tym przypadku umowa wiąże się z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta. To połączenie usługi finansowania faktur z ubezpieczeniem należności.
Faktoring zaliczkowy to ciekawa opcja dla wielu przedsiębiorców. Pozwala on uzyskać pieniądze jeszcze przed wystawieniem faktury. W jego przypadku należy wziąć zaliczkę przed zrealizowaną usługą, a następnie spłacić ją za otrzymane pieniądze.
Faktoring półotwarty ma miejsce wtedy, gdy kontrahent otrzymał fakturę z odroczonym terminem płatności. O cesji wierzytelności dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy faktor wyśle mu wezwanie do zapłaty należności.
Faktoring globalny to rozwiązanie dla firm, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Mimo tego, co sugeruje nazwa, nie chodzi o globalny zasięg faktur. To przekazanie zbiorcze wielu dokumentów z tytułu umów z wybranymi kontrahentami.
Dla firm, które mają kontrahentów jedynie w danym kraju, polecany jest faktoring krajowy. W jego przypadku nie można liczyć na wsparcie, jeśli wystawia się fakturę dla firmy działającej za granicą.
Inaczej nazywany faktoringiem eksportowym. Faktoring międzynarodowy to rozwiązanie dla firm prowadzących działalność na zagranicznych rynkach. Pozwala na sfinansowanie faktur z kontrahentami z całego świata.
Faktoring dyskontowy zapewnia niezwłoczne wypłacenie faktorantowi należności za wykonaną usługę czy produkt. Warto wiedzieć, że wysokość wypłacanej kwoty jest pomniejszana o należność dyskontową. W takiej sytuacji faktor otrzymuje zapłatę od dłużnika, gdy ten osiągnie wypłacalność.
Faktoring odwrotny polega na wsparciu Twojej firmy w codziennych transakcjach. Taka forma faktoringu „odwraca” cały proces finansowania. To klient przekazuje faktorowi dokument zakupu, który jest potem przez niego finansowany. Taki typ faktoringu jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które dokonują dużo zakupów w ciągu miesiąca.
Najczęściej po podpisaniu umowy faktoringowej faktor wypłaca pieniądze w ciągu 24 godzin. Wiele zależy od tego, jaki czas określony jest między stronami. W niektórych sytuacjach można liczyć na szybsze zdobycie gotówki, w innych na otrzymanie jej w konkretnym terminie. Jeśli korzysta się z faktoringu otwartego, nie trzeba się martwić o płatność firmie. Kontrahent wysyła pieniądze bezpośrednio na wskazany numer konta. Natomiast w przypadku innych rodzajów faktoringu należy przelać pieniądze faktorowi, najlepiej po otrzymaniu wpływu na konto.
Koszty faktoringu opierają się zazwyczaj tylko na prowizji faktoringowej, czyli opłaty, którą pobiera faktor za swoją usługę. Ta jest zależna od wysokości odkupionej faktury. Najczęściej dopasowuje się ją procentowo do kwoty, która widnieje na dokumencie. To, jaki jest to procent sumy, zależy do danej firmy oraz od rodzaju faktoringu.
Niektóre firmy faktoringowe oferują dodatkowe usługi, np. w formie zabezpieczenia. Poleca się taki model, jeśli nie ma się pewności co do wypłacalności kontrahenta. W takim przypadku nie trzeba przejmować się sytuacją, a faktor samodzielnie zajmie się sprawą. Cena takiej usługi jest zależna od wielu czynników, w tym od wysokości kwoty na fakturze.
Gdy podpisuje się umowę faktoringową, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, m.in. termin wypłaty środków, wysokość faktury czy ich liczbę. W dokumencie muszą się znaleźć również prawa i obowiązki obu stron, np. zobowiązanie do zapłaty faktorowi kwoty otrzymanej od kontrahenta w ramach faktury. Ta umowa chroni interesy obu stron. Zawiera często również wartość prowizji faktora, zasady windykacji należności oraz rodzaje zabezpieczeń w przypadku niewypłacalności dłużnika.
Faktoring to opcja dla osób, które wystawiają faktury, ale nie mają środków finansowych, np. na wypłaty dla pracowników. W takim przypadku warto dokonać cesji własności i otrzymać pieniądze, a dodatkowo ponieść zazwyczaj niewielkie (w porównaniu z odsetkami) koszty za usługę. Faktoring nie wymaga płynności finansowej, stałych dochodów czy dokumentacji. To jednie odsprzedaż konkretnej faktury albo wielu – w przypadku faktoringu globalnego.
Z kolei kredyt gotówkowy dla firm jest polecany osobom, które nie mają wystawionych faktur, ale potrzebują pieniędzy, np. na sprzęt. Pożyczka pozwala na pokrycie kosztów różnego rodzaju, ale warto wiedzieć, że do jej uzyskania potrzebna jest zdolność kredytowa i możliwość bieżącego regulowania zobowiązań.
Jeśli wystawia się faktury z długim terminem płatności albo z odroczonymi płatnościami, a nie ma się środków na koncie, warto pomyśleć o faktoringu. Dzięki tej usłudze można zdobyć pieniądze szybko, nawet przez internet. Wystarczy jedynie znaleźć firmę, która oferuje faktoring online i skonsultować się z jej pracownikiem. Tak pozyskane pieniądze można wykorzystać na dowolny cel, np. zapłacić pracowników, kupić sprzęt do pracy albo potrzebne materiały.
To, jak księgować faktoring, zależy od jego rodzaju. Najlepiej jest skorzystać z usług księgowości, aby usługa była prawidłowo udokumentowana i opłacona. Warto wiedzieć, że np. umowa faktoringu niepełnego (z regresem) traktowana jest jak umowa pożyczki lub kredytu, więc tak powinna być rozliczana. Na ogół poleca się faktorantowi wyksięgować wierzytelność z konta rozrachunkowego odbiorcy towarów lub usług, z kolei koszty, które faktor pozyskuje, wlicza się już do kosztów finansowych firmy.
Szukasz innych sposobów na finansowanie w swojej firmie? Koniecznie zapoznaj się z rankingami pożyczek i kredytów dla firmy w ERPPolska!
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…