Doradca kredytowy, inaczej doradca finansowy, to osoba, z którą warto się skontaktować przed zawarciem kredytu, przede wszystkim hipotecznego. Celem tego eksperta jest znalezienie najlepszej oferty, dostosowanej do konkretnego klienta. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, ile to kosztuje i czy jego zadanie różni się od porady eksperta finansowego lub pośrednika.
Doradca kredytowy to specjalista, który zajmuje się znalezieniem idealnych ofert kredytowych dla swoich klientów. Aby w pełni skorzystać z jego usług, warto się z nim spotkać i przedstawić swoje wymagania. Do dokładnej analizy rynku i ofert będzie on potrzebować podobnych dokumentów co bank, np. informacji o miesięcznych zarobkach, wydatkach, liczbie osób na utrzymaniu, danych o innych zobowiązaniach finansowych, potwierdzenia umowy o pracę (bądź innego typu) i innych elementów, głównie dotyczących potrzeb klientów. Musi on zebrać konkretne informacje, aby bez problemu dopasować wymagania kredytobiorców do oferty. Dzięki temu pomoże im uzyskać najkorzystniejszy dla ich portfela kredyt bankowy.
Wiadomo już, co robi i jak pomaga doradca finansowy. Ile kosztuje jego usługa? Doradca nie pobiera prowizji od kredytu, dlatego klienci muszą mu zapłacić z góry – za wykonane zadanie. To działa tak samo jak wiele innych usług, z których korzysta się na co dzień, np. kosmetyczki czy fryzjera. Warto jednak wiedzieć, że stawki są różne i zależą przede wszystkim od kwoty kredytu, którą chce się uzyskać.
Wynagrodzenie dla doradcy kredytowego liczone jest od godziny. Zazwyczaj mówi się o kwocie od 100 do 500 zł za 60 minut pracy. Oznacza to, że całkowita cena pracy eksperta może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, czasami więcej, jeśli ma on do sprawdzania dużo aspektów przed odnalezieniem idealnej oferty dla swoich klientów.
To, czy warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, gdy chce się wziąć kredyt na mieszkanie, jest zależne od wielu czynników. Dla każdego, kto nie zna się na pożyczkach, kredytach i działaniu banku, kontakt z doradcą będzie świetnym pomysłem. Nie tylko pomoże on w znalezieniu idealnej oferty, lecz także wyjaśni wszystkie zawiłości i kruczki prawne.
W przypadku osób, które już korzystały z usług banku i znają się na kredytach, najczęściej pomoc doradcy jest zalecana jedynie przy bardzo dużych kwotach, np. dotyczących inwestycji w zakup dużej nieruchomości użytkowej albo założenie firmy. W takiej sytuacji skorzystanie z pomocy będzie niezbędne, ponieważ znalezienie samodzielnie kredytów na wysokie sumy może być sporym utrudnieniem i zajmie wiele czasu. Dodatkowo przy sporych sumach pożyczki cena za usługi doradcy nie wydaje się wysoka.
Do doradcy finansowego warto się umówić, jeśli planuje się wziąć duży kredyt (najczęściej hipoteczny) i nie ma się pewności, jak szukać ofert i na co zwracać uwagę. Należy pamiętać, aby na taką wizytę zabrać najważniejszą dokumentację i przygotować się do spotkania, np. ustalić kwotę razem z RRSO, miesięczne wydatki, zarobki oraz możliwości. Z usług doradcy kredytowego można skorzystać na każdym etapie, np. również po to, aby ocenić zdolność kredytową.
Doradca kredytowy działa niezależnie, jego zadaniem jest analizowanie ofert dostępnych na całym rynku. Nie powinien on współpracować z żadnym bankiem. Nie jest pośrednikiem, a jedynie usługodawcą – zajmuje się zbieraniem informacji od klientów, ustaleniem ich potrzeb i znalezieniem dla nich idealnego kredytu. Doradca kredytowy pobiera pieniądze bezpośrednio od swoich klientów, co najczęściej łączy się z kosztami od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – zależnie od wielkości kredytu i czasu szukania oferty.
Doradca w banku to osoba, która pracuje dla konkretnego banku. Pobiera on prowizję od kredytu, zwykle w przedziale od 1 do 3%. Jego zadaniem jest wskazanie klientom idealnej oferty w konkretnym banku. To dobre rozwiązanie, jeśli ma się pewność, że chce się skorzystać z usługi danej instytucji finansowej, a nie przejrzeć oferty innych banków. Spotkać się z nim można bezpośrednio w banku.
Dobry doradca kredytowy to osoba niezależna, która dla swoich klientów przeszukuje oferty kredytów w różnych bankach. Pobiera bezpośrednio od nich pieniądze za swoją pracę. Dlatego warto wybrać osobę z dobrymi kwalifikacjami. Ekspert kredytowy przedstawia plusy i minusy poszczególnych ofert. Otrzymuje on wynagrodzenie od banku, jeśli klient podpisze umowę kredytową wskazaną przez niego w trakcie konsultacji. Żaden z tych doradców nie ingeruje jednak w proces kredytowy.
Natomiast pośrednik kredytu hipotecznego składa wnioski za swoich klientów. To zapewnia bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu. Najczęściej może zajmować się jednocześnie składaniem kilku wniosków, ale takie szczegóły należy ustalić z nim w czasie rozmowy. Pośrednik kredytowy prowadzi profesjonalny nadzór, przedstawia różne opcje i dba o to, aby nerwowy czas składania wniosków przebiegł spokojnie. Takie pośrednictwo finansuje się z prowizji kredytu.
Doradca kredytowy dla zadłużonych nie pomaga zawierać pożyczek. Jego zadaniem jest pomoc klientowi w wychodzeniu z długów. W wielu przypadkach tego typu usługi świadczone są za darmo, np. w niektórych organizacjach, które pomagają przedsiębiorcom oraz osobom prywatnym, które z wielu powodów przestały spłacać raty.
Szukasz sposobów na uzyskanie kredytu, chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, a może chcesz polepszyć swoje finanse w inny sposób? Sprawdź, co możesz kredytować z EPRPolska! Oferujemy rankingi różnych produktów bankowych i pozabankowych! Pomożemy w wyborze najlepszej oferty.
Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą zawierającą historie kredytowe milionów Polaków. W ostatnich…
W ostatnich latach zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska odnotował znaczący wzrost prób związanych…
Wraz z rosnącą popularnością płatności cyfrowych oszustwa na QR kod stają się coraz bardziej powszechne.…
Zmiana banku to decyzja, którą można podjąć w różnych momentach życia. Czy to z powodu…
Pieniądze zostały wysłane, ale do złego adresata? Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wystarczy pomylić…
Wskaźnik LTV (Loan to Value) to informacja dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, np.…